Яка була позиція Дональда Трампа стосовно України протягом його політичної кар'єри?

Політичні заяви президента США Дональда Трампа нібито спрямовані на припинення вогню "без прапорів", однак вже вкотре українці впевнюються, що мир в очах цієї людини має забарвлення російського триколору

Еспресо дослідить висловлювання і публікації 47-го президента США Дональда Джона Трампа стосовно України, включаючи ті, що відносяться до його першого терміну. Це дозволить виявити еволюцію його ставлення до України та її конфлікту з Росією.

"На Україні" в інтерпретації американського мільйонера: що стверджував Трамп ще перед початком свого президентського терміну

По-перше, слід підкреслити, що, згідно з BBC, ще до початку своєї першої каденції, будучи просто суперечливим підприємцем, котрий навіть не офіційно висував свою кандидатуру на цю посаду, він не раз вживав артикль "the" перед словом "Ukraine".

Чому таке вживання є некоректним і з політичної, і з граматичної точки зору коротко та лаконічно пояснив історик Тімоті Снайдер в одній зі своїх Єльських лекцій:

Ви, напевно, в курсі, що вживання виразу "the Ukraine" викликає незадоволення у українців. Так само, як і фраза "на Україні" (at Ukraine), звучить так, ніби ви маєте на увазі місце, яке не має чітких меж. Натомість "в Україні" звучить набагато точніше, адже вказує на країну з визначеними кордонами. Отже, коли ви використовуєте "на" або "at", це створює враження, що йдеться не про державу, а про щось абстрактне, невизначене, навіть трохи поетичне, - підкреслював професор Єльського університету.

Незабаром розпочалася, як вже стало відомо всьому світу, російська агресія під прикриттям "зелених чоловічків" на території Криму. 28 лютого 2014 року озброєні російські спецназівці захопили ключові адміністративні будівлі півострова.

У подальшому, у характерному для сучасності стилі, Трамп прокоментував російського лідера Путіна під час звичної політичної конференції, що об'єднує консервативних діячів США.

Нещодавно я відвідав Москву, адже я є організатором конкурсу "Міс Всесвіт", і мене там прийняли надзвичайно тепло. Навіть Путін надіслав мені приємний подарунок із чудовим вітанням. Я мав змогу поспілкуватися з усіма його представниками. А ще, зверніть увагу на те, як він поводиться з президентом Обамою — це справжня гра, - прокоментував Трамп.

Він акцентував увагу на тому, що, коли Путін вступив до Криму, він "вилучив серце і душу".

"Це - територія багатства, а це значить, що решта України зазнає поразки, і це, як можна передбачити, станеться дуже скоро... Подивіться, що вони роблять в Україні роблять, це лише питання часу", - додав майбутній 45 президент США.

Як ми знаємо, політичні "прогнози" Трампа не здійснилися, проте ще тоді він демонстрував схильність уникати відповідальності за свої помилки та невдачі.

Улітку 2016 року, всього через кілька років, кандидат на пост президента США знову звернув увагу на ситуацію з анексією Криму. Ця заява була визнана проросійською навіть американськими ЗМІ. На одній із пресконференцій Трамп зазначив, що "може розглянути можливість" визнання анексії Криму Росією.

Проте незабаром він зробив ще одну заяву, яка швидко набула популярності. В інтерв'ю на телеканалі ABC кандидат зазначив: "Путін не вторгнеться в Україну". Він також підкреслив, що на той момент Обама перебував у Білому Домі, внаслідок чого Росія вже здійснила вторгнення до Криму.

Початковий період і перші кроки стосовно України.

Вже засідаючи на посаді президента США, Дональд Трамп провів телефонну розмову з п'ятим президентом України Петром Порошенком у лютому 2017 року. Розмова відбулась після відновлення бойових дій у Авдіївці, на Донбасі.

Незадовго після цього, в тому ж місяці, Трамп знову звинуватив свого попередника Обаму у втраті Криму, заявивши, що той був "недостатньо жорстким по відношенню до Росії". Він також зазначив, що сподівається на зниження напруженості з боку РФ та повернення Криму Україні, підкресливши важливість збереження санкцій.

Незабаром відбулася нова зустріч між президентами США та України, під час якої акцентували увагу на питаннях територіальної цілісності України. Хоча важко точно оцінити, як це вплине на подальші рішення адміністрації Трампа, вже в грудні 2017 року було затверджено продаж оборонної летальної зброї для України. У тому ж місяці Палата представників Конгресу США підтримала ініціативу щодо оборонного бюджету на 2018 рік, яка передбачала виділення $350 млн на військову допомогу Україні.

Пізніше адміністрація Трампа, як зазначалося у статті Washington Post, ухвалила рішення про постачання Україні снайперських гвинтівок та відповідних комплектуючих на загальну суму 41,5 мільйона доларів.

У 2018 році Трамп знову не дав чіткої відповіді журналістам на питання про визнання Криму російським, обмежившись фразою "Побачимо". Він також зазначив, що не вважає за проблему налагодження позитивних зв'язків із Росією.

Наступного року, коли Володимир Зеленський був обраний президентом України, лідер США здійснив з ним телефонний дзвінок.

Тоді почався резонансний скандал, пов'язаний із сином Джо Байдена, Гантером. Журналісти повідомляли про те, що Трамп намагався переконати Зеленського ініціювати розслідування щодо Гантера Байдена, який мав бізнес-інтереси в Казахстані, Україні та Китаї. У звіті комітетів Сенату США з питань внутрішньої безпеки, урядових справ та фінансів, опублікованому республіканцями наприкінці вересня, зазначається, що Байден-молодший, його родина та ділові партнери протягом тривалого часу отримували "мільйони доларів з підозрілого джерела від іноземних осіб".

У результаті телефонної розмови Трампа з Зеленським у Сенаті було ініційовано розслідування, щоб з'ясувати, чи існують підстави для імпічменту президента США. Проте з часом звинувачення в зловживанні владою та перешкоджанні діяльності Конгресу були відкинуті.

Комплексне вторгнення Росії, а також висловлення думки, що "Україна повинна була відмовитися..."

Після того, як Дональд Трамп завершив свою каденцію і передав владу Джо Байдену, його висловлювання про Україну стали малопомітними.

Проте, коли Росія розпочала масштабне вторгнення в лютому 2022 року, колишній президент засудив ці агресивні дії з боку РФ. Однак і в цій ситуації він не упустив можливості отримати політичні вигоди, стверджуючи, що Путін використав уразливість Джо Байдена. Крім того, він пов'язав старт повноцінної війни з виборами 2020 року.

Схоже, що розсудливість 45-го президента США тривала недовго, адже вже в серпні, всього через півроку після початку вторгнення, Дональд Трамп в ефірі подкасту The Clay Travis & Buck Sexton Show висловив думку, що якби Україна відмовилася від Криму або прийняла рішення не вступати до НАТО, вона могла б уникнути цієї ситуації.

"Вони мали б можливість відмовитися від Криму. Вони могли б вжити заходів щодо НАТО, заявивши: 'Ми не плануємо вступати до НАТО', і в результаті отримали б країну. На мою думку, Путін прагнув досягти угоди", - зазначив він.

Трамп також зазначив, що переміщення російських військ та технічних засобів до українського кордону перед початком вторгнення є "чудовою стратегією для ведення переговорів".

Що цікаво, за місяць до таких заяв 45 президент США в інтерв'ю анонсував свою участь у виборах 2024 року.

Рік потому, в інтерв'ю агентству Reuters, Дональд Трамп згадав про повстання вагнерівців, наголосивши на важливості переговорів з російським лідером, оскільки той перебував у ослабленому стані. Не враховуючи події, пов'язані з Кримом, кандидат у президенти США почав поширювати ідеї про те, що Україні, щоб завершити конфлікт, можливо, доведеться поступитися певними територіями Росії. Це інтерв'ю стало відправною точкою для змін у риториці Трампа, який перейшов від сумнівного засудження дій Москви до звинувачення України в тому, що вона не підтримала російські імперські амбіції.

Отже, у вересні 2024 року, після візиту президента Зеленського до Сполучених Штатів, потенційний 47-й президент прямо дорікнув українському лідеру в тому, що він не має наміру шукати компромісні рішення.

Володимир Зеленський і Дональд Трамп, Фото: gettyimages

"Президент України перебуває в нашій країні. Він робить брудні маленькі випади в бік вашого улюбленого президента - мене. І ми продовжуємо надавати мільярди доларів людині, яка відмовляється укладати угоду - Зеленському", - заявив Трамп.

Тоді ж він продовжив поширювати російську пропаганду про те, що "України вже фактично не існує, оскільки її майже повністю зруйновано", а також те, що будь-яка угода з Путіним - це краще, аніж продовження війни.

Остання ідея, яку ми спостерігаємо під час другої каденції Дональда Трампа на посаді президента, продовжує залишатися в центрі його уваги. Він неодноразово висловлював думку, що "Україні не слід було ініціювати цю війну", стверджуючи, що Росія, яка почала агресію ще в 2014 році, насправді бажає її завершення, незважаючи на щоденні втрати серед мирного населення по всій території України.

#Китай (регіон) #Джо Байден #Володимир Путін #Білий дім #Дональд Трамп #Росія #Україна #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Підприємництво #Москва #Володимир Зеленський #Республіканська партія (США) #НАТО #Президент України #Українці #Компроміс #Крим #Бойові дії #Північна та Південна Америка #Анексія Криму Російською Федерацією #Експрес-телебачення #BBC #Сенат Сполучених Штатів Америки #Анексія #Історія #The Washington Post #Барак Обама #Консерватизм #Державна пропаганда в Російській Федерації #Диктатор. #Повстання. #Конгрес Сполучених Штатів Америки #Петро Порошенко #Хантер Байден #Територіальна цілісність #Термін повноважень #Тімоті Снайдер #Зелені чоловічки (російсько-українська війна) #Американська телерадіомовна компанія #Авдіївка

Читайте також

Найпопулярніше
Скріншот не є юридично обов'язковим документом. Як створити копії документів за допомогою застосунку "Дія".
Електронні платформи на заміну паперовим формальностям: Україна модернізує митні процеси.
Оцініть це, а потім вирушайте на зустріч: які чоловічі імена приносять фінансовий успіх та процвітання у бізнесі.
Актуальне
Кібербезпека для малого бізнесу: Стратегії захисту від кібератак
Заповненість готелів у Львові значно підвищилася, тоді як на Буковелі спостерігається зниження. -- Delo.ua
Україна заборонила Китаю надавати допомогу Росії у виготовленні ракет "Іскандерів", повідомляє Reuters.
Теги