
ОПЕК+ пішов ва-банк. Картель країн-експортерів нафти вирішив рекордно за останні п'ять років збільшити видобуток "чорного золота". Ціни вже стрімко падають. А разом із ними руйнується й фінансова стабільність країни-агресора. Як нафтове рішення вдарить по росії - розповість Софія Жилінська.
Цього тижня країни ОПЕК+ оголосили: у червні почнуть збільшувати видобуток нафти. Загалом на понад 800 тисяч барелів на добу. І це лише початок. Саудівська Аравія, Кувейт, Ірак, ОАЕ та навіть росія - усі учасники ринку планують розкачати видобуток до максимуму. До листопада це має скласти понад два мільйони барелів щодня.
Враховуючи сучасні здорові тенденції на ринку, що виявляються через низькі запаси нафти, та у відповідності до рішення, ухваленого 5 грудня 2024 року, розпочнеться поступове та гнучке повернення 2,2 мільйона барелів на добу в рамках добровільних коригувань, починаючи з 1 квітня 2025 року. У червні 2025 року вісім країн-учасниць реалізують необхідні зміни у виробництві, зменшивши його на 411 тисяч барелів на добу, виходячи з обсягу виробництва травня 2025 року.
Це рішення стало наслідком тиску з боку саудитів. Вони більше не планують підтримувати штучно завищені ціни на нафту. Основною причиною таких дій є недотримання домовленостей: Росія, Ірак і Казахстан постійно порушували умови та перевищували встановлені ліміти. Наприклад, торік країна-агресор видобувала на 100-200 тисяч барелів більше, ніж дозволено. Через це деякі засоби масової інформації повідомляють, що влада Саудівської Аравії вкрай незадоволена такою ситуацією.
Принц Абдулазіз бен Сальман, міністр енергетики Саудівської Аравії:
Ми можемо витримати ціну на Brent у 50 доларів, якщо це допоможе відновити порядок.
Це не просто економічна відповідь. У травні, на зустрічі в Білому домі, було зроблено заклик до ОПЕК з метою зниження цін на нафту. Також було озвучено ультиматум для Путіна: або закінчення війни, або ж – повна економічна руйнація. Вашингтон наразі готує мита у розмірі 500% для тих країн, які продовжують імпорт нафти з Росії.
Згідно з запропонованим законопроектом, передбачено введення штрафних тарифів у розмірі 500% на імпорт продукції з тих країн, які здійснюють закупівлі російської нафти, нафтопродуктів, природного газу або урану.
Москва активно розробляє альтернативні плани: випускати нові рублі, піднімати податкові ставки або ж заморожувати банківські вклади населення. Усе це робиться з метою збереження стабільності, адже навіть у Кремлі усвідомлюють: нафта відіграє ключову роль. Проте, як зазначається, від "національних інтересів" відступати не планують.
Дмитро Пєсков, прес-секретар президента Російської Федерації:
Ціни на нафту не можуть стати вирішальним чинником у формуванні позиції Росії щодо її національних інтересів. Національні інтереси завжди залишаються пріоритетом.
Експерти підкреслюють, що зниження глобальних цін ускладнює для компаній реалізацію нафти з прибутком. Експорт через Чорне море та Балтику стає невигідним, оскільки витрати на транспортування є занадто високими.
Михайло Крутіхін, експерт нафтогазового ринку в інтерв'ю виданню "New Voice":
Криза лише загостриться. Відповідно до всіх прогнозів, попереду нас чекає надлишок пропозиції порівняно з попитом: нафти на ринку стане більше, ніж потребує світова економіка. Це призведе до зниження цін. Якщо вартість знизиться до рівня $40-45, нафтовим компаніям у російському Татарстані доведеться закрити свої підприємства, адже рентабельних родовищ залишиться обмаль. У деяких регіонах Західного та Східного Сибіру можуть зберегтися деякі родовища з прийнятною собівартістю, але в цілому протягом 5-6 років галузь буде орієнтована лише на внутрішній ринок, і то за підтримки державних субсидій.
Ціни вже починають давити. Чим меншими вони стануть, тим активніше в Москві шукатимуть способи, як закінчити "переможну" війну, яку не можуть забезпечити фінансово.
#Президент (державна посада) #Володимир Путін #Росія #Податок #Енергетична галузь #Природний газ #Російська мова #Уран #Вашингтон, округ Колумбія #Казахстан #Нафтопродукт #Об'єднані Арабські Емірати #Рубль #Імпорт #Нафта #Мито (податок) #Золото #Саудівська Аравія #Бочка (одиниця) #Чорне море #Родовище (родовище корисних копалин) #Татарстан #Балтійське море #Кувейт #Світова економіка #Ірак #ОПЕК #Видобуток нафти #Східний Сибір