Генеральний директор видавництва "Ранок" Віктор Круглов висловив думку, що в Україні немає потреби створювати ринок низькоцінних книг.
"Нам треба будувати не ринок дешевих книжок, а ринок читання", - написав Круглов в мережі Facebook за результатами обговорення ціноутворення на книжковому ринку в межах фестивалю "Книжкова країна".
Він зазначив, що під час дискусії було розглянуто кілька питань, які мають як свої переваги, так і недоліки.
Зокрема, було піднято питання про важливість встановлення єдиної ціни на роздрібному рівні, що забезпечить рівні можливості як для малих, так і для великих учасників ринку. Проте варто зауважити, що державне втручання у регулювання комерційних відносин може мати негативні наслідки для розвитку цілої галузі.
"Щодо акцій на нові видання. Плюси: це привертає увагу споживачів і може сприяти підвищенню обсягів продажів. Мінуси: такий приріст зазвичай є тимчасовим. Знижки на перепродажі втрачають сенс, адже 'передпродажні' покупці прагнуть першими отримати книгу, а не зекономити", - зазначив він.
Учасники обговорення також торкнулися теми переваг і недоліків м'яких та твердих обкладинок книг. Зокрема, було зазначено, що м'яка обкладинка є більш вигідною та практичною, проте на українському ринку спостерігається попит на тверді обкладинки.
"Співпраця з великими компаніями поза книжковою індустрією. Переваги: можливість випуску нових видань за прийнятними цінами. Недоліки: відсутність системного підходу, що майже не змінює ціни на інші книги," - підкреслив видавець.
Круглов також зазначив, що вартість книг продовжить підвищуватися через зростання витрат на логістику, поліграфічні послуги, папір, електроенергію, оплату праці та ліцензійні збори, а також через зменшення тиражів.
В свою чергу, засновник книгарень Readeat та сервісу "Буктікет" Дмитро Феліксов за результатами обговорення написав у Facebook, що головне питання, яке хвилює і видавців, і книгарні, і читачів - це ціна книги та її стабільне зростання.
"Хоча ця книга може виглядати дорогою для читача, насправді вона є однією з найдоступніших у всій Європі. Це створює цікавий парадокс: для споживача вона здається дорогою, а для ринку — недостатньо цінною," — зазначив він.
За його інформацією, згідно з даними Readeat, у період з жовтня 2023 року по березень 2026 року середня ціна книги зросла з 273 грн до 403 грн, що становить збільшення на 47%. У той же час, середній чек зріс набагато повільніше - лише на 25%.
Він вважає, що існує можливість змінювати ціну за рахунок вибору формату: покет-буки, тревел-формати, м'яка обкладинка та використання більш доступних матеріалів.
"Дистрибуція є ключовим елементом собівартості, про який рідко згадують. Сьогодні кожен видавець формує власний відділ продажів. Для великих компаній це стало звичайною практикою, тоді як для малих підприємств це може стати суттєвими операційними витратами. Співпраця з дистриб'юторами не означає лише втрату частини прибутку, а скоріше сприяє спрощенню операційних процесів, що, в свою чергу, може призвести до зниження собівартості," - вважає Феліксов.
Він також підкреслив, що знижки на літературу в книгарнях і у видавництв повинні бути узгодженими та підлягати контролю.
Юлія Орлова, генеральна директорка та співвласниця видавництва Vivat - ІФ-У, висловила свою думку: "Не слід надавати знижки на новинки протягом трьох місяців, а також варто організовувати акції спільно з книгарнями". Це, безумовно, є певним кроком вперед. Проте, на мою думку, цього недостатньо. В Європі практикують фіксацію цін на 12 місяців. Для України було б доцільно запровадити хоча б 6 місяців, - зазначив він.
Крім того, він вважає, що передзамовлення не мають демпінгувати ринок.
Регулювання. З’явилися пропозиції щодо законодавчого закріплення роздрібних цін. Віктор Круглов висловлює заперечення проти цієї ідеї. Моя думка проста: виживання галузі має бути відповідальністю самої індустрії, а не держави. Якщо ми здатні знайти спільну мову та встановити ефективні правила гри, то регулятор буде зайвим. Але, якщо чесно, у мене є певні сумніви. Ми вже давно обговорюємо, як знижки підривають ринок, але досі не досягли консенсусу навіть щодо спільної декларації принципів, - зауважив власник книгарні.
Згідно з інформацією, опублікованою раніше, українські видавці очікують підвищення вартості нонфікшн літератури, книг для дітей та видань з повноколірним оформленням.
#Україна #Європа #Facebook #Ліцензія #Логістика #Генеральний директор #Собівартість #Папір #Література #Поліграфія #Видавництво #Бізнес #Електроенергія #Чек #Законодавчий орган #Не D #Ціни