
Місцеві контррозвідники виявили щонайменше дев'ятьох агентів з фейковими особами.
Російські розвідувальні органи створили в Бразилії систему масового виробництва агентів під прикриттям. Бразильські контррозвідники змогли виявити широку шпигунську мережу, повідомляє The New York Times, посилаючись на інформацію "Експрес".
Протягом останніх кількох років російські спецслужби використовують Бразилію як базу для розгортання своїх елітних агентів. Вони створюють фальшиві особистості, які мають справжні бразильські паспорти, підприємства та романтичні зв'язки, а також вигадане минуле. Ця складна операція має на меті відправлення агентів до США, країн Європи та на Близький Схід.
Одним із викритих агентів був Артем Шмирєв, який ховався під іменем Герхарда Даніеля Кампуша Віттіха, 34-річного громадянина Бразилії. Він жив у Ріо-де-Жанейро, мав бізнес у сфері 3D-друку і не викликав підозр.
Після шести років лежання на дні він з нетерпінням чекав початку справжньої шпигунської роботи. "Ніхто не хоче відчувати себе невдахою. Тому я продовжую працювати і сподіватися", - написав він у текстовому повідомленні 2021 року своїй російській дружині, яка також була офіцером розвідки, використовуючи неідеальну англійську.
Він не був самотнім. Як виявилося в результаті розслідування, проведеного New York Times, Росія протягом тривалого часу використовувала Бразилію як базу для своїх найвищих розвідувальних агентів, які отримали назву нелегали. У рамках сміливої та масштабної операції ці шпигуни зуміли відмовитися від свого російського минулого. Вони відкривали бізнеси, вступали в шлюб та зав'язували романтичні стосунки — ці події протягом років стали основою для формування абсолютно нових особистостей.
Росіяни, фактично, перетворили Бразилію на фабрику для підготовки агентів глибокого прикриття, подібних до пана Шмирєва. Один із таких агентів зайнявся ювелірною справою. Інша особа була білявою моделлю з блакитними очима. Третього зарахували до університету в США. Серед них також був бразильський дослідник, який знайшов роботу в Норвегії, а також подружня пара, яка зрештою вирушила до Португалії.
Протягом останніх трьох років бразильські контррозвідники тихо й послідовно ведуть полювання на шпигунів. Завдяки наполегливій праці правоохоронців, їм вдалося виявити певні закономірності, що дозволили визначити шпигунів одного за іншим. Згідно з отриманими документами та свідченнями, було виявлено щонайменше дев'ять російських офіцерів, які діяли під виглядом бразильців. Шестеро з них досі залишаються невідомими для громадськості.
За словами офіційних осіб, розслідування вже охопило щонайменше вісім країн, а розвідувальні дані надходять зі Сполучених Штатів, Ізраїлю, Нідерландів, Уругваю та інших західних служб безпеки.
Операція "Восток", яка була розпочата в Бразилії у 2022 році після отримання інформації від ЦРУ, призвела до викриття мережі шпигунів. Місцеві контррозвідники виявили принаймні дев'ять осіб, які діяли під вигаданими іменами, серед яких були студенти, моделі, ювеліри та навіть подружні пари. Хоча багато з цих агентів змогли залишити країну ще до початку арештів, деяких вдалося затримати.
Згідно з думкою експертів, викриття цієї мережі стало суттєвим ударом по системі, що існувала ще з радянських часів. У 2017 році Путін зазначив, що "таке життя можуть вести лише обрані" – йдеться про "особливих людей" у сфері розвідки. Проте тепер багато з них позбавлені можливості працювати за межами країни. Розслідування триває. Бразильська влада, за підтримки західних спецслужб, обіцяє довести цю справу до логічного завершення.
#Сполучені Штати #Бізнес #Володимир Путін #Росія #Близький Схід #Європа #Ріо-де-Жанейро #Росіяни #Північна та Південна Америка #Поліція. #Бразилія #Оцінка розвідданих #Нідерланди #Радянський Союз #Ізраїль #Шпигунство. #Секретна служба #Контррозвідка #Модель #Центральне розвідувальне управління #Норвегія #Федеральна служба безпеки #The New York Times #Уругвай #Англійська мова #Португалія #Expres