Втратив важливий контракт. Російський державний монополіст прагне домогтися компенсації в мільярди від європейських компаній.

Позов подали компанії, що належать до Росатома, зокрема постачальник пального ТВЕЛ, Русатом Енерго Інтернешнл та фінська дочірня компанія RAOS Project Oy.

Росатом підтвердив подання позовної заяви проти фінських компаній, повідомивши, що вимагає відшкодування збитків, "заподіяних неправомірним розірванням EPC-контракту на будівництво АЕС Ханхіківі-1, порушеннями акціонерної угоди, паливного контракту і відмовою в поверненні позики".

У травні 2022 року фінський замовник проекту Fennovoima ухвалив рішення розірвати EPC-контракт з Росатомом на зведення АЕС Ханхіківі-1, укладений ще в кінці 2013 року.

Планувалося, що будівництво електростанції з потужністю 1,2 гігавата стартує в 2023 році. Загальна сума інвестицій становила від 6,5 до 7 мільярдів євро.

"Фінська сторона послалася на значні затримки з боку RAOS Project і неможливість реалізувати проєкт, а також на ризики, що загострилися після початку початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну", -- йдеться в публікації. -- "Росатом був не згоден з одностороннім розірванням договору".

Російська сторона володіла 34% проекту, тоді як 66% контролювала група фінських компаній. Зокрема, Fortum опосередковано належала 6,6%, а Outokumpu — 14%.

Fennovoima розпочала процес міжнародного арбітражу проти фінської дочірньої компанії Росатома, вимагаючи повернення авансів у розмірі 1,7 мільярда євро, як зазначається у публікації. У відповідь Росатом подав зустрічні вимоги на суму 3 мільярди євро. Обидва позови наразі проходять розгляд в міжнародних арбітражних судах.

Росатом намагався залучити Fortum та Outokumpu до міжнародного арбітражу, однак у лютому цього року арбітражна інстанція звільнила їх від участі в конфлікті, як зазначено в річних звітах фінських компаній.

"Fortum став одним з найбільших іноземних інвесторів у російському енергетичному секторі, придбавши енергетичні активи під час реформування галузі", -- зазначено в публікації. -- "У 2022 році Москва взяла під зовнішнє управління його генеруючу компанію, яка отримала нову назву Форвард Енерго. Після цього фінська корпорація списала активи в Росії на суму 1,7 мільярда євро. У лютому 2024 року вона ініціювала міжнародний судовий позов, вимагаючи компенсації за вилучення бізнесу та зроблені інвестиції".

На минулому тижні фінська фірма заявила, що не планує повернення на російський ринок, проте продовжує сподіватися на можливість продажу своїх втрачених активів у майбутньому.

Як було зазначено раніше, Генеральна прокуратура Російської Федерації звернулася до Арбітражного суду Москви з позовом проти німецької нафтогазової компанії Wintershall Dea. Вимога полягає в забороні на проведення арбітражного розгляду за межами країни, з можливістю накладення штрафу в розмірі 7,5 мільярда євро.

#Бізнес #Інвестиції #Росія #Україна #Москва #Інвестор #Німеччина #Енергетична галузь #Російська мова #Атомна електростанція #Євро #Занепокоєння (бізнес) #Росатом #Паливо #ТВЕЛ #Фінляндія #Фортум #Fennovoima #Outokumpu #Фінська мова

Читайте також

Найпопулярніше
Скріншот не є юридично обов'язковим документом. Як створити копії документів за допомогою застосунку "Дія".
Електронні платформи на заміну паперовим формальностям: Україна модернізує митні процеси.
Оцініть це, а потім вирушайте на зустріч: які чоловічі імена приносять фінансовий успіх та процвітання у бізнесі.
Актуальне
"Виготовлено в Україні": у Буковині планується запуск індустріального парку "Фруктова індустрія".
В компанії FAVBET Tech поділилися, як технологічні інновації трансформують світ спорту.
Digital Realty і Schneider Electric відкривають інноваційний цифровий портал для Південної Європи.
Теги