
20.04.2025 16:25 "Агро Перспектива" (м. Київ) -- У березні 2025 року спостерігалося прискорення інфляції до 14,6% в річному обчисленні. У місячному вимірі ціни підвищились на 1,5%. Цю інформацію надала Державна служба статистики України.
Збільшення цін на споживчі товари трохи перевищило очікування Національного банку, які були викладені в Інфляційному звіті за січень 2025 року.
Прискорення інфляційних процесів значною мірою було викликане наслідками невдалих урожаїв минулого року, а також подальшим зростанням цін на підакцизні товари. Крім того, на цю цінову тенденцію вплинули й основні фактори, такі як високі витрати підприємств на енергетичні ресурси та заробітну плату, а також стабільний попит з боку споживачів.
Темпи підвищення цін на сировину для продуктів харчування прискорилися до 17,0%.
У березні зростання цін на сирі продукти в річному вимірі суттєво пришвидшилося. Стрімкіше дорожчали фрукти і овочі, борошно й крупи під впливом залишкових ефектів низьких минулорічних врожаїв та збільшення витрат на їх зберігання. Через ускладнення епізоотичної ситуації у світі та Україні та на тлі стійкого експорту ціни на яйця, свинину, курятину і цукор наближалися до рівня країн ‒ торговельних партнерів.
Ціни на оброблені продовольчі товари в березні пришвидшили зростання до 17,3% р/р. Подорожчання продовольчої сировини, подальше збільшення витрат підприємств на електроенергію та оплату праці, стійкий споживчий попит та зростання світових цін на продовольство зумовили швидше здорожчання хлібу та хлібобулочних виробів, м'ясопродуктів, олії. Водночас зростання цін на молокопродукти уповільнилося. Це пояснюється як зростанням пропозиції за рахунок імпорту, так і надлишками молока-сировини на ринку.
Ціни на непродовольчі товари на тлі поліпшення курсових очікувань зросли помірно ‒ на 4,7% р/р. Водночас ціни на одяг та взуття залишалися нижчими, ніж торік.
Інфляція у сфері послуг зросла до 14,6% в річному вимірі. У порівнянні з лютим, спостерігається прискорення підвищення цін на медичні послуги, а також на послуги ресторанів, готелів, культури та відпочинку, а також у сфері транспорту, страхування та фінансів. Водночас, темпи зростання цін на послуги зв'язку зменшилися.
Ціни, які регулюються адміністративно, підвищилися на 19,0%.
На швидше зростання вартості підакцизної продукції впливали як подальше зростання виробничих витрат, так і коригування цін з огляду на тестове впровадження Е-акцизу, а також підвищення та переведення в євро акцизу на тютюнову продукцію, що набуло чинності наприкінці березня. Тиск з боку виробничих витрат зумовлював пришвидшення зростання цін на фармацевтичну продукцію, медичні товари й обладнання. Водночас зниження граничних націнок на окремі медичні засоби в березні не вплинуло на їх вартість. Як і раніше, мораторій на підвищення тарифів на окремі житлово-комунальні послуги для населення стримував адміністративну інфляцію.
У березні темпи зростання цін на паливо сповільнилися в порівнянні з лютим через зниження імпортних витрат, вдосконалення логістичних процесів та наявність достатніх запасів. Однак, одночасно спостерігалося поступове збільшення попиту та зміцнення євро, що створювало тиск на підвищення цін.
Інфляція, як і очікувалося, прискорилася, але її імпульс поступово вичерпується. Місячна динаміка інфляції, адаптована до сезонних коливань, вже вказує на поступове зменшення цінового тиску. Поява нового врожаю, покращення ситуації з постачанням енергії, зниження тиску на ринку праці, зменшення цін на нафту, а також заходи монетарної політики Національного банку України можуть сприяти зміні інфляційного тренду вже влітку. Прогнозується, що наприкінці року інфляція знизиться до однозначного рівня і продовжить рухатися до цільового показника у 5%, згідно з інформацією НБУ.
#Бізнес #Товари #Їжа #Експорт #Електрична енергія #Інфляція #Овочевий #Євро #Ринок праці #Національний банк України #Яйце #Цукор #Імпорт #Торгівля #Олія #Курка як їжа #Борошно #Хліб #Крупа (зерно) #Хлібобулочні вироби #Свинина