
У п’ятницю Росія здійснила ракетний удар по дитячому майданчику в Кривому Розі. Це, очевидно, було зроблено, щоб світ швидше усвідомив, чи насправді Путін бажає миру та злагоди. Внаслідок атаки загинуло вісімнадцять людей, а понад шістдесят отримали поранення.
"Є певні підозри, що Росія використовує безпілотники іранського виробництва для ударів по Україні" - сенсаційно повідомив Дональд Трамп. Ще трохи - і дід таки дізнається, що Україна віроломно не нападала на Москву.
Трамп також висловив своє обурення щодо Путіна і натякнув на можливість введення вторинних мит на всю російську нафту. Це, безумовно, є позитивним кроком. Проте термін "трампові санкції" вже втратив свою вагу. Він став чимось на зразок порожнього звуку, обіцянками без реальних наслідків, що можна охарактеризувати як словесні ігри. Наразі Дональд Трамп ініціює нову глобальну митно-тарифну війну, щоб вселити страх і запобігти насмішкам.
Запроваджено мита проти всіх категорій товарів, включаючи деякі безлюдні острови арктичного регіону. Глобальні ринки потрапили в глибоку стагнацію. Прем'єр Франції Франсуа Байру охарактеризував нову тарифну політику США як катастрофічну як для світової економіки, так і для самої Америки. Президент Емманюель Макрон закликав французькі компанії призупинити всі інвестиції в Сполучених Штатах. У відповідь Канада та Китай запроваджують взаємні санкції.
Оскільки ми знайомі з Трампом, можна очікувати, що в найближчі дні розпочнеться активна дискусія щодо скасування запроваджених мит. Це все може закінчитися тим, що ситуація вирішиться без значних змін, і тарифи знову стануть нульовими.
На сьогоднішній день ініціативи Трампа мають несподіваний негативний вплив. За інформацією Bloomberg, нові митні збори виявляться найбільш руйнівними для самих Сполучених Штатів у найближчому майбутньому. Акції компанії Apple знизилися на 8,5%, тоді як "Тесла" втратила 7% своєї вартості. У відповідь на торгові загрози з боку американського президента, Китай, Японія та Південна Корея вперше за багато років почали переговори про створення зони вільної торгівлі.
Потроху згуртовується й Європа. Відомо, що Дональд Трамп радив президенту Фінляндії Александру Стуббу вийти з ЄС, а прем'єру Британії Кіру Стармеру дистанціюватися від Брюсселя й Парижа. Антиєвропейською риторикою Дональда стурбована навіть його палка прихильниця, прем'єрка Італії Джорджа Мелоні, яка назвала нові тарифи Трампа великою помилкою.
Для України, як це не парадоксально, нові тарифні погрози можуть обернутися навіть певними економічними вигодами. Крім того, після заяв про нові тарифи стрімко падає в ціні нафта, яка годує російський ВПК, а країни Близького Сходу стрімко збільшують видобуток на тлі можливого американського удару по Ірану. Ціна марки Brent у п'ятницю впала нижче $68 за барель. Нам треба, щоб по 40.
Сенатори США Ліндсі Грем (від республіканців) та Річард Блюменталь (від демократів) представили законопроєкт про запровадження санкцій проти Росії. Він, зокрема, передбачає 500-процентне мито на всі товари з країн, що купують російську нафту та газ. А державний секретар Марк Рубіо, за підсумками зустрічі з міністрами закордонних справ країн НАТО, попередив Росію - Трамп її не буде вмовляти безкінечно.
Ілон Маск планує повернутися у бізнес, як повідомив президент Трамп. Схоже, що цей "креативний геній" викликав стурбованість у багатьох з тих, хто оточує американського президента. У Конгресі США розглядають можливість зобов'язати Маска проходити тестування на наркотики. Тим часом, акції його компанії "Тесла" впали на рекордні 35% під час його перебування у світі високої політики.
Тим часом республіканці зазнали серйозної поразки на важливих виборах. У штаті Вісконсин новою суддею Верховного Суду США стала Сьюзан Кроуфорд, яку підтримували демократи. Ці вибори, як зазначив Ілон Маск, мали критичне значення для майбутнього всього світу.
Військові аналітики активно розглядають можливості новітнього українського "довгого Нептуна", що має вражаючу дальність у тисячу кілометрів та був розроблений київським КБ "Луч". Вони приходять до висновку, що за своїми технічними характеристиками та можливостями ураження він зовсім не поступається відомим німецьким "Taurus" і франко-британським "Storm Shadow". Нещодавно всього п'ять країн у світі мали здатність створювати таку зброю, але тепер їх стало шість. Хочеться сподіватися, що ця новинка зможе підняти Україну на новий рівень у світовій оборонній промисловості.
Швеція надала Україні фінансову допомогу у розмірі 1.6 мільярда євро, яка включає підтримку для української системи протиповітряної оборони, артилерії, супутникового зв'язку та морських сил. Данія також оголосила про новий військовий пакет на майже мільярд доларів, що міститиме засоби протиповітряної оборони та артилерійське озброєння. Латвія, у свою чергу, передала Україні 1.6 тисячі безпілотників, а Нідерланди виділили 500 мільйонів євро для підтримки розробки безпілотних літальних апаратів.
В Росії стався інцидент: стратегічний надзвуковий бомбардувальник ТУ-22М3 зазнав аварії та розбився. Можемо вважати це певним досягненням. ЗМІ повідомили кумедну історію про боротьбу за вплив у колі оточення Путіна. Новий улюбленець диктатора, Кирило Дмитрієв, та міністр закордонних справ Сергій Лавров влаштували скандал, не змогли поділити місце під час переговорів у саудівському Ер-Ріяді. «А ти хто такий?» — запитував би у подібних ситуаціях Михайло Самуїлович Паніковський. Ми підтримуємо обидві сторони.
У Франції суд за розкрадання коштів ЄС засудив до позбавлення волі лідерку ультраправих Марі Ле Пен та заборонив їй балотуватися на державні посади, в тому числі й брати участь у президентських виборах. Париж заздалегідь намагається убезпечитися від приходу до влади "трампів" місцевого розливу.
На Україну насувається холодний циклон, і тиждень, що попереду, обіцяє дощі, сильний вітер та заморозки. Це звичайне явище перед Великодніми святами. Проте, незважаючи на негоду, абрикоси розцвітають, весна обов'язково переможе зиму, а світло завжди перемагає темряву. Так і буде! Тримаймося разом.
#Сполучені Штати #Бізнес #Китай (регіон) #Президент (державна посада) #Володимир Путін #Інвестиції #Дональд Трамп #Росія #Іран #Близький Схід #Україна #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Європейський Союз #Європа #Москва #Південна Корея #Японія #Республіканська партія (США) #НАТО #Безпілотний літальний апарат #Демократична партія (США) #Російська мова #Київ #Ракета. #Артилерія #Брюссель #Північна та Південна Америка #Євро #Ілон Маск #Дрон #Франція #Фінляндія #Bloomberg L.P. #Apple Inc. #Протиповітряна оборона #Італія #Нафта #Канада #Засоби ППО #Мито (податок) #Міністерство закордонних справ (Україна) #Зона вільної торгівлі #Еммануель Макрон #Арктика #Ліндсі Греем #Президент Франції #Париж #Супутниковий зв'язок #Кривий Ріг #Конструкторське бюро "Луч #2014 Президентські вибори в Україні