
Під благородною метою протистояння "агентам ФСБ" криються ще два завдання: зупинити резонансні розслідування щодо близького оточення Зеленського та відновити роботу НАБУ.
Ранок понеділка розпочався з інформації про масовану операцію, яка проводиться Службою безпеки України, Державним бюро розслідувань та Офісом генерального прокурора проти двох інших державних установ: Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Обсяги цієї кампанії дійсно вражають. "На даний момент відомо про щонайменше 70 обшуків, які здійснюють співробітники СБУ, ДБР та ОГП щодо працівників НАБУ. Ці обшуки охоплюють не менше 15 співробітників НАБУ. Згідно з наявною інформацією, слідчі дії проводяться без судових дозволів", - зазначили в НАБУ.
Згідно із заявами НАБУ та САП, Служба безпеки України розпочала непередбачену перевірку стану захисту державної таємниці в НАБУ, а також здійснила аналогічну перевірку в САП. Одночасно Державна служба спеціального зв'язку ініціювала планову перевірку, яка охоплює технічну інфраструктуру НАБУ. Виглядає на те, що ці дії "колег" вже паралізували діяльність НАБУ та САП.
Вражає ціль цієї кампанії. "Служба безпеки проводить всебічні заходи для з'ясування всіх обставин можливого проникнення агентів російських спецслужб в НАБУ", - повідомила прес-служба СБУ. Згідно з їхньою інформацією, народний депутат від ОПЗЖ Федір Христенко був одним із ключових агентів ФСБ РФ (резидентом) та відповідав за посилення російського впливу на НАБУ. Після початку великої війни він покинув Україну, проте продовжує впливати на діяльність Бюро.
Відповідно до інформації, отриманої в ході розслідування, Христенко має близькі стосунки з деякими керівниками Бюро. Серед них є Руслан Магамедрасулов, один із начальників міжрегіональних управлінь детективів НАБУ, якого Служба безпеки України затримала сьогодні за підозрою в бізнесі з Російською Федерацією та зв'язках із рашистами. Дослідження показують, що Христенко знає цього детектива ще з часів спільного навчання в Донецькому університеті. Ще одним його знайомим є Олександр Скомаров, керівник підрозділу детективів НАБУ, з яким Христенко підтримує тісний контакт. Також зафіксовано, що у 2022 році, під час повномасштабного вторгнення, дружина Скомарова виїжджала за кордон на автомобілі, що належав дружині Христенка, - повідомила СБУ.
Згідно з її даними, під час обшуків у близьких до Христенка осіб виявлено документи, пов'язані з кримінальними справами НАБУ. Серед них — матеріали негласного спостереження за фігурантами справ, а також анкети кандидатів на посади детективів Бюро, що вказує на можливий російський вплив і систематичні витоки інформації з антикорупційних органів. "Досудове розслідування триває. Під наглядом Офісу генерального прокурора Служба безпеки України продовжує фіксувати факти можливих агентурних проникнень російських спецслужб до Національного антикорупційного бюро і викривати співробітників, які співпрацюють з ними", — зазначає ОГП.
Офіс генерального прокурора та Служба безпеки України повідомляють, що Магамедрасулову може бути висунуто обвинувачення за статтею 111-2 Кримінального кодексу "Пособництво державі-агресору". Зараз проводиться перевірка інформації про його можливі зв'язки з російськими спецслужбами, а також про можливу передачу їм конфіденційних даних, зокрема стосовно запланованих слідчих заходів.
Як повідомила СБУ, також затримано співробітника Центрального апарату НАБУ, який працює в найелітнішому закритому підрозділі "Д-2" та шпигував для російської спецслужби. Як встановило розслідування, підривну діяльність агента координував зрадник Дмитро Іванцов - заступник керівника охорони Януковича, який у лютому 2014 року допомагав президенту-втікачу перебратися до Росії, а сам залишився у Криму і був завербований ФСБ. Служба безпеки задокументувала щонайменше 60 епізодів передачі інформації з обмеженим доступом Іванцову з боку фігуранта. Раніше співробітники СБУ повідомляли керівництво НАБУ про можливі ризики стосовно вказаного співробітника, однак керівництво відомства не вжило жодних заходів реагування.
Можливо, затримання ще кількох співробітників НАБУ стане реальністю. Це свідчитиме про те, що Служба безпеки України нарешті виконала свої обов’язки. Наприклад, після менше ніж шести років, що Христенко провів на посаді депутата, СБУ виявила, що він працював на ФСБ і мав своїх людей у НАБУ.
Проте існують підстави вважати, що на цьому події не завершаться. Адже масштабна кампанія проти агентів ФСБ слугує також зручним приводом для вирішення ряду інших проблем.
Блокування розслідувань НАБУ
Протягом останніх двох місяців НАБУ затримало декілька осіб з вищих ешелонів влади. Зокрема, 3 червня відомство разом із САП оголосило про підозру людині, яка організувала схему мільйонних фінансових зловживань під час закупівлі енергетичного обладнання для АТ "Харківобленерго". Цю особу затримали детективи під час спроби виїзду з України. Журналісти швидко встановили, що мова йде про Леоніда Міндіча, який є родичем співвласника студії "Квартал 95" Тимура Міндіча. "Це не просто родинний зв'язок. Він є важливою фігурою в цій системі, як і сам Тимур, який не є лише співвласником "Кварталу 95", - підкреслив народний депутат Ярослав Железняк. 9 червня Леонід Міндіч був звільнений з СІЗО під заставу.
5 червня Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура інформували голову Антимонопольного комітету України Павла Кириленка про нову підозру, пов'язану з недекларуванням майна. Варто зазначити, що раніше він вже потрапляв під підозру у справі про незаконне збагачення та надання недостовірних даних у своїх деклараціях за період 2020-2023 років.
13 червня НАБУ і САП оголосили про викриття "корупційної оборудки в будівельній сфері за участю топпосадовців держави, яка могла призвести до заподіяння державі понад 1 млрд грн збитків". 23 червня вони оголосили підозру у цій справі віце-прем'єр-міністру Олексію Чернишову.
Олександр Скомаров на YouTube-каналі НАБУ розкрив інформацію про те, що "виявлено схему за участі діючого віце-прем'єр-міністра". Цей самий Скомаров, як стверджує СБУ, має зв'язки з нардепом-втікачем Христенком. Це стало зручним приводом для СБУ, щоб отримати доступ до матеріалів розслідування стосовно Чернишова.
Однак, Служба безпеки України розпочала систематичну роботу щодо Національного антикорупційного бюро. Тепер вона має можливість ознайомлюватися з матеріалами будь-яких розслідувань, що проводяться НАБУ. "Позапланова перевірка, ініційована СБУ, стосується співробітників НАБУ, які мають доступ до державної таємниці та можуть здійснювати негласні слідчі (розшукові) дії. В результаті цієї перевірки СБУ може отримати інформацію про активні та заплановані оперативні заходи і слідчі дії, що проводить НАБУ та Спеціалізована антикорупційна прокуратура. Розголошення цієї інформації, на думку НАБУ, здатне ускладнити проведення слідчих дій та завадити триваючим розслідуванням", - зазначається в їхньому коментарі.
Водночас СБУ системно взялася також і за САП, хоча там агентів ФСБ начебто не виявлено. Туди СБУ теж прийшла з перевіркою щодо дотримання законодавства про державну таємницю. "У рамках перевірки працівники СБУ отримали доступ до інформації про всі негласні та оперативні заходи, а також спецоперації, які проводять НАБУ і САП. Указані заходи можуть призвести до розкриття інформації щодо негласних слідчих дій у рамках численних кримінальних проваджень, які наразі розслідуються НАБУ і САП", - припускає САП.
Возобновление работы НАБУ
24 червня Олександр Цивінський, керівник одного з підрозділів детективів НАБУ, здобув перемогу в конкурсі на посаду директора Бюро економічної безпеки. "ДС" вже розглядала потенційні загрози, які він може нести для Банкової. В результаті уряд вирішив не затверджувати його кандидатуру. "Коли у НАБУ призначили особу, близьку до Зеленського, систему охопила паніка. Хтось боявся втрати своїх фінансових потоків, інші — що незабаром можуть затримати умовного Міндіча. Тому особисто Зеленський ухвалив рішення анулювати конкурс", — зазначив 8 липня нардеп Железняк.
І він дав напрочуд точний прогноз подальших подій. "Ця незаконна історія по блокуванню призначення голови БЕБ - це тільки перша ластівка або тизер наступних дій влади. Насправді, далі буде гірша історія. Після провалу "порешати" кейс Чернишова, в ОП було прийнято рішення якось суттєво зменшити незалежність НАБУ та САП. Тому що це вже починає для них нести не тільки політичні, а і персональні ризики, - розповів Железняк. - Протягом наступного тижня-двох чекайте рішення РНБО чи щось подібне вже проти НАБУ/САП. Я поки не маю конкретно інформації, в якій саме формі це буде зроблено, але точно можу на даному етапі стверджувати, що такі кроки вже готуються".
І ось вранці 21 червня Железняк зазначив, що його прогноз починає реалізовуватись. "Досить багато джерел вчора почали повідомляти, що на цьому тижні готується щось значне стосовно НАБУ та САП. Я вам також казав, що після БЕБ та Шабуніна наступними на черзі будуть антикорупційні органи", - підкреслив він, додавши незабаром: "Замість перезавантаження БЕБ ми побачимо розвантаження НАБУ".
Железняк припускає, що метою може бути порятунок Тимура Міндіча. "Операція "врятувати рядового Тимура" у дії. Але це, відверто, було дуууже очікувано", - констатував він. З ним категорично не згоден народний депутат Олексій Гончаренко, який наполягає на іншій версії: це порятунок Чернишова. "Чи могли в НАБУ співпрацювати з РФ? Можливо. Але зацікавленість СБУ у НАБУ з'явилася після справи Чернишова. Пам'ятаєте, коли колишній міністр єдності не хотів повертатися в Україну? Саме тоді з ОП тиснули на НАБУ, щоб відкликати підозру Чернишову. Але її таки оголосили. І як відповідь - справа проти співробітників НАБУ. Зеленський уже давно намагається знищити незалежність НАБУ. І зараз він, фактично, дуже близький до цього. У Раді ходять чутки, що буде спроба ліквідації або перезапуску НАБУ", - розповів Гончаренко.
Щодо останнього висловлювання, Гончаренко отримує підтримку від Железняка та ЦПК Шабуніна. "Безсумнівно, питання щодо існування та незалежності НАБУ і САП можуть піднятися до рівня загроз національній безпеці. Існує ймовірність, що це стане предметом обговорення на засіданні РНБО, і влада може спробувати ініціювати законодавчі зміни, які можуть призвести або до повного ліквідації антикорупційних інституцій, або до їх перетворення на підконтрольні структури Банкової", - зазначає ЦПК. "Я отримую схожі сигнали з багатьох джерел, включаючи інформацію про можливі рішення з боку уряду", - додає Железняк. Він вважає, що ухвалити рішення на рівні РНБО і Кабміну буде легше, ніж провести зміни через парламент. Однак це твердження можна оскаржити: хоча процес може зайняти більше часу, він не обов'язково буде складнішим. Якщо не буде сигналу "стоп" від західних партнерів України і МВФ, цей "потяг" продовжить свій рух вперед.
#Бізнес #Росія #Україна #Володимир Зеленський #Народний депутат України #Крим #Донецьк #Офіс Президента України #Машина. #Уряд України #Спеціалізована антикорупційна прокуратура #Законодавство #Кримінальне судочинство #Кримінальний кодекс України #Служба безпеки України #Міжнародний валютний фонд #Рада національної безпеки і оборони України #Економічна безпека #Державне бюро розслідувань (Україна) #Історія #Опозиційна платформа - За життя #Національне антикорупційне бюро України #Віктор Янукович #Федеральна служба безпеки #Антимонопольний комітет України #Державна служба спеціального зв'язку України #Досудове розслідування #Слідчі дії #СІЗО #Закрита інформація #Для службового користування