
Серед членських компаній Європейської Бізнес Асоціації продовжують працювати у повному обсязі 75%; переважна більшість не мають намірів згортати діяльність навіть за умов продовження бойових дій.
Ці результати нового дослідження "Бізнес під час війни" були опубліковані Європейською Бізнес Асоціацією, повідомляє Укрінформ.
"На початку 2025 року три чверті підприємств (75%) функціонують на повну силу. 24% працюють з певними обмеженнями, а 1% взагалі не здійснює діяльність", - зазначено в повідомленні.
Шість місяців тому 64% підприємств функціонували в штатному режимі, тоді як 36% діяли з певними обмеженнями.
На сьогоднішній день 77% опитаних членів ЄБА планують залишитися працювати в Україні, незалежно від того, чи закінчаться бойові дії цього року. Ще 19% респондентів поки не визначилися з відповіддю, а лише 4% вважають, що в разі тривалих бойових дій можуть переосмислити свою діяльність на українському ринку.
Найбільш поширеними обмеженнями компаній залишаються нестача кваліфікованих працівників/мобілізація (75%), обмеження географії діяльності (55%) та призупинення роботи на час повітряних тривог (41%).
За останні пів року зросла кількість керівників, що позитивно оцінюють стан справ у їхньому бізнесі - з 27% до поточних 40%. Водночас 46% оцінюють стан справ задовільно, і 14% - негативно.
Більш оптимістичними, порівняно з результатами попередньої хвилі, стали прогнози бізнес-динаміки на наступні пів року. Наразі 29% респондентів очікують погіршення стану справ у їхнього бізнесу протягом 2025 року (у попередній хвилі погіршення чекали 56%). Кількість тих, хто вважає, що стан справ у їхньому бізнесі покращиться, зросла вдвічі - з 16% до поточних 32%. Водночас 39% не очікують суттєвих змін.
Продовжує бізнес нарощувати і фінансові резерви. Порівняно з серединою 2024 року до 72% збільшилась кількість компаній, що мають фінансові резерви на рік та більше (раніше - 53%). При цьому 22% мають резерви на пів року, 5% - на кілька місяців, і тільки 1% не мають жодних резервів.
Війна завдає значних збитків бізнесу. За даними на початок 2025 року, 25% компаній, які брали участь в опитуванні, відзначили втрати до 1 мільйона доларів. При цьому 24% респондентів повідомили про збитки в межах від 1 до 10 мільйонів доларів, а 16% - про втрати, що перевищують 10 мільйонів. Лише 11% опитаних підприємств не зазнали жодних втрат, в той час як 24% учасників опитування зазначили, що оцінити збитки їм складно.
Найбільшої підтримки бізнес наразі потребує в таких питаннях: покращення умов бронювання співробітників, помʼякшення валютних обмежень, мораторій на перевірки, покриття військових ризиків.
#Бізнес #Україна #Мобілізація #Укрінформ #Бойові дії #Ризик #Сили військового резерву #Броня #Європейська бізнес асоціація