
Такі дані дослідження Global Entrepreneurship Monitor (GEM) "Нові виклики та тенденції екосистеми підприємництва України" оприлюднив керівник національної команди GEM Україна Сергій Апальков, передає кореспондент Укрінформу.
"Кількість осіб, які починають нову підприємницьку діяльність, або ж підприємницька активність на початкових етапах, суттєво зросла в структурі підприємництва за стадіями життєвого циклу в порівнянні з 2023 роком – до 16,5%. У 2023 році цей показник становив лише 7,5%. Таким чином, ми спостерігаємо практично подвійне зростання кількості нових учасників бізнесу", – підкреслив Апальков.
Також автори дослідження зафіксували зміну гендерної складової у структурі життєвого циклу підприємств. Так, на етапі започаткування власної справи у 2024 році був виявлений баланс між чоловіками та жінками - перші менш як на 1% переважали других. Тоді у попередньому році чоловіків серед підприємців-початківців було на 4% більше.
"Нерівномірність стає ще більш помітною для сталого підприємництва. У 2023 році частка чоловіків на цьому етапі більш як удвічі перевищувала жінок - власниць працюючих підприємств. У 2024 році ми спостерігаємо скорочення цього розриву лише до кількох відсотків", - додала Наталія Мишко, член національної команди GEM Україна.
За її твердженням, це може вказувати на формування більш комфортних умов для ведення бізнесу, орієнтованих на жінок. Водночас це також свідчить про те, що жінки продовжують стикатися з серйознішими труднощами при започаткуванні власної справи.
За наданою інформацією, частка підприємців, які минулого року змогли стабілізувати та розширити свої бізнеси, залишається на рівні приблизно 5%, що майже не змінилося у порівнянні з попереднім роком. Водночас, кількість тих, хто змушений був зупинити свою підприємницьку діяльність, дещо зросла.
"Стан стабільного підприємництва в Україні залишається на низькому рівні, і причини цього є очевидними: підприємці працюють в умовах війни, що викликає значні труднощі у масштабуванні та розробці стратегій для довгострокового розвитку свого бізнесу", - підкреслив Апальков.
Щодо загального індексу підприємництва NECI, який оцінюється в рамках GEM, його значення зросло до 4,4 у 2024 році, порівняно з 4,3 у 2023 році.
Це свідчить про певне, хоча й незначне, але все ж підвищення рівня стабільності та стійкості підприємницького середовища в Україні. З цього аспекту наша країна випереджає найближчих сусідів: Польщу, Румунію та Словаччину. Лише Угорщина має на десяту частину вищий показник - 4,5. Цей результат досягається завдяки здатності підприємців адаптуватися до надзвичайно складних умов, у яких вони здійснюють свою діяльність, - зазначив експерт.
Наголошується, що опитування проводилося з липня по жовтень 2024 року. В ньому взяли участь 68 національних експертів та 2 012 респондентів у всіх регіонах України, крім тимчасово окупованих територій.
Як повідомлялося, за даними опитування, проведеного в межах проєкту Unlimit Ukraine спільно з OLX Україна та Райффайзен Банк, індекс настроїв малого бізнесу в Україні у 2024 році знизився до 2,3 бала проти 2,5 бала у 2023 році.
#Бізнес #Польща #Україна #Підприємництво #Угорщина #Укрінформ #Стратегія #Словаччина #Малий бізнес #Підприємницька діяльність #Журналіст #Румунія #OLX