
Команда "Ясні очі" за три роки навчила близько 2500 людей ефективно використовувати дрони для знищення ворога. В їхньому активі — участь у боях в Авдіївці, Часовому Яру, Роботиному та Торецьку. Наразі вони приєдналися до 13 бригади Національної гвардії "Хартія" та займаються підбором нових членів для свого підрозділу. "Репортер" відвідав тренування "Ясних очей" у Харківській області.
"Перший рік великої війни ми виступали в ролі волонтерів-партизанів," - ділиться своїми спогадами командир "Ясних очей" Георгій Волков. "У Дніпрі я почав збирати активних людей, які були готові працювати з безпілотниками. За перший тиждень наша команда зросла до ста осіб. Серед них було близько 45 водіїв, стільки ж дронарів, а також ще приблизно десять осіб, що займалися організаційними питаннями."
Георгій одразу визначився з назвою. Він зазначив, що не прагнув до мілітарних асоціацій. Його метою було створити щось, що відображало б активність, було б мелодійним, гармонійним і патріотичним.
Перші два тижні "Ясні очі" у Дніпрі працювали з поліцією та СБУ. Допомагали швидко виявляти у місті якісь події. На середину березня стало зрозуміло, що у Дніпрі боїв не буде. Георгій запропонував перебиратися ближче до фронту.
Зі ста погодилися 10. Далі знайшли людей, які займалися дронами ще в АТО. Ті їм усе розказали та показали. Тоді "Ясні очі" систематизували ті знання у методичку, аби вчитися далі та вчити інших.
У 2022 році команда "Ясні очі" вирушила в зону бойових дій, де навчала військових використовувати дрони. Одночасно вони також пропонували свої послуги для виконання бойових завдань.
Наприкінці року формувалась нова сухопутна бригада і "Ясні очі" зайшли туди з нуля збудувати аеророзвідку. Зробили. Нині там понад 300 навчених фахівців. А загалом за три роки "Ясні очі" навчили на фронті близько 2500 людей.
Декілька місяців тому "Ясні очі" стали частиною "Хартії" і зараз активно шукають нових бійців для свого підрозділу.
Єдиний критерій – це бажання, - зазначає Георгій. - У нашій команді були й продовжують бути дівчата та хлопці з найрізноманітнішими фонами. Дехто з них мав технічну освіту і обирає кар'єру в цій сфері, а інші взагалі не мали досвіду, максимум вміли записувати події в телефонний календар. Проте вони відкрили для себе нові можливості і навчилися всьому необхідному.
За словами командира, їхня мета полягає в тому, щоб якомога більше інвестувати у знання. Він зазначає, що це чудово узгоджується з принципами "Хартії", оскільки в бригаді також акцентується увага на навчанні, підготовці та плануванні.
Ми не просто навчаємо літати. Літати, насправді, досить просто, - зазначає Волков. - Хоча роль пілота, безумовно, має значення, це лише 20-25% всього процесу. Пілот може бути зіркою, як Криштіану Роналду у футболі, але без підтримки команди йому не обійтися. Набагато складніше підготувати координатора — людину, яка приймає важливі рішення, ефективно комунікує та організовує логістику і позиціонування. Процес навчання займає від трьох до чотирьох місяців. У наших фахівців, що працюють на даний момент, немає жодного, хто пройшов підготовку менше трьох місяців.
До речі, тая методичка від "Ясних очей" актуальна й нині. Вона інтерактивна, оновлюється кожні три тижні.
На тему: Командир "Француз". Як іноземці беруть участь у боротьбі в "Хартії"
Уявіть, за три роки скільки було оновлень? - каже Георгій Волков. - Наприклад, у травні 2022 року це було так. Тіпи на якомусь "ніссані", у них якийсь мавік з вісьма батарейками, з флешками. Старлінків немає. Ти пультиш на витягнутих руках. Завершив роботу і з флешками летиш у село на штабчик, аби подивитися, що назнімав. Флешку в комп'ютер - а він не тягне. Треба в інше село їхати, а вже 22:30, а в 04:00 виїзд. У другому селі відкрив, подешифрували, знайшли що треба, поїхали. Нині ж є 20-30-метрові кабелі, ми під землею сидимо і пультимо. Це все онлайн стрімиться, відразу дешифрується, плюс аналізується, плюс тебе коригують, куди летіти, що робити. Це вже мережево-центрична війна.
На думку Волкова, використання дронів належить до сфери цивільних осіб, а не військових. Раніше агродрони застосовувалися для обробки полів, проводилися дронові перегони, але війна не була необхідною, тому ніхто не застосовував їх у бойових діях.
Зараз, коли цивільні люди стали учасниками війни, вони постійно шукають нові способи для виживання, - зазначає Волков. - І ми також знаходимо рішення. Щодня.
Кадрових військових у підрозділі "Ясні очі" нема. Геннадій, наприклад, до вторгнення займався бізнесом. Розказує про побратима з позивним "Петстеп". Той за фахом інженер, винахідник, а паралельно - діджей. "Джонні" був на заробітках у Польщі, то повернувся, щоб захищати Україну. Є в них і свій дизайнер, і свій психолог.
У нашому підрозділі працює агроном Євген "Парус", який прекрасно орієнтується в метеорології, агрономії, топографії та характеристиках ґрунтів. Він може точно передбачити, як впаде об'єкт і куди розлетяться його уламки, - ділиться командир. - Ми все це перевіряємо на практиці. Коли ти займаєшся справою з ентузіазмом і зацікавленістю, все стає можливим. Наша старший інструктор Віктор "Автор" - кандидат наук і досвідчений викладач, має кілька вищих освіт і також займається музикою. Він є автором всіх наших навчальних матеріалів.
Ознайомтеся також: "Це буде до вподоби фанатам відеоігор". Як дрони "Хартії" знищують супротивника.
На зап'ястях бійців красуються плетені браслети з металевими емблемами їхнього підрозділу. Ці браслети стали подарунком від товариша, який довго тренувався в команді "Ясні очі", але через проблеми зі здоров'ям змушений був залишити заняття.
Це наш дуже великий друг, волонтер, громадський діяч. Він нам подарував перших пару таких браслетів. А потім ми почали їх робити для членів підрозділу, котрі дуже багато зробили супроти кацапської діяльності, - пояснює Волков.
Також зверніть увагу: Вахтанг Кіпіані зазначає: "Ми - нація, що біжить марафон, і в нас немає можливості втомитися."
Як зазначає Георгій, нині безпілотні літальні апарати стали найбільш динамічною сферою у війні. Він проводить паралель з контрнаступом на Приютному в 2023 році, коли частка уражень, завданих БПЛА, становила приблизно 10-15%. Наразі ж ця цифра зросла до 80-85%, що свідчить про істотну зміну в тактиці ведення бойових дій.
#Україна #Контрнаступ #Знання #Війна на Донбасі #Командир підрозділу #Дніпро #Поліція. #Друга Польська Республіка #Бригада #Дрон #Пілот літака #Служба безпеки України #Французький народ #Харківська область #Національна гвардія України #Кандидат наук #Українська антитерористична операція #Активізм #Око. #Тактична мета #Торецьк #Авдіївка #Винахідник #Водій (особа) #Таблиця організації та обладнання #Кріштіану Роналду #Вахтанг Кіпіані