
Бюро економічної безпеки України почне отримувати дані для розслідування нелегальних схем у сфері роздрібної торгівлі. Зокрема, мова йде про ситуації, коли мережа навмисно розподіляється між численними фізичними особами-підприємцями (ФОП), щоб уникнути сплати податку на прибуток, ПДВ та офіційного оформлення працівників.
Таку інформацію озвучив голова комітету Верховної Ради з фінансових, податкових та митних питань Данило Гетманцев у відеопроєкті "Розпаковка", присвяченому проблемам ухилення від оподаткування в галузі послуг та продуктовому ритейлі.
"За експертними розрахунками, якщо порівняти обсяг продажів зазначених маркетів з аналогічними маркетами, що працюють "в білу", їхній оборот річний становить приблизно 30 млрд грн. А це означає, що держава недоотримує 4,5-5 млрд грн з однієї мережі", -- зазначив Гетманцев і нагадав, що дроблення великого бізнесу на сотні фіктивних ФОПів -- це обкрадання української армії, яка щодня боронить країну.
У якості ілюстрації практики дроблення депутат наводить приклад однієї з регіональних мереж супермаркетів, що активно збільшує кількість своїх торговельних об'єктів у Полтавській, Дніпропетровській та інших областях. Як зазначає Гетманцев, один магазин "дробиться" на численні ФОПи, які змінюють один одного протягом доби. У Полтаві, Горішніх Плавнях та Кривому Розі зафіксовані ситуації, коли одна фіктивна особа - ФОП зареєстрована одночасно на 6-8 різних торгових точках.
Гетманцев зазначив, що такі тіньові підприємці функціонують без сплати ПДВ та податку на прибуток, а також без належного обліку товарів. Це особливо важливо для реалізації контрабандних товарів або продукції, виготовленої в Україні без сплати податків, зазвичай без оформлення трудових відносин. На другій групі єдиного податку фізичні особи-підприємці сплачують лише трохи більше 4000 гривень на місяць. І це все, що їм потрібно. Якби вони діяли як юридичні особи на загальній системі оподаткування, їм довелося б сплачувати і ПДВ, і податок на прибуток, а також податок на доходи фізичних осіб за своїх найманих працівників.
Гетманцев підкреслив, що модель розподілу бізнесу через ФОПи надає великим регіональним і місцевим рітейлерам незаслужену перевагу над легальними підприємствами, які добросовісно виконують свої податкові зобов'язання, співпрацюють з надійними партнерами та забезпечують офіційну зайнятість. Серед прозорих учасників ринку він згадав АТБ, NOVUS, VARUS та інші компанії.
Під час підготовки матеріалів комітет провів контрольні закупівлі в мережах, які, ймовірно, застосовують схеми ухилення від сплати податків. Було виявлено ознаки фіктивної діяльності -- однакові IP-адреси, спільний бухгалтерський облік, централізовану видачу платіжних терміналів, а також ідентичну логістику. За словами Гетманцева, це свідчить про існування єдиного центру управління, незважаючи на формальне подрібнення бізнесу на ФОПи.
"Ці схеми не зменшують вартість товарів для споживачів, -- підкреслив Гетманцев, навівши в приклад туристичні ціни в Одесі, де активно застосовуються методи дроблення через ФОП. - Це варіанти з 2-3 чеками, наприклад, для готельних послуг. Клієнти не отримують оформлені документи на гроші, які їм передають, і для вас це не призводить до зниження витрат. Зверніть увагу на ціни в Одесі -- вони вищі, ніж на Мальті!"
За словами народного депутата, всі зібрані дані вже направлено до Бюро економічної безпеки України та Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради. Гетманцев переконаний, що правоохоронні органи зможуть надати цим випадкам належну юридичну кваліфікацію і притягнути "податкових ухилянтів" до відповідальності.
"Це не просто оповідь про конфлікт з малими підприємствами. Це битва за справедливість та рівні умови для всіх. І за те, щоб наш бюджет, а отже, й армія, отримували належне", - підкреслив Гетманцев.
#Бізнес #Товари #Споживач #Податок #Збройні сили України #Українська гривня #Держава (політичний устрій) #Бюджет #Юридична особа #Одеса #Дніпропетровська область #Роздрібний магазин #Малий бізнес #Логістика #Податок на доходи фізичних осіб #Бухгалтерський облік #готель #Спрощена система оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва в Україні #Роздрібна торгівля #АТБ-Маркет #Полтавська область #Історія #Податок на додану вартість #Податок на прибуток підприємств #Перевірка. #Мальта #Полтава #Кривий Ріг #Комсомольськ