Під час пошуку роботи 12% ветеранів стикнулися з труднощами. У країні ще не спостерігається значного повернення ветеранів на ринок праці.
На платформах для пошуку роботи все частіше можна зустріти вакансії, орієнтовані на ветеранів війни. Однак, незважаючи на це, вони все ще часто зустрічають перепони на шляху до працевлаштування.
Про це у коментарі УНІАН розповіли в "OLX Робота". Зазначається, що у 2022 році на платформі OLX було опубліковано 1164 вакансій для людей зі статусом УБД. У 2023 році - 23 838, станом на грудень 2024 року - 44 352 вакансій.
В останній час спостерігається зростання кількості вакансій, де роботодавці відкрито заявляють про готовність брати на роботу ветеранів. Це зумовлено різними причинами: прагненням до соціальної відповідальності, нестачою кваліфікованих спеціалістів на ринку праці, а також посиленням уваги до питань реінтеграції колишніх військовослужбовців, - зазначають експерти.
Також варто врахувати, що ще не відбулось масового повернення ветеранів на ринок праці. З демобілізованих багато хто ще проходить реабілітацію за станом здоров'я, або ще не почали пошук роботи. Однак за даними дослідження OLX Робота, 12% з тих ветеранів, котрі почали пошук роботи, стикнулися з труднощами.
Максимальна кількість пропозицій для ветеранів зосереджена в таких сферах, як роздрібна торгівля, виробничий сектор, охорона та безпека, логістика (водії та вантажники) а також будівництво (різноробочі та будівельники).
У будівельній галузі можна знайти найвищі зарплати, які коливаються від 30 до 40 тисяч гривень, в залежності від місця роботи. Для водіїв пропонують зарплату в межах 25-35 тисяч гривень. Найнижчі доходи спостерігаються в секторі охорони та безпеки, де зарплата становить від 10 до 15 тисяч гривень.
Ініціативи сприяння працевлаштуванню ветеранів.
Експерти вважають, що для поліпшення умов працевлаштування ветеранів в Україні слід застосувати комплексний підхід, який враховуватиме індивідуальні потреби, труднощі та можливості цієї групи населення. Ініціативи з боку держави та роботодавців повинні сприяти успішній реінтеграції ветеранів у суспільство, забезпечуючи їхню економічну автономію, а також реалізовувати їхній особливий досвід на користь розвитку національної економіки.
Якими можуть бути державні заходи:
Військовий досвід ветеранів часто не має прямого застосування у цивільній економіці. І завданням держави є створення програми перекваліфікації, які враховують потреби ринку праці: наприклад, роботи в технічних спеціальностях, на виробництві, курси по професіях з опцією віддаленої роботи тощо. Звісно, такі програми для ветеранів мають бути безкоштовними або субсидованими, із залученням грантів від міжнародних партнерів. Саме тому роль держави як гаранта тут дуже важлива. Зокрема Міністерство у справах ветеранів України активно працює над програмами переходу від військової служби до цивільного життя. Наприклад, йдеться про підтримку психологічної та фізичної адаптації, професійного навчання та реабілітації. Однак поки що їм ще бракує системності.
Запровадження пільг для компаній, які працевлаштовують ветеранів: податкові знижки, субсидії на оплату праці. Це може заохотити бізнес активно наймати ветеранів. Зокрема згідно з дослідженням OLX Робота, саме фінансові стимули та податкові пільги є №1 серед факторів, які назвали як роботодавці, так і ветерани як такі, що можуть посприяти більш активному працевлаштуванню осіб з УБД.
Для багатьох колишніх військовослужбовців адаптація до цивільного життя супроводжується посттравматичними стресовими розладами (ПТСР) та іншими психологічними викликами. Розвиток мережі реабілітаційних установ та реалізація психотерапевтичних програм можуть допомогти їм у досягненні успіху в працевлаштуванні.
Також це є важливим фактором і для роботодавців. Адже брак інформації, часто нерозуміння чого очікувати (і чи потрібно взагалі чогось очікувати) від взаємодії з ветераном/ветеранкою стає неусвідомленим бар'єром для роботодавців щодо працевлаштування осіб УБД.
Важливі дії, які повинні вжити роботодавці:
Роботодавці можуть запроваджувати гнучкий графік роботи або можливість дистанційної праці для ветеранів, які потребують часу для адаптації або лікування.
У багатьох випадках ветерани потребують супроводу в перші місяці роботи. Призначення наставника в колективі допоможе новому працівнику швидше інтегруватися у робочий процес.
Численні ветерани володіють лідерськими здібностями, здатністю витримувати стрес та дисципліною. Роботодавці можуть впроваджувати внутрішні навчальні програми для удосконалення професійних навичок, що відповідають потребам їхньої компанії.
Корпоративна культура підтримки
Створення сприятливої атмосфери для ветеранів, зокрема через організацію заходів, які підвищують обізнаність співробітників про їхні потреби, може допомогти у формуванні довірливих стосунків.
"При розробці будь-яких програм або ініціатив для ветеранів важливо залучати до процесу самих ветеранів як експертів. Адже, незважаючи на найкращі наміри, уявлення цивільних про те, що може бути корисним для ветеранів, часто не відповідає їхнім реальним потребам", - підкреслюють аналітики.
Згідно з інформацією від OLX, роботодавці проявляють готовність наймати ветеранів і ветеранок, що видно з росту кількості вакансій, спрямованих на цю групу населення.
"Одночасно існує кілька питань, які потребують уваги. Зокрема, це стосується безбар'єрності: багато робочих місць не відповідають вимогам ветеранів з інвалідністю, оскільки роботодавці не завжди готові адаптувати умови праці. Також важливою є гнучкість робочого графіка: ветерани мають потребу в адаптивному графіку через фізичні обмеження, проте більшість компаній не поспішають йти на компроміси", - зазначили експерти.
Підтримка ветеранів в Україні
На сьогодні в Україні налічується близько мільйона ветеранів, і, за прогнозами депутатки Ірини Никорак, в майбутньому їхня кількість може досягти 5 мільйонів. Вона зазначила, що з огляду на поточну демографічну ситуацію, це може скласти приблизно 20-25% від загальної чисельності населення.
Згідно з інформацією, опублікованою в статті УНІАН, результати дослідження, проведеного сайтом пошуку роботи Work.ua, свідчать про те, що близько 46% опитаних підприємств вже мають ветеранів у своєму складі. Найбільша кількість компаній, що наймають колишніх військовослужбовців, спостерігається серед середнього та великого бізнесу, зокрема в сферах будівництва, транспорту та охорони здоров'я.
Можливо, вас також привернуть увагу новини:
#Бізнес #Дефіцит #Суспільство #Економіка #Сміливіше. #Посттравматичний стресовий розлад #Фізична медицина та реабілітація #Ветеран #Українське незалежне інформаційне агентство #Ринок праці #Графіка #Логістика #Працевлаштування #Адаптація #Роздрібна торгівля #Будівництво #Концепція #Work.ua #OLX #Вакансія #Експертиза