
Якщо відключать -- найбільше постраждають віддалені позиції військових
Військовий експерт у сфері радіотехнологій Сергій Бескрестнов, відомий під псевдонімом "Флеш", зазначає, що на даний момент командні пункти бригад, полків та штабів вже використовують альтернативні системи супутникового зв'язку. Однак, у випадку їх відключення, без зв'язку опиняться:
Він також зазначає, що не має підстав вважати, що Starlink в Україні буде повністю відключено, адже це малоймовірно. Окрім того, компанія уклала в Україні величезну кількість бізнес-договорів, і їх розірвання може спричинити численні судові позови та правові труднощі для SPACE X.
Позицію Бескрестнова також підтримує Рада національної безпеки і оборони України (РНБО).
"Україна має альтернативу супутниковій інтернет-системі Starlink Ілона Маска. Через новини про Starlink точно не треба казати "пропало все". По-перше -- не відключають. По-друге -- є альтернативні речі, які на фронті працюють", - написав керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко.
В Україні на сьогоднішній день супутниковий інтернет активно використовують не лише військові, але й бізнес-структури, а також окремі громадяни. В країні доступні різноманітні варіанти сервісу, включаючи рішення від Ілона Маска, SPACE X.
Британська компанія OneWeb та французька Eutelsat
У липні 2022 року дві компанії об'єднали свої ресурси. Eutelsat має в своєму арсеналі 36 супутників, тоді як OneWeb володіє 648. Обидва оператори функціонують на низькій навколоземній орбіті і забезпечують широкосмуговий доступ до інтернету. Послуги нової компанії вже доступні в Україні. У квітні 2024 року Костянтин Вечір, B2B-директор "Київстар", під час Business Wisdom Summit заявив: "Ми наразі тестуємо технології OneWeb з деякими підрозділами оборони. Ми будемо офіційним представником цієї компанії в Україні".
OneWeb виявляється значно дорожчим у порівнянні зі Starlink. Вартість європейського зв'язку становить $1400 на місяць за безлімітний доступ із швидкістю завантаження 50 Мбіт/с. Натомість безлімітні плани Starlink пропонуються за ціною від $75 до $240 на місяць.
Шведська Satcube
Шведська фірма Satcube ще в серпні 2023 року здійснила передачу Україні близько ста своїх супутникових терміналів для забезпечення зв'язку. Крім того, компанія постачала свої технології в регіони, де відсутні мобільний і наземний зв'язок, зокрема в зонах, що були деокуповані.
Основним недоліком даного рішення є висока вартість тарифів, які передбачають обмеження на обсяг даних. Компанія не має в своєму асортименті безлімітних планів. Найдоступніший тариф, що включає 1 Гб трафіку, коштує $110 на місяць, тоді як пакет на 50 Гб обійдеться в $3000 на місяць, а найпотужніший варіант з 1000 Гб має ціну $5750 на місяць.
Американська компанія AST SpaceMobile
Компанія з Техасу, з 2017 року займається розробкою та виробництвом супутників. Її супутникова мережа SpaceMobile, дозволяє звичайним смартфонам підключатися до супутників у зонах з поганим покриттям.
У січні 2025-го року українська компанія Vodafone оголосила про проведення "першого у світі" супутникового відеодзвінка, реалізованого за допомогою супутників BlueBird, які належать партнеру AST SpaceMobile.
"Ця технологія надасть користувачам широкосмуговий мобільний зв'язок з будь-яким смартфоном 4G/5G у віддалених районах, де відсутнє традиційне мобільне покриття", - повідомляла тоді компанія.
На веб-ресурсі AST SpaceMobile не представлені конкретні відомості щодо цін на послуги в Україні. Відомо, що доступ до послуг може надаватися на денній або місячній основі. Крім того, існують можливості підключення в особливих ситуаціях: наприклад, під час природних катастроф абоненти мобільного зв'язку автоматично переходять з традиційних мереж на супутникові.
Досі немає інформації про те, як Сили оборони України використовували продукти компанії AST SpaceMobile.
Американська Hughes Network Systems
Постачальник супутникового інтернету, що використовує геостаціонарні супутники, розпочав свою діяльність у США в 1971 році. Ця компанія активно обслуговує мільйони клієнтів у понад 100 країнах і є провідним виробником компактних терміналів для супутникового зв'язку. Hughes Network Systems також працює в Україні, пропонуючи широкий спектр послуг, включаючи супутниковий інтернет для приватних споживачів та бізнес-структур.
Вона має найвигідніші тарифи, дешевші навіть за Starlink. Безлімітний за обсягами завантаження план зі швидкістю 50 Мбіт/с коштує $75 на місяць, а зі 100 Мбіт/с -- $90/ місяць.
Підсумовуючи, Україна матиме доступ до альтернативного супутникового зв'язку, навіть якщо Starlink Ілона Маска припинити надавати свої послуги. Відкритим залишається питання часу та коштів, які знадобиться на перебудову військової та цивільної мережі супутникового зв'язку під нові термінали. Проте головна проблема: які додаткові втрати ймовірно нестиме СОУ протягом переналаштування зв'язку на нове обладнання. Додатковий ризик полягає в тому, що американські телекомунікаційні компанії в найгіршому випадку, ймовірно, також можуть зупинити роботу в Україні, якщо опиняться під тиском керівництва SPACE X або влади США.
#Сполучені Штати #Бізнес #Україна #Інтернет #Ілон Маск #Зв'язок #Долар США #Рада національної безпеки і оборони України #Мобільна телефонія #Телекомунікації #Персонал (військові) #Vodafone #Київстар #Техас #Смартфон #Гігабайт #Старлінк #Супутниковий зв'язок #Сузір'я супутників OneWeb #Супутник #Шведська мова #Eutelsat #Паркувальна орбіта #Широкосмугові мережі #Постачальник #5G #Геостаціонарна орбіта