На порозі змін для Європи
На форумі президент Зеленський розпочав свій виступ, обговорюючи перспективи Європи. Він зазначив, що після інавгурації Дональда Трампа всі з нетерпінням очікують, які кроки він зробить далі. Проте, в США немає побоювань, що Європа може перестати бути партнером.
"Вашингтон не вірить, що Європа може принести їм щось справді суттєве", - заявив він і додав, що торік на саміті "Діалог Шангрі-Ла" в Сінгапурі представники американської делегації поставили її лише на третє місце в списку пріоритетів після Індо-Тихоокеанського регіону, Близького Сходу та Перської затоки.
Він також зазначив, що наразі немає впевненості в тому, що Трамп вважає необхідним НАТО і поважатиме інститути ЄС. Але Європа не може стояти в черзі за союзниками. А якщо це трапиться, і світ почне рухатися вперед без неї, то такий світ не буде комфортним для європейців.
"Ми перебуваємо на черговому переломному етапі, який одні вважають проблемою для Європи, а інші - шансом. Європа має утвердитися як сильний глобальний гравець. Як незамінний гравець", - додав президент.
Щодо військової загрози, то РФ перетворюється на різновид Північної Кореї. І незважаючи на малий порівняно з Європою економічний потенціал, РФ уже зараз виробляє в кілька разів більше зброї та техніки.
"Москва обирає саме такий курс війни. Путін підписав нову стратегічну угоду з Іраном, а також вже має всебічну угоду з Північною Кореєю. Проти кого вони укладають ці договори? Проти вас, проти всіх нас. Проти Європи, проти Америки," - підкреслив Зеленський.
На його думку, протидіяти подібним загрозам можливо лише у співпраці з Україною. Оскільки, якщо говорити про чисельність військ, Росія може мобілізувати 1,5 мільйона військовослужбовців, тоді як українські Збройні сили складають понад 800 тисяч осіб.
"На другому місці Франція - понад 200 000. Потім Німеччина, Італія та Велика Британія. У всіх інших менше. Це не та ситуація, коли одна країна може захистити себе поодинці. Треба, щоб усі ми об'єдналися і щось значили", - додав президент.
Зеленський підкреслює важливість впровадження спільної європейської стратегії в сфері безпеки та оборони. Він закликає всі держави виділяти необхідні кошти для забезпечення обороноздатності. "Якщо для фінансування оборонних заходів потрібно 5% від ВВП, то нехай так і буде, хай буде 5%", - додав він.
Як приклад він навів моделі співпраці для оборони України.
"Ми разом створюємо безпілотники, разом виробляємо артилерію - і в Україні це набагато дешевше і швидше, ніж у будь-якій іншій країні. І інвестувати зараз у виробництво українських безпілотників - значить інвестувати не тільки в безпеку Європи, а й у здатність Європи бути гарантом безпеки для інших життєво важливих регіонів", - сказав він.
За його словами, Європі потрібна своя версія "Залізного купола". І разом з Україною можна побудувати системи ППО, які впораються з крилатими і балістичними ракетами всіх типів.
"Зеленський підкреслив, що не можна сподіватися на благі наміри окремих столиць, коли мова йде про безпеку Європи. Це стосується не лише Вашингтона, Берліна, Парижа, Лондона та Риму, але й можливого уявного демократичного лідера в Москві, якщо Путін раптом втратить владу."
Зеленський вважає, що в процесі укладання угод, пов'язаних з війною та миром, Європа повинна мати представництво за столом переговорів.
"Я говорю тут не тільки про Україну. Це має стати стандартом. Європа заслуговує бути не просто спостерігачем, коли її лідери обмежуються постом на сайті X після того, як угоду укладено. Європа має визначати умови цих угод", - сказав він.
За словами Зеленського, головною стратегією на шляху до миру є перехід до дипломатії. Але питання в тому, якою вона буде.
"Якщо дипломатія буде сильною і після тих чи інших форматів перемовин Україна матиме міцні безпекові гарантії, які унеможливлять повернення Путіна з війною, то це буде постійний справедливий сильний мир для України, для Європи і для Америки", - сказав він.
Однак, якщо гарантії виявляться ненадійними і залишаться лише на папері, то від Росії ви теж отримаєте лише обіцянки, а потім знову зіткнетеся з війною.
Станом на сьогодні чисельність окупаційних сил в Україні зросла втричі в порівнянні з початком 2022 року і перевищує 600 тисяч військовослужбовців. Якщо на старті конфлікту Сполучені Штати здійснювали до 90% постачань зброї, то зараз 40% забезпечує українське виробництво, ще 40% — США, а решта — країни Європи. Україна здатна підтримувати свої оборонні можливості завдяки внутрішньому та американському виробництву, тоді як європейські країни не змогли досягти такого ж рівня зростання.
Путін також у рази наростив виробництво. У нього понад 30 заводів у військовому секторі (проти 45 у Європи), але при цьому виробляє вдвічі більше, ніж Європа.
"Якщо не буде надійних гарантій безпеки, обсяги підтримки зменшуватимуться, і ми будемо змушені сподіватися лише на власні сили та на Європу, що є недостатнім. Важливо, щоб Європа та США об’єдналися в союзі. Коли Путін збільшив своє угруповання до понад 600 тисяч, як ви вважаєте, що станеться далі...? Якщо не буде надійних гарантій – не НАТО, не інші організації, а військовий контингент на нашій території – Путін безумовно повернеться з армією, яка буде в десять разів більшою", – підкреслив Зеленський.
На його думку, в такій ситуації Путін відновить свої зусилля щодо повної анексії всіх держав, що колись були частиною СРСР, а потім почне ставити ультимативні вимоги різним країнам, наприклад, щодо виходу з НАТО та інших міжнародних альянсів.
"Він прагне занурити нас у свій внутрішній світ, що існує лише у його уяві. Ось до чого призведе відсутність надійних заходів безпеки," - зазначив президент.
Одне з ключових питань, яке підніме Путін, - це істотне скорочення українських збройних сил. "Це абсолютно очевидно. Якщо ми змогли сформувати армію в 800 тисяч осіб, то разом з Європою ми маємо силу, здатну не лише захищатися, а й протистояти Путіну. Він це прекрасно усвідомлює", - підкреслив Зеленський.
Найефективніший спосіб досягти цього - чинити тиск на Сполучені Штати з метою недопущення вступу України до НАТО. Також варто вплинути на інших союзників, щоб вони наполягали на значному скороченні українських збройних сил, в п'ять разів. "Це його мета. Ми не дозволимо цього здійснитися, але він продовжуватиме свої спроби," - зазначив президент.
Згідно з висловлюваннями Зеленського, основна стратегія взаємодії з Трампом полягає в тому, щоб нейтралізувати вплив голосів, які представляють проросійську точку зору. Це дозволить створити навколо нього більше європейських голосів, що допоможе йому краще усвідомлювати всі деталі та потенційні ризики, які можуть виникнути в майбутньому.
"Трамп заявив мені і висловлював це публічно, що він докладе всіх зусиль для завершення війни цього року. Я повідомив йому, що ми є вашими союзниками. Ця війна стосується нас, ми знаємо всі її болючі аспекти, ми втратили наших людей. Наше бажання - завершити конфлікт цього року. Але важливо не тільки швидко, а й справедливо, з гарантіями для нашої безпеки. Ми готові зробити все можливе для досягнення цієї мети," - додав він.
Sure! Please provide the text you'd like me to make unique.
Давоський форум-2025 проходить з 20 по 24 січня, його основною темою є "Співпраця заради інтелектуальної епохи". Очікується участь близько 60 глав держав і 900 керівників провідних компаній світу.
Дискусії на українські теми відбуватимуться в "Українському домі". Наприклад, на 23 січня запланована сесія "Україна: Дорога вперед" з обговоренням російсько-української війни та перспектив мирної угоди. Серед заявлених учасників - міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, голова Європарламенту Роберта Мецола і латвійський президент Едгарс Рінкевичс.
В рамках свого візиту Володимир Зеленський здійснить двосторонні зустрічі з керівниками країн Латинської Америки та Азії, а також проведе переговори з представниками великого бізнесу.
Варто зазначити, що раніше прем'єр Словаччини Роберт Фіцо висловлював ідею провести зустріч під час форуму в Давосі для обговорення питань, пов'язаних із газом. Однак офіційного підтвердження цієї зустрічі не було. Як зазначив Зеленський, він не може планувати нічого з людиною, яка "може приїхати в Давос, але зрештою опиниться десь у Сочі".
#Бізнес #Президент (державна посада) #Прем'єр-міністр #Володимир Путін #Дональд Трамп #Росія #Іран #Близький Схід #Латинська Америка #Україна #Європейський Союз #Європа #Москва #Володимир Зеленський #НАТО #Безпілотний літальний апарат #Північна Корея #Німеччина #Демократична партія (США) #Європейський парламент #Балістична ракета #Артилерія #Солдате! #Північна та Південна Америка #Вашингтон, округ Колумбія #Берлін #Сполучене Королівство #Друга Польська Республіка #Військові #Валовий внутрішній продукт #Франція #Лондон #Протиповітряна оборона #Італія #Рим #Військова окупація #Дипломатія #Ризький мирний договір #Роберт Фіко #Перська затока #Сінгапур #Радослав Сікорський #Військова стратегія