Не лише будівельники та прибиральниці: українські біженці за кордоном започатковують власні компанії та освоюють високооплачувані спеціальності.

Майже за три роки повномасштабної війни багато українських біженців уже працевлаштувалися в інших країнах. Хоча вважається, що більшість українців змушені працювати у низькокваліфікованій сфері, проте за цей час ситуація змінилася. Наші співвітчизники встигли вивчити іноземні мови та вже працюють у IT-сфері, менеджерами, вчителями, а дехто навіть відкрив свій бізнес за кордоном.

Дізнайтеся більше про це в статті на OBOZ.UA.

Оволоділи мовою і здобули чудову посаду.

Європейські держави суттєво зменшують фінансову підтримку для українських біженців. У результаті, багато наших співвітчизників вимушені шукати роботу та пристосовуватися до нових умов життя в інших країнах.

Багато українців уже з першого місяця після переїзду вивчали іноземну мову, а також шукали можливість заробити та бути більш незалежними від соціальної допомоги, яка рано чи пізно завершиться.

"Перший час, доки не вивчила німецьку мову, я займалася прибиранням квартир. Звісно, робота не з легких. Але господарі зазвичай добре ставляться до українців, намагаються допомогти нам. Але я серйозно взялася за вивчення німецької мови тому, що не хотіла вічно мити підлогу. Я дуже хочу повернутися в Україну, але коли це стане можливим, я не знаю. Мій син навчається тут у місцевій школі, онлайн займається в українській. Йому важко, і він також сумує за своїми друзями", - розповідає OBOZ.UA Валентина, яка приїхала в Німеччину у березні 2022 року з Харківської області.

Молода жінка досягла вражаючого рівня володіння німецькою мовою, а також має гарні знання англійської. Наразі вона вже влаштувалася на роботу в туристичній компанії.

"Наразі мені призначили навчання, щоб я могла краще розібратися в туристичній індустрії Німеччини, а навесні я почну працювати в місцевій туристичній компанії. Це мене дуже тішить, адже заробіток дозволить нам самостійно покривати витрати на житло, і ми станемо більш незалежними", - ділиться Валентина.

22-річна Анастасія, мешканка Києва, також приїхала до Німеччини в березні 2022 року разом із родиною. На початку свого перебування вона знайшла роботу офіціантки.

"Спочатку я відвідувала мовні курси. Батькам важче освоїти німецьку через їхній вік, а мені вдалося її вивчити, і я почала працювати офіціанткою в кафе. Завдяки цьому я змогла самостійно знайти житло. Зараз я активно покращую свою німецьку й дуже сподіваюся влаштуватися на роботу на рецепції в медичній компанії. Це мені до вподоби, адже до переїзду сюди я також працювала в іноземній медичній фірмі," - ділиться Настя в інтерв'ю з OBOZ.UA.

Батьки Насті також вже мають роботу. Мама трудиться в компанії, що займається прибиранням, а тато спеціалізується на ремонті.

Талановиті спеціалісти в сфері манікюру та кулінарії.

За інформацією президента Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василя Воскобойника, лише 22% українців знайшли офіційну роботу в Німеччині, тоді як у Польщі цей показник досягає 70%.

"Це свідчить про те, що Польща вже давно активно залучає іноземців до ринку праці, зосереджуючи увагу на працевлаштуванні осіб без спеціалізованої освіти. Натомість Німеччина робить акцент на залученні кваліфікованих кадрів, які володіють мовою. Ті, хто прибув у 2022 році, відразу почали записуватися на мовні курси та працювати над підвищенням своїх професійних навичок. Проте цей процес займає чимало часу. Наприклад, юрист або бухгалтер, який переїхав до Німеччини, спершу повинен досягти рівня володіння мовою С1, ознайомитися з місцевим законодавством, підтвердити свою кваліфікацію, скласти відповідні іспити, і лише потім почати свою професійну діяльність. Безумовно, деякі вже успішно пройшли всі ці етапи і працюють у різних офісах та компаніях", - зазначає OBOZ.UA Воскобойник.

Хоча й у Польщі українці вже не лише будують, збирають яблука чи працюють у таксі. Ті, хто вже вивчив польську мову та має кваліфікацію, влаштовуються до офісів бухгалтерами, фінансистами, менеджерами.

Українки працюють і в б'юті-сфері, вони мають репутацію добрих майстрів, тому швидко знайшли собі клієнтів та заробіток. Деякі вже навіть відкрили свої салони.

"Протягом року я отримала таку кількість клієнтів, що вирішила поділитися успіхом. Тож я відкрила невеличку майстерню, де працюю з двома колегами, які, звісно, також є українками. Усі ми задоволені своїми доходами. Моя родина вже давно орендує житло за власні кошти," - поділилася Наталія, яка переїхала до Варшави з Полтавщини, в інтерв'ю для OBOZ.UA.

В Україні люди, які переїхали до Польщі, займають різні посади, зокрема працюють у піцеріях та ресторанах, а також обіймають роль менеджерів з продажу чи керівників у агентствах з працевлаштування.

Оксана із невеликого села Херсонської області розповіла, що відкрила у Польщі свою кулінарну компанію.

"Разом із українськими жінками ми готуємо смачні пироги, вареники та пельмені - все за попереднім замовленням. Нашими постійними клієнтами в основному є українці, але також є й поляки, які цінують нашу кулінарію. Ми вже давно самодостатні і не покладаємось на інших," - ділиться з OBOZ.UA Оксана.

Викладачі та фахівці в IT-сфері

Олександр, який родом з Києва, переїхав до Швейцарії ще в 2022 році. З першого ж дня він почав вивчати німецьку мову на курсах. Нещодавно йому вдалося отримати роботу в одній зі шкіл, де він працює помічником вчителя. Інший киянин, Василь, зараз викладає історію в українській школі в Братиславі, Словаччина. Він також активно веде свій канал у соціальних мережах, де ділиться уроками з історії.

Дарина перебралася до Канади разом зі своїми батьками. Сама вона працювала в IT, знає англійську, тому досить швидко змогла влаштуватися в міжнародну компанію. Батьки, які не знали мови, пішли на безкоштовні курси. Але навіть без знання мови змогли влаштуватися на некваліфіковану роботу - на фабрику, де роблять печиво.

Вікторія з Дніпра, перебуваючи в Канаді вже рік, змогла знайти роботу, займаючись створенням веб-сайтів для різних компаній.

"Це було нелегко, але мені пощастило, адже я володіла англійською мовою і вже мала досвід роботи в цій сфері в Україні. Після переїзду я також пройшла спеціалізовані IT-курси, які для українців були безкоштовними, і мені вдалося знайти роботу. Зазвичай в Канаді процес пошуку роботи може зайняти до шести місяців," - розповідає Вікторія в інтерв'ю для OBOZ.UA.

Прагнуть повернутися на батьківщину.

Безумовно, багато українців, навіть якщо їхнє життя за межами країни складається вдало, мріють повернутися в рідну Україну, до сім'ї, друзів, у свої затишні квартири та будинки. Проте не всі мають можливість повернутися. Наприклад, Оксана з Херсонської області поділилася, що її домівка опинилася на території, яка зараз під окупацією.

"Частково він постраждав від вибухів. За ним доглядають родичі, але повертатися в окупацію я не буду. Коли закінчиться війна, буду думати, що робити далі. Можливо, залишусь у Польщі, якщо постраждалим не даватимуть житла на батьківщині. Більше нічого не залишається", - зітхає Оксана.

"Чотири ключові аспекти визначатимуть повернення українців: безпека, можливість працевлаштування, житлові умови та інфраструктура. Коли конфлікт завершиться, проблема безпеки буде вирішена. Люди почнуть порівнювати свої нинішні умови за кордоном з тим, що їх чекатиме в Україні, і на основі цього ухвалюватимуть свої рішення", - зазначає Воскобойник.

Звісно, хотілося б, щоб усі українці повернулися додому. Всі, хто зміг досягти успіху за кордоном і зможе застосувати свої знання на своїй рідній землі. Для цього і нашій країні доведеться займатися відновленням та будівництвом житла для тих, кому вже нікуди їхати.

#Бізнес #Президент (державна посада) #Польща #Україна #Українці #Німеччина #Юрист #Біженець #Київ #Інфраструктура #Дніпро #Законодавство #Словаччина #Братислава #Варшава #Польська мова #Херсонська область #Швейцарія #Кав'ярня #Польський народ #Полтавська область #Інформаційні технології #Канада #Харківська область #Німецька мова #Таксі. #Печиво. #Вікторія (штат) #Англійська мова #Кухар (професія) #Мамо. #Пельмені #Apple

Читайте також

Найпопулярніше
Скріншот не є юридично обов'язковим документом. Як створити копії документів за допомогою застосунку "Дія".
Електронні платформи на заміну паперовим формальностям: Україна модернізує митні процеси.
Оцініть це, а потім вирушайте на зустріч: які чоловічі імена приносять фінансовий успіх та процвітання у бізнесі.
Актуальне
Гороховський поділився своїми думками про наслідки збільшення податкових ставок -- Finance.ua
У "Укренерго" повідомили про порядок відключення електроенергії 11 грудня - Фінансовий портал bigmir)net.
У четвер, відповідно до інформації від "Укренерго", планується відключення електропостачання з 07:00 до 22:00 для однієї та двох черг.
Теги