В Україні на обліку перебуває 1,2 мільйона ветеранів. За оцінками відповідного відомства, після завершення бойових дій, разом із членами їхніх родин, ця цифра може зрости до 5-6 мільйонів осіб, що зробить термін "ветеран" загальновживаним. Яким чином суспільство реагує на ці зміни, і на які ключові проблеми варто звернути увагу державі? Ці питання стали темою обговорення під час презентації результатів всеукраїнського опитування "Образ ветеранів в українському суспільстві", яке було проведено Українським ветеранським фондом у співпраці з Соціологічною групою "Рейтинг" та Міністерством у справах ветеранів України.
Згідно з результатами проведеного опитування, в суспільстві продовжують спостерігатися рекордні рівні довіри до збройних сил.
На питання "Чи вважаєте ви, що в майбутньому можете стати ветераном?" 40% респондентів відповіли ствердно, тоді як 56% — ні. Особливо часто про це говорять чоловіки, особливо ті, які мали досвід участі в АТО. Щодо ставлення до військових та ветеранів, ми можемо стверджувати, що воно залишається дуже позитивним. Проте варто зазначити, що існують певні відмінності в залежності від категорії військовослужбовців. 95% опитаних висловили довіру або скоріше довіру до військових ЗСУ, які перебувають на передовій, а 96% виявили довіру до ветеранів АТО, які знову беруть участь у бойових діях. Найнижчий рівень довіри, лише 29%, спостерігається щодо військових ТЦК, - зазначив директор Соціологічної групи "Рейтинг" Олексій Антипович.
64% опитаних зазначили, що образ ветеранів і ветеранок в українських ЗМІ є переважно позитивним. 20% відповідали, що він є скоріше нейтральним. Лише 4% сказали про негативний образ ветеранів у ЗМІ. З іншого боку 36% зазначили, що образ ветеранів та ветеранок у реальному житті не відповідає тому, що зображується в ЗМІ. 58% - протилежної думки. Частіше про невідповідність образу ветеранів та ветеранок у реальному житті та ЗМІ зазначали ті, хто мають родичів які воювали в АТО/ООС з 2014 року.
"Я хотіла б акцентувати увагу на явищах, де спостерігається помітна різниця у сприйнятті між цивільними особами та самими ветеранами. Особливо це стосується непорозуміння з боку суспільства. Цивільні громадяни значно занижують оцінку рівня ризику, пов'язаного з цими явищами, в той час як серед військових цей показник становить 66 % і 89 % відповідно. Такі розбіжності можуть свідчити про недостатню обізнаність суспільства щодо викликів і труднощів, з якими стикаються ветерани", -- зазначила Анастасія Селянінова, начальниця відділу навчально-аналітичної роботи Українського ветеранського фонду.
Серед ризикових явищ, з якими можуть зіткнутися ветерани російсько-української війни після повернення зі служби, надалі на перших місцях - психоемоційна нестабільність, проблеми з фізичним здоров'ям та труднощі з отриманням медичної допомоги, відсутність інклюзивного простору та адаптованого робочого місця для осіб з інвалідністю, також проблеми з оформленням соціальних пільг та конфлікти у сім'ї, родині. Також опитані вважають доволі ймовірними нерозуміння суспільства, відсутність роботи, зловживання алкоголем, чи наркотиками, невідповідність військового досвіду для цивільного життя. Близько половини опитаних зазначили про ризик самогубств серед ветеранів та про ризики порушення ними законів та участі у злочинності. У порівнянні з опитуванням у березні 2024 зросла кількість тих, хто вбачає ризики у зловживанні алкоголем та наркотиками, порушення законів та участі у злочинності. Дещо зменшилися очікування ризиків щодо відсутності роботи та самогубств, Відносно частіше наявність згаданих проблем відчувають близькі ветеранів, які воювали з 2014 та воюють зараз.
Заступник міністра у справах ветеранів України Юлія Кіріллова підкреслила значення таких досліджень для роботи відомства.
"Ці дані дозволяють глибше усвідомити специфіку цільової аудиторії, а також її потреби та виклики. Це, у свою чергу, допомагає приймати управлінські рішення та формувати політики таким чином, щоб вони не залишалися лише декларативними, а насправді сприяли отриманню ветеранами та ветеранками максимальних можливостей від держави, бізнесу та громадянського суспільства. Отже, наше завдання полягає у створенні максимально дієвих інструментів. І лише ґрунтуючись на дослідженнях та глибокому розумінні потреб нашої аудиторії, можна розробити такі інструменти." – підкреслила вона.
#Бізнес #Україна #Українці #Суспільство #Збройні сили України #Інвалідність #Держава (політичний устрій) #Війна на Донбасі #Ветеран #Злочин #Громадянське суспільство #Наркотики #Алкоголізм #Українська антитерористична операція #Операція об'єднаних сил #Самогубство.