
11 квітня на Business Wisdom Summit відкрийте для себе нові підходи, як підприємствам пристосуватися до актуальних регуляторних норм, швидко реагувати на зміни в середовищі та залучати інвестиції в сучасних умовах. Слухайте реальні історії успіху від провідних представників українського бізнесу.
В інтерв'ю для Delo.ua міжнародний консультант у галузі корпоративних фінансів, співзасновник First Kyiv Investment Club та викладач Единбурзької бізнес-школи Іван Компан поділився своїми думками.
На думку Івана Компана, Дональд Трамп хоче відновити американську індустрію, щоб якомога більше американських компаній переносили свої виробництва з-за кордону в США. Свого часу внаслідок глобалізаційних процесів багато американських компаній відкрили виробництва в країнах Південно-Східної Азії, Латинської Америки, скрізь, де була дешева робоча сила. Трамп хоче, щоб все це поверталось в США. Це прямі іноземні інвестиції, це те, що важливо для будь-якої країни.
"Слід зазначити, що Україні необхідно звернути увагу на залучення прямих іноземних інвестицій. На жаль, ця проблема залишається поза увагою, що є нашою вадою. Чому це так важливо? Прямі іноземні інвестиції – це фінансові вливання в економіку, новітні технології, створення робочих місць та податкові надходження. Отже, для будь-якої країни це позитивний чинник", – пояснює співрозмовник видання.
Наступний можливий мотив для Трампа -- наповнення держбюджету США. Американський бюджет має колосальний дефіцит, який фінансується за рахунок державного боргу, який своєю чергою продовжує зростати. Наразі він складає 36 трлн доларів. І зараз, коли ставки за боргами досить високі -- понад 4% -- їх дуже дорого обслуговувати.
Нові митні ставки, введені адміністрацією Трампа, можуть суттєво збільшити доходи державного бюджету. Обсяг імпорту, який сьогодні надходить до Сполучених Штатів, оцінюється приблизно в 3,3 трильйона доларів. Після підвищення митних зборів середній рівень тарифів досягне близько 29%. Таким чином, з 3,3 трильйона доларів загального імпорту, додаткові надходження до бюджету від митних зборів можуть скласти майже 1 трильйон доларів.
"Якщо митні тарифи принесуть додаткові кошти, Трамп матиме можливість виконати свою обіцянку з передвиборчої кампанії -- знизити податки, не зменшуючи при цьому бюджетних надходжень," -- зазначає Іван Компан.
Третій аспект, чому Трамп підвищував митні ставки, полягав у бажанні отримати додатковий важіль для політичного тиску під час переговорів із ключовими партнерами. Яскравим прикладом такого підходу стало введення підвищених митних тарифів щодо Канади та Мексики. Трамп спочатку оголосив про намір підвищити ці ставки, а потім відтермінував їх введення, вимагаючи натомість поступок від цих країн у ході переговорів.
Прикладом такого підходу в управлінні економічними справами є нещодавнє звернення міністра фінансів США Скотта Бессента до країн-партнерів. Він закликав їх зважено реагувати на введення нових тарифів, підкресливши, що немає потреби поспішати з відповідними заходами. Натомість, він порадив шукати можливості для переговорів і досягнення угод.
"Я думаю, що адміністрація Трампа і президент США особисто розраховують на те, що багато країн почнуть з ними домовлятися, як це зробили Канада і Мексика", -- говорить Іван Компан.
Це, напевно, пояснює й те, що загальні 10-відсоткові тарифи вступають в силу з 5 квітня, тоді як додаткові тарифи, які спричинили цю бурю, вводяться з 9 квітня. Отже, країни-партнери мають ще близько тижня для того, щоб налагодити переговори з адміністрацією Трампа.
Не варто ігнорувати той факт, що, зважаючи на величезне Его теперішнього президента США, одним із можливих мотивів його дій може бути задоволення власного самолюбства. Зараз він перебуває в епіцентрі світової уваги, всі обговорюють його, і він, нібито, "примушує всіх вклонитися", -- розмірковує про можливі причини дій президента США Іван Компан.
Нагадаємо, 2 квітня президент Сполучених Штатів Дональд Трамп своїм указом ввів з 5 квітня базовий митний тариф у розмірі 10% на увесь імпорт з усіх країн до США, а також з 9 квітня запровадив підвищені індивідуальні зворотні тарифи проти декількох десятків країн, з якими США мають найбільший торговельний дефіцит.
Яким чином це позначиться на глобальній економіці, економіці США та її ключових торгових партнерів, а також які наслідки це матиме для України — дізнайтеся в повному інтерв'ю Івана Компана на Delo.ua.
#Бізнес #Президент (державна посада) #Інвестиції #Дональд Трамп #Латинська Америка #Україна #Митниця #Податок #Державний бюджет #Економіка #Робити #Азія #Бюджет #Мексика #Північна та Південна Америка #Робоча сила #Імпорт #Дефіцитні видатки #Канада #Міністерство фінансів Сполучених Штатів Америки #Торгівля #Державний борг #Прямі іноземні інвестиції