
Трамп зацікавився пропозицією України про військову підтримку в обмін на рідкоземельні метали. Чому саме цей пункт Плану перемоги, презентований президенту США ще до його ще до його виборів, "вистрілив" тепер?
Кремль з тривогою відреагував на висловлювання президента Дональда Трампа, який зазначив, що США відкриті до обговорення ініціативи України "зброя в обмін на надра". Ця пропозиція передбачає продовження військової підтримки з боку нової адміністрації Білого дому.
"Це заклик до купівлі послуг, що означає, що не слід продовжувати надавати їх безкоштовно або на інших умовах, а саме забезпечувати їх на комерційній основі," - висловив своє обурення з цього питання спікер Путіна Дмитро Пєсков.
Проте Трамп все ж має намір "продовжувати боротьбу до самого тріумфу", іронічно зауважує політтехнолог Михайло Шейтельман під час свого ефіру на YouTube.
Він також нагадує, що саму цю ідею невипадково підказав українській владі сенатор-республіканець Ліндсі Грем ще у червні 2024 року.
"Україна володіє значними запасами природних ресурсів. Якщо Росія здобуде перемогу, частина цих ресурсів може опинитися у Китаю, зазначив Грем. За його словами, в Україні є 10 трильйонів доларів у критично важливих корисних копалинах. Це могло б зробити країну найбагатшою в Європі. Я не хочу, щоб ці кошти та активи дісталися Китаю. Потрібно підтримати Україну зараз, адже вона може стати ідеальним бізнес-партнером, про якого ми завжди мріяли. Давайте допоможемо їм здобути перемогу у війні, яку ми не можемо собі дозволити програти. Потрібно знайти вихід із цієї ситуації. Україна знаходиться на справжній золотій жилі", - наводить він слова Грема.
За словами Шейтельмана, Грем таким чином "зробив для нас величезну послугу", представивши Україну Трампу не як проблему, що вимагає великих інвестицій, які американський президент не схильний витрачати, а як бізнес-можливість.
"Давайте станемо для Трампа бізнес-можливістю. Він хоче про бізнес - давайте з ним говорити про бізнес. Йому не подобається про війну, йому не цікаво просто витрачати гроші на зброю. А про бізнес він хоче - тому моя проста дуже думка звучить так: треба віддати йому все, що у нас є під землею. Сказати: хлопці, все американське. Але воно під землею. Все, що над землею - все наше, все що під землею - ваше, американське. Будь ласка, видобувайте, скільки ви кажете, 10, 12 трильйонів доларів", - наголосив він.
Разом із цим Шейтельман зазначив, що для видобутку таких великих обсягів корисних копалин знадобиться не менше десятиліть, а можливо, й століть. Це також слугує додатковою перевагою.
"Ми всі будемо зайняті на всі ці десятиліття, просто вся Україна обслуговуватиме ці компанії: хтось працюватиме на ці компанії безпосередньо у шахті, хтось готуватиме їм обіди у ресторані, хтось возитиме їх на таксі тощо. А тепер у грошах: 10 трильйонів на 50 років - це 200 млн доларів на рік. Це наш ВВП довоєнний, щоб ви розуміли. Тобто, виробляючи тут на таку суму, вони просто тупо подвоять наш ВВП. Вони будуть платити всі податки тут, вони будуть платити всі зарплати тут, вони купуватимуть поставки у нас. Й отримаємо, що наш ВВП у найближчі 50 років подвоїться", - підрахував він.
Втім, за словами відомого журналіста і публіциста Віталія Портникова, головне зараз - аби продовжувалася військова допомога Україні.
"Цілком очевидно, що Україні буде надзвичайно складно зберегти не лише свою територіальну цілісність, але й суверенітет без необхідної підтримки. Мене не цікавлять ті заяви, які Дональд Трамп робить щодо своєї готовності допомагати Україні. Ми пам’ятаємо, що під час виборчої кампанії та на початку свого президентства він висловлював певні сумніви щодо надання допомоги Україні. Як він, так і багато його соратників критикували цю допомогу, стверджуючи, що вона може бути марною, якщо не зрозуміло, до яких результатів вона має призвести. І тепер ми спостерігаємо, що Трамп має певні причини, які, принаймні, може використовувати для обґрунтування продовження підтримки Україні", - зазначив він в інтерв'ю Анні Валевській.
При цьому Портников каже, що сама ідея запропонувати Штатам рідкоземельні метали в обмін на зброю "за великим рахунком, не стільки економічна практика, скільки теорія".
"На сьогоднішній день немає ані безпеки для інвестицій, ані розуміння, коли закінчиться війна, ані розуміння, які будуть потрібні технології, ані розуміння, які саме інвестори готові в це вкластися. Я вже не кажу про те, що десь 60-70% українських цих рідкоземельних металів знаходяться на окупованих територіях", - зауважив він.
Саме з цієї причини Портников вважає, що згода Трампа на подібну ініціативу з боку українського уряду пояснюється тим, що це є "стратегія для роз'яснення, чому підтримка триватиме".
Водночас він прокоментував доречність та змістовність дискусії всередині України продопустимість такої угоди.
"В Україні тривають дебати щодо можливості надання Трампу доступу до наших природних ресурсів. Проте, щоб ця дискусія принесла результати, необхідно зберегти українську державність! Адже якщо на нашій території запанує суверенітет Росії, інвесторами стануть не американці, а китайці, які вкладатимуть кошти в 'російські' родовища корисних копалин на землях, що будуть визнані Росією. І це є ключовим", - зазначив він.
Портников вважає, що підписання такої угоди безсумнівно забезпечить доступ до родовищ. Проте з часом, коли Україна стане частиною Європейського Союзу, законодавство для інвесторів зазнає змін.
"В будь-якому випадку, якщо законодавство для інвесторів зазнає змін, і ми зможемо створювати підприємства для переробки цих металів у своїй країні, це відкриє нові можливості. Якщо ж таких можливостей не буде, ситуація виглядати зовсім інакше. Крім того, чи можуть ці метали залишатися актуальними через 20 або 30 років, коли ці проекти почнуть реалізовуватися? Можливо, до того часу, з огляду на стрімкий розвиток науки і технологій, ці метали стануть застарілими, а потреби світу змістяться в бік інших матеріалів, які видобуваються в інших регіонах. Україна з її запасами рідкоземельних металів може опинитися поза увагою. Подібні ситуації вже траплялися з багатьма країнами, які колись були важливими постачальниками критично необхідних ресурсів. І з часом, з розвитком технологій, їх роль у світовій економіці зникала, немов їх ніколи й не існувало. Це може статися і з країнами-виробниками нафти, такими як Саудівська Аравія, Росія, Об'єднані Арабські Емірати, а також зі Сполученими Штатами", - зазначив експерт.
За його словами, нині нафта є головним джерелом, і Трамп стимулює її видобуток, але пройде 10 років, й зелена енергетика і нові якісь види енергетики остаточно поховають викопне паливо.
"Країни, які отримують мільярди доларів від видобутку викопного пального, мають ризик перетворитися на економічну периферію. Тому я б не поспішав з обговоренням, кому слід надавати доступ до ресурсів, які ще не розробляються і невідомо, коли це станеться. Я завжди вважаю за важливе фокусуватися на нагальних питаннях: чи зможе українська держава залишитися на політичній карті світу протягом наступних 5-6 років, чи навпаки, зникне, не маючи шансів на відновлення, адже росіяни докладуть всіх зусиль, щоб це була стандартна Росія", - підсумував Порников.
#Сполучені Штати #Бізнес #Китай (регіон) #Президент (державна посада) #Кремль (фортифікаційна споруда) #Володимир Путін #Дональд Трамп #Росія #Україна #Дмитро Пєсков #Європейський Союз #Європа #Податок #Інвестор #Енергетична галузь #Сміливіше. #Суверенітет #Валовий внутрішній продукт #Журналіст #Зброя #Викопне паливо #Корисні копалини #Надра #Метал #Саудівська Аравія #Законодавча влада #Родовище (родовище корисних копалин) #Оглядач #Науковий прогрес #Рідкоземельний елемент