Економіка України зазнала серйозних втрат через війни, проте має потенціал стати однією з найсильніших у Європі. Для досягнення цього важливо зосередитися на захисті національних інтересів, створити прозору податкову систему, а також відновити інфраструктуру, щоб заохотити наших громадян повернутися з-за кордону.
Цю інформацію озвучив Олександр Водовіз, керівник офісу генерального директора Групи "Метінвест", під час конференції "Діалоги про майбутнє", організованої виданням NV.
Він зазначив, що з моменту початку повномасштабної війни компанія "Метінвест" зазнала втрати в 50% свого бізнесу. Якщо раніше, до війни, підприємство інвестувало в розвиток понад 1 мільярд доларів щороку, то тепер ця сума знизилася до приблизно 300 мільйонів доларів.
"На даний момент ми перебуваємо в умовах виживання. Тому планувати на горизонти 5-7 років, як ми звикли, наразі неможливо", - зазначив Олександр Водовіз.
За словами керівника офісу генерального директора "Метінвесту", для залучення інвестицій в Україну, окрім таких очевидних факторів, як завершення війни, важливо також сприяти розвитку демократичних інститутів, створенню прозорої судової системи та забезпеченню захисту інвестицій. Додатково, необхідно активно відстоювати свої інтереси на шляху до вступу в Європейський Союз.
"Зараз можливість №1 для нас - це вступ до Євросоюзу. Але наші переговорники вважають, що ми маємо ухвалити всі директиви, які дає ЄС. Це помилкова позиція, адже наша економіка постраждала від війни, і нам точно треба виторговувати якісь преференції. Нам точно потрібно проваджувати реформи, але натомість - просити на них кошти, як це робили всі країни, що вступали до Євросоюзу. Тому маємо велике прохання й до уряду, й до переговорних команд - звернути на це увагу. Залучення коштів у межах вступу до ЄС - це та найбільша ніша, частиною якої ми хочемо стати. І бізнес готовий цьому сприяти", - наголосив він.
Водовіз також підкреслив, що однією з найактуальніших проблем для бізнесу є нестача кадрів, викликана масовим виїздом українців за межі країни. Приблизно 8 мільйонів осіб, більшість з яких - спеціалісти середньої кваліфікації, покинули Україну, і існує нагальна потреба у їх поверненні, щоб змагатися з європейськими країнами за таланти.
"Проте для того, щоб стимулювати повернення, необхідно створити відповідну інфраструктуру. Саме цю інфраструктуру ми плануємо розвивати в містах, де ми присутні. Люди повернуться, якщо їхні діти матимуть можливість навчатися в якісних школах, якщо в місті буде парк, якщо там буде безпечно, а також якщо буде доступне комфортне житло. Ми обов'язково займемося цими питаннями," - додав він.
В кінці він акцентував увагу на тому, що для залучення інвестицій критично важливо мати стабільну податкову систему, яка дозволяє підприємствам ефективно планувати свою діяльність і не передбачає частих змін.
"Я розумію, що 51% нашого бюджету формується за рахунок донорських коштів, і коли ресурси вичерпуються, уряд змушений піднімати податки. Проте, жодна країна в історії не змогла збільшити бюджет за рахунок підвищення оподаткування. Це дасть лише тимчасове вирішення проблеми, і вже за кілька місяців ми знову опинимося в тій же ситуації. Білі компанії продовжать сплачувати податки, в той час як інші підприємства або перейдуть в тінь, або закриються. Це не є стратегією виходу з кризи. Нам слід зосередитися на реформуванні податкового законодавства. Ніхто не інвестував у країну через підвищення податків, навіть за умов війни", - підкреслив він.
Нагадаємо, у 2024 році компанія "Метінвест" Ріната Ахметова, з урахуванням асоційованих компаній та спільних підприємств, збільшила відрахування податків на 38% - до 15,2 млрд грн. Також компанія посіла перше місце у рейтингу найбільших приватних бізнесів України, з виторгом 270,5 млрд грн у 2023 році.
#Бізнес #Інвестиції #Україна #Європейський Союз #Європа #Українці #Податок #Економіка #Бюджет #Інфраструктура #Законодавство #Економіка України #Демократія #Рінат Ахметов #Метінвест #Судова влада #Парк #Спільне підприємство