"Раби в американській колонії": як маніпуляції пропагандистів використовують вибори та природні ресурси в Україні.

Розбираємося, що неслося у кремлеграмі за тиждень з 30 січня по 5 лютого

Зазвичай у нашій рубриці "Кремлеграм" ми детально розглядаємо найактуальнішу тему, яка привертала найбільше уваги російських пропагандистів протягом тижня. Проте цього разу ситуація виявилася незвичною: коментарі пропагандистів стосовно будь-яких актуальних питань були досить обмеженими. Тож ми вирішили дослідити одразу дві важливі теми, які мають суспільне значення: по-перше, прагнення Дональда Трампа отримати доступ до українських запасів рідкісних металів, що раніше обговорювалося Володимиром Зеленським у "Плані перемоги"; по-друге, маніпуляції з боку пропагандистів щодо статті Politico про вибори в Україні, які використовуються для розповсюдження дискредитаційних наративів проти країни та її керівництва.

Третього лютого під час розмови з журналістами в Білому домі Дональд Трамп висловив зацікавленість у досягненні домовленості з Україною щодо доступу до рідкісноземельних корисних копалин в обмін на продовження американської підтримки.

"Ми прагнемо укласти угоду з Україною, в якій вони забезпечать виконання наших умов, надаючи свої унікальні ресурси та інші переваги," -- зазначив Трамп.

Поява цієї теми на порядку денному має підґрунтя: пропозиція щодо доступу до українських корисних ресурсів була одним із пунктів "Плану перемоги", який Володимир Зеленський презентував у США у вересні минулого року.

Група рідкісноземельних елементів включає речовини, які зустрічаються в обмежених кількостях у земній корі і знаходять застосування у виробництві смартфонів, електричних автомобілів, комп'ютерної техніки та сучасної зброї. Важливо зазначити, що до цієї категорії не зараховуються літій, титан, графіт і уран, які також присутні в українських надрах і використовуються в новітніх пристроях.

Уряд Сполучених Штатів у 2022 році визначив список 50 критично необхідних мінералів. За інформацією Геологічної служби США, станом на 2024 рік Штати повністю імпортують 12 мінералів із цього списку, а щодо 16 країна залежить від імпорту на 50%. Українські ж надра мають поклади 22 із цих 50 мінералів. Інтерес Сполучених Штатів до українських копалин зумовлюється конкуренцією з Китаєм, який наразі домінує на ринку рідкісноземельних металів.

Основним публічним адвокатом угоди між Сполученими Штатами та Україною щодо доступу до українських природних ресурсів став сенатор-республіканець Ліндсі Грем. У лютому 2024 року, під час інтерв'ю для американської телемережі CBS News, він висловив підтримку надання Україні безвідсоткової позики. При цьому він зазначив, що в Україні є великі запаси природних ресурсів і корисних копалин. А вже в серпні 2024 року, після свого візиту до України, сенатор наголосив на важливості укладення такої угоди між США та Україною.

Щодо другої теми нашого аналізу — дискусії проросійських пропагандистів про вибори в Україні — важливо відзначити, що приводом для розмови стало інтерв'ю, яке агентство Reuters взяло у Спеціального представника Дональда Трампа з питань України та Росії Кіта Келлога.

"У більшості демократичних держав вибори тривають навіть під час конфліктів. На мою думку, це є надзвичайно важливим аспектом. Я вважаю, що це позитивно впливає на демократичну систему. Саме в цьому і полягає суть сильної демократії – наявність кількох кандидатів, які мають можливість висувати свої кандидатури", – зазначив Келлог.

У проросійських телеграм-каналах з'явилася інформація про те, що Сполучені Штати нібито вимагають від Володимира Зеленського термінового проведення виборів для старту переговорного процесу. Це повідомлення базується на статті Politico з заголовком "Україна в страху: США та Росія тиснуть на вибори". Автором цієї статті є Джеймі Деттмер, який наводить висловлювання, як він стверджує, колишнього українського міністра.

"Співпраця між Вашингтоном і Москвою у питанні виборів викликає занепокоєння. На мою думку, це є першим свідченням того, що Трамп і Путін поділяють спільну мету – вони бажають, щоб Зеленський залишив свою посаду."

Для того щоб зрозуміти, як проросійські пропагандисти висвітлювали вибори в Україні та угоду щодо рідкісноземельних металів, "Детектор медіа" провів аналіз 452 статей, опублікованих у період з 30 січня по 5 лютого. У цих матеріалах були використані комбінації ключових слів: "копалини", "рідкісноземельні метали", "Трамп", "Путін", "вибори".

"Він навіть не торгує! Він просто дарує все безкоштовно!"

Одним із найпоширеніших висловлювань серед проросійських пропагандистів стало твердження, що "Зеленський повністю здав Україну Західним державам". Наприклад, прокремлівська пропагандистка з Одеси, Юлія Вітязєва (Лозанова), у своєму телеграм-каналі стверджувала, що українців, мовляв, "всіх або знищили, або переселили до Європи", а землю нібито продали великим транснаціональним компаніям, таким як Monsanto і BlackRock. Тепер, за її словами, настала черга розпродажу природних ресурсів.

Інший проросійський пропагандист Анатолій Шарій так описав інтерес Трампа до українських копалин:

"Нічого жахливого, у підневільних відібрали останнє, і вони навіть не усвідомили цього."

Пропагандистка, приближена до Кремля, Тетяна Монтян звинуватила Сполучені Штати в тому, що вони "втягнули Україну у війну, заборонили підписувати вигідний мир, поставили країну на межу військового краху, а потім почали вимагати плату у вигляді природних ресурсів". Під "вигідним миром" вона, ймовірно, має на увазі стамбульські угоди, які насправді не були вигідними, адже передбачали роззброєння та скорочення українських збройних сил, створюючи умови для повної окупації України.

Також у проросійському каналі з 1 мільйоном підписників писали, що Трамп хоче отримати активи "від залишків України", серед яких автори допису називають копалини, АЕС, газотранспортні системи, аграрні ділянки, видобуток газу та нафти. Наприкінці цього допису роблять висновок, що "українці стануть реальними рабами в американській колонії, де нічого не буде належати Україні, а монополісти будуть використовувати територію для власного збагачення".

Інший канал, що має 767 тисяч підписників, опублікував повідомлення про те, що нібито американські фонди вже придбали українські землі та надра. В ньому стверджується, що "США не подарує жодного квадратного метра української території, і в разі потреби готові жертвувати всім населенням України та Польщі заради цих цінних рідкісноземельних металів. Ніяк не існує "миротворця Трампа", і це не зміниться".

В іншому телеграм-каналі, що налічує 327 тисяч підписників, пропагандисти стверджують, що "Україна переходить під інший контроль", а американці "здатні робити бізнес з будь-якого активу". Цей канал пояснює, що українські активи втратили вартість через війну, і нібито це прагнуть використати як "група Байдена, так і група Трампа, щоб вигідно реалізувати рідкісноземельні метали на західному ринку".

Здається, інформація про те, що Трамп нібито сподівався на знецінення українських активів, була поширена ще одним телеграм-каналом із 250 тисячами підписників. При цьому прагнення Трампа до рідкісноземельних металів було охарактеризовано як "казка про нездатну повію та хитромудрого бізнесмена".

Проте, найбільш розповсюдженою серед проросійських пропагандистів була думка, що значна частина рідкісноземельних металів зосереджена в Дніпропетровській, Донецькій та Луганських областях, дві з яких частково знаходяться під контролем Росії.

"Добре. Якщо він зажадав, то отримає. Але що буде далі? Чи надішле він армію США, щоб відібрати рідкісноземельні ресурси у росіян? Процес фактичного привласнення власності виглядає досить заплутано. Які можуть бути альтернативи?" -- зазначає прокремлівський пропагандист українського походження Михайло Онуфрієнко на своєму каналі з 587 тисячами підписників.

"Трамп хоче прибрати Зеленського"

Спекуляції на темі рідкісноземельних металів є частиною більшої російської інформаційної маніпуляційної кампанії, спрямованої на посилення російських ключових повідомлень в умовах майбутніх переговорів про перемир'я. Однією з цілей такого інформаційного впливу, ймовірно, є погіршення ставлення українців до США. Проросійські пропагандистські ресурси скористалися статтею видання Politico, де йдеться про синхронізацію риторики Вашингтона та Москви щодо необхідності проведення виборів в Україні. Видання наводить слова спеціального представника президента США Кіта Келлога:

"У багатьох демократичних країнах вибори проводяться навіть у умовах війни. На мою думку, це є суттєвим. Я переконаний, що це позитивно впливає на демократію."

Проросійські пропагандисти використали інформацію з цієї статті, щоб просувати ідею, нібито Трамп прагне усунути Зеленського з президентської посади, стверджуючи, що він є "основною перешкодою для мирних переговорів, спрямованих на завершення конфлікту".

Разом із цим пропагандисти також намагалися підважити суб'єктність України, адже США та Росія нібито можуть домовитися про закінчення війни в Україні й без участі Києва в цьому. Відповідну тезу поширили в телеграм-каналі з мільйоном підписників:

"Доля України вже формулюється без її участі, і в Сполучених Штатах Зеленський вважається нелегітимним президентом. Вашингтон і Кремль вже почали вести переговори, в той час як Київ навіть не отримав запрошення до участі у цих дискусіях."

Тезу про можливі спроби Трампа усунути Зеленського з президентської посади також поширив колаборант Олег Царьов. Він, посилаючись на "дані російської розвідки", стверджує, що НАТО нібито готує "масштабну кампанію для дискредитації Зеленського з метою його усунення". Серед звинувачень, які планується висунути Зеленському, згадуються привласнення 1,5 мільярда доларів, призначених для закупівлі боєприпасів, а також продаж великих партій західної зброї різним угрупованням в Африці.

В деяких повідомленнях із цієї теми можна помітити використання формулювань, характерних для проросійських пропагандистів, які стверджують, що Москва підтримує заклики Вашингтона провести вибори в Україні. Насправді ж, маніпуляції навколо виборів та підрив легітимності української влади є стратегією, яку Кремль систематично використовує, повторюючи її російськими чиновниками та пропагандистами. Проте, після інавгурації Трампа дійсно можна відзначити зміну в риториці Кремля. Наприклад, 24 січня Путін заявив:

"Якщо б Трамп залишився президентом і його перемогу в 2020 році не піддали сумніву, можливо, криза в Україні, що спалахнула у 2022 році, могла б і не відбутися."

Цей коментар відображає риторику деяких республіканців, які стверджують, що перемогу Трампа у 2020 році було вкрадено через нібито масові фальсифікації. Також він резонує з висловлюваннями самого Дональда Трампа, який зазначає, що за його президентства Путін не наважився б вторгнутися в Україну. Відсутність різких заяв і використання аргументів, що перегукуються з позиціями Трампа, може свідчити про інтерес Росії до мирних переговорів або про спроби створити враження такої зацікавленості. Тим часом, пропаганда підкреслює, що саме Володимир Зеленський не прагне миру і стає перешкодою для початку діалогу.

Протягом більше десяти років пропагандисти та проросійські політики експлуатують тези про передачу природних ресурсів України та нездатність уряду забезпечити підтримку від міжнародних партнерів. Це особливо помітно в ті часи, коли в Україні при владі опиняються сили, які прагнуть зменшити вплив Росії. Однією з найбільш поширених версій цього наративу є твердження про вивезення чорнозему з країни. Наприклад, в лютому 2023 року з'явився фейк про те, що з України вивозять чорнозем разом із залишками солдатів Червоної армії. А в серпні 2024 року з’явилася модифікована версія, згідно з якою американська компанія BlackRock нібито забороняє ховати українських військових, щоб не "псувати чорнозем". Загалом, історія про вивезення чорнозему коріниться в радянських міфах про Другу світову війну, які російська пропаганда використовувала протягом багатьох років.

Аналогічним чином пропагандисти створюють негативний імідж міжнародних організацій. Наприклад, у 2019 році нині підозрюваний у державній зраді проросійський політик Вадим Рабінович стверджував, що переговори з Міжнародним валютним фондом "призводять до знищення економіки України". Крім того, під час президентських термінів Ющенка, а потім Порошенка і Зеленського, пропагандистські наративи регулярно оберталися навколо міфів про "продаж українських земель" то Ізраїлю, то американським компаніям.

Пропагандисти продовжують експлуатувати тему прагнення президента США Трампа отримати доступ до природних ресурсів, щоб одночасно підривати репутацію як Києва, так і Вашингтона. Головна аргументація проти України зводиться до того, що укладення такого договору буде для неї збитковим.

Президент України під час пресконференції з главою МАГАТЕ Рафаелем Гроссі, виступаючи за угоду щодо корисних копалин, говорив про відкритість держави до інвестицій американських компаній. І застеріг, що у випадку продовження окупації українських територій Росією там почнуть видобувати копалини інші держави, наприклад Іран, КНДР чи Китай.

Російська пропаганда активно працює над розповсюдженням дезінформації та маніпуляцій з метою ускладнити взаємини між США та Україною. Її мета полягає в тому, щоб викликати недовіру до Сполучених Штатів серед українського населення, що, в свою чергу, загрожує єдності Заходу і може призвести до розколу в українському суспільстві. Тому пропагандисти все частіше використовують висловлювання Трампа про Україну, а також теми, пов'язані з миром і майбутніми виборами в країні, для своїх цілей.

#Сполучені Штати #Китай (регіон) #Президент (державна посада) #Володимир Путін #Білий дім #Дональд Трамп #Росія #Іран #Україна #Європа #Москва #Володимир Зеленський #Республіканська партія (США) #НАТО #Північна Корея #Українці #Міф. #Збройні сили України #Африка #Політик #Київ #Одеса #Північна та Південна Америка #Донецька область #Титан #Вашингтон, округ Колумбія #Демократія #Дніпропетровська область #Друга Польська Республіка #Реклама #Західна Європа #Московський Кремль #Ізраїль #Військова окупація #Корисні копалини #Державна пропаганда в Російській Федерації #Надра #Колонія #CBS #Транснаціональна корпорація #Рідкоземельний елемент #Чорнозем #Рабство. #Земна кора #Детектор медіа #Анатолій Шарій #Геологічна служба США #Вадим Рабінович #Олег Царьов #Віктор Ющенко

Читайте також

Найпопулярніше
Скріншот не є юридично обов'язковим документом. Як створити копії документів за допомогою застосунку "Дія".
Електронні платформи на заміну паперовим формальностям: Україна модернізує митні процеси.
Оцініть це, а потім вирушайте на зустріч: які чоловічі імена приносять фінансовий успіх та процвітання у бізнесі.
Актуальне
Експартнерка Комарова продемонструвала свою прогулянку Стамбулом у стильній шкіряній спідниці - Афіша bigmir)net.
Європейська комісія незабаром презентує нову ініціативу, що стане альтернативою "торговельному безвізу" для України.
Михайло Кураченко в Америці: як "вибрані біженці" з України далі ведуть бізнес з Росією, борються з алкоголізмом та зраджують колег.
Теги