
Як це не дивно для технологічного підприємця, але Ілон Маск є давнім скептиком штучного інтелекту
Прийняття законодавства Європейського Союзу щодо штучного інтелекту (AI Act), що вступило в силу 1 серпня цього року, стало важливою віхою в процесі законотворення в Брюсселі, а не просто черговою подією.
Насправді це стало відправною точкою для "грандіозних змагань" у сфері регулювання штучного інтелекту (ШІ).
Хоча Європейський Союз вже давно виступає як один з основних "експортерів" міжнародних норм і стандартів у різних галузях, на даний момент найбільшим і найзначнішим ринком штучного інтелекту залишаються Сполучені Штати. Процес розробки регуляцій для індустрії ШІ вже розпочато, і прихід Дональда Трампа до влади, з Ілоном Маском у ролі одного з його головних радників, може суттєво змінити цю ситуацію.
Сполучені Штати завжди прагнули уникати надмірного регуляторного тиску на бізнес. Однак з приводу регулювання штучного інтелекту вже минулого року почали висловлюватися представники провідних технологічних компаній.
Наприклад, генеральний директор OpenAI Сем Альтман виступив з закликом до законодавців прискорити створення національних нормативних актів, які б забезпечили захист від потенційних ризиків, пов'язаних із штучним інтелектом. Він висловив занепокоєння, що розвиток технологій ШІ може призвести до "суттєвих негативних наслідків для світу". "Якщо ця технологія виявиться ненадійною, наслідки можуть бути катастрофічними, і ми хочемо обговорити це питання... Ми прагнемо співпрацювати з урядом, щоб уникнути подібних ситуацій", - підкреслив він.
Перші важливі проєкти щодо регулювання ШІ почали обговорюватися в Каліфорнії, де знаходяться центри розробки найбільших технологічних компаній.
Каліфорнійський законопроєкт SB 1047 про безпеку штучного інтелекту, запропонований у лютому 2024 року, став однією з найбільш контроверсійних спроб врегулювати технології ШІ. Метою законопроєкту було управління ризиками, спричиненими стрімким розвитком ШІ, а його автор Скотт Вінер заявив, що це могло б забезпечити розумні стандарти безпеки та запобігти "катастрофічній шкоді" від потужних моделей ШІ.
Початкова редакція законопроєкту містила строгі вимоги для підприємств, що займаються створенням технологій штучного інтелекту.
Розробники мали б обов'язок виконувати оцінювання та перевірку безпеки своїх систем. У разі порушення встановлених норм компанія могла б зіткнутися з позовом від прокуратури Каліфорнії, а керівництво - відповідати за кримінальні правопорушення.
Ця ініціатива стала предметом активних обговорень і критики з боку як політичних діячів, так і представників бізнесу. Противники зазначили, що запропонований законопроєкт не адресує ключові проблеми, пов'язані з штучним інтелектом, такі як дезінформація, дискримінація та скорочення робочих місць. Крім того, висловлювалися тривоги, що цей закон може знизити конкурентоспроможність Сполучених Штатів та Каліфорнії, а також загрожує відкритій екосистемі, яка сприяє розвитку стартапів.
Зокрема, Роб Шерман, віцепрезидент компанії Meta, у своєму виступі перед каліфорнійськими законодавцями зазначив: "Цей законопроєкт може знизити рівень безпеки в екосистемі штучного інтелекту, створивши ризики для відкритих моделей, на які покладаються стартапи та малі підприємства. Він також встановлює стандарти, яких раніше не існувало, і спричинить регуляторне розділення".
У наступних етапах законопроєкт був адаптований, і в ньому залишилися лише вимоги про публікацію інформації щодо вжитих заходів безпеки для технологій штучного інтелекту, тоді як кримінальну відповідальність за потенційні порушення було виключено.
Незважаючи на те, що законодавці Каліфорнії висловили свою підтримку ініціативі, губернатор штату Гевін Ньюсом вирішив накласти вето на законопроєкт наприкінці вересня.
Ньюсом акцентував увагу на тому, що співпрацюватиме з законодавцями для розробки нових норм, що стосуються штучного інтелекту. "Не можемо дозволити собі зволікати до того моменту, поки не станеться серйозна катастрофа, щоб вжити необхідних заходів для забезпечення безпеки суспільства", - зазначив губернатор.
Водночас, за його словами, законодавці "не повинні погоджуватись на рішення, які не обґрунтовані емпіричним аналізом траєкторії та можливостей штучного інтелекту".
Однак підсумки виборів у Сполучених Штатах можуть прискорити ухвалення національного законодавства щодо регулювання штучного інтелекту.
Уряд Сполучених Штатів вже почав формувати рамки та рекомендації для використання новітніх технологій. Зокрема, у 2022 році було розроблено Білий дім План щодо Білля про права в сфері штучного інтелекту, який покладає основи для відповідального та підзвітного впровадження ШІ. Крім того, у 2023 році президент Джозеф Байден видав указ, що окреслює основні принципи, які повинні стати основою для майбутнього регулювання технологій штучного інтелекту.
Однак фактором, що може значно прискорити процес ухвалення необхідних законів у США, є тісний зв'язок мільярдера Ілона Маска з новообраним президентом Дональдом Трампом.
Хоч це може звучати несподівано для людини, яка займається технологіями, Ілон Маск вже давно висловлює свої сумніви щодо штучного інтелекту.
Ще у 2017 році, виступаючи на щорічній конференції губернаторів США, Маска говорив про ризики ШІ і закликав до юридичного врегулювання його розробки і використання: "Штучний інтелект є фундаментальним ризиком існування людської цивілізації, і я не думаю, що люди повністю це розуміють. ШІ є рідкісним випадком, коли я вважаю, що нам потрібно бути проактивними в розробці регулювання".
У серпні 2024 року власник Х разом із компанією SpaceX висловили підтримку законопроєкту в Каліфорнії.
Що ж до самого Дональда Трампа, то його позиція щодо регулювання ШІ наразі незрозуміла.
В одному з передвиборчих інтерв'ю він говорив про "тривожність" через стрімкий розвиток ШІ. Водночас його виборча програма і в принципі платформа Республіканської партії спрямовані на зниження тиску на бізнес та стимулювання інновацій.
На сьогоднішній день здається, що три ключові чинники визначатимуть майбутні рішення щодо регулювання індустрії в США.
По-перше, важливо зазначити, що Маск, який останнім часом набирає популярність у колі Трампа, може суттєво вплинути на його особисту позицію. Це, в свою чергу, може призвести до більш суворого підходу 47-го президента США до регулювання штучного інтелекту.
Ще одним важливим чинником стануть зв’язки нової адміністрації з провідними технологічними корпораціями, які зазвичай демонструють більшу прихильність до Демократичної партії і активно підтримували Камалу Гарріс на нещодавніх виборах.
Головним викликом для Дональда Трампа і його команди стає протистояння між США та Китаєм. В даний час штучний інтелект вважається однією з найважливіших арені цього технологічного змагання, де той, хто вийде переможцем, зможе забезпечити собі істотну економічну та безпекову перевагу в майбутньому.
А в цьому протистоянні США не можуть дозволити собі програти, якщо ціною буде правове регулювання ШІ.
#Сполучені Штати #Бізнес #Китай (регіон) #Президент (державна посада) #Джо Байден #Дональд Трамп #Підприємництво #Губернатор #Європейський Союз #Республіканська партія (США) #Штучний інтелект #Стартап-компанія #Інновації #Демократична партія (США) #Експорт #Законодавство #Ілон Маск #Каліфорнія #Екосистема #Мета-платформи #OpenAI #Конкуренція (компанії) #Прокуратура #Технічний стандарт #Маска #Програмне забезпечення з відкритим кодом #Ризик #Дискримінація #Білль про права Сполучених Штатів Америки #SpaceX #Малий бізнес #Цивілізація