Маск і Трамп: "картинка, що висміює корупцію"?

Приєднання мільярдера Ілона Маска до команди обраного президента США Дональда Трампа порушує важливі етичні питання. Чи вдасться найзаможнішій людині світу залишатися об'єктивною та уникнути ситуацій, які можуть призвести до конфлікту інтересів?

Про несподівану дружбу, що виникла між новообраним президентом США Дональдом Трампом та американським мільярдером Ілоном Маском, вже два тижні повідомляють ЗМІ з усього світу. Тепер вони стали невід'ємною парою: лише за останні дні їх помітили у Флориді, на змаганнях зі змішаних бойових мистецтв у Нью-Йорку та навіть на борту літака, де вони насолоджувалися замовленням з McDonald's.

Те, що спочатку здавалося дивним союзом, перетворилося для Маска на справжні кар'єрні сходи. Ще до виборів Трамп оголосив, що призначить підприємця, який народився в Південній Африці та є нині найбагатшою людиною планети, керувати комісією з різкого скорочення державних витрат. Минулого тижня Трамп повідомив, що нове агентство називатиметься Департаментом урядової ефективності (DOGE).

Оскільки ця структура є новою, наразі ніхто не може точно сказати, які повноваження їй будуть надані. Вірогідно, це стане невеличкою консультативною групою, що функціонуватиме поза межами державних органів, проте матиме суттєвий вплив завдяки яскравій особистості її представника — Ілону Маску.

Ознайомтеся також з: Яка причина підтримки Маском переобрання Трампа?

Мета Департаменту - скоротити федеральний бюджет США, який у 2024 фінансовому році становитиме близько 6,8 трильйона доларів, на два трильйони доларів. Це амбітний план, націлений на скорочення бюрократії, надлишкових регуляцій і необґрунтованих витрат.

Хоча Маск славиться своєю здатністю оптимізувати витрати в своїх бізнесах, скорочення державного бюджету стане для нього серйозним випробуванням. Завершення проєкту заплановано на липень 2026 року. Дональд Мойніген, професор державного управління в Університеті Мічигану, вважає, що Маск "не має суттєвого досвіду взаємодії з державою, якщо не враховувати його судові позови проти урядових структур та просування теорій змов". У розмові з DW він підкреслив, що уряд США дійсно потребує оновлення, але "єдине, про що Маск наразі говорить, - це зменшення витрат і покарання для тих, хто не згоден".

Маск наразі керує шістьма своїми підприємствами, серед яких провідні Tesla, SpaceX та соціальна платформа X. Його нова роль викликає значну кількість конфліктів інтересів, особливо з огляду на те, що деякі з його компаній отримують державні субсидії або контракти від урядових організацій, що робить їх підрядниками держави. Крім того, ці компанії займаються розробкою та впровадженням передових технологій, які частково порушують межі існуючих норм і регуляцій.

Читайте також: У Сполучених Штатах завершили розслідування щодо двох кримінальних справ проти Дональда Трампа.

"Не можу згадати жодного іншого випадку, коли особа з настільки очевидними конфліктами інтересів наважувалася б рекомендувати скорочення в державному бюджеті та чисельності персоналу, що прямо торкаються її бізнесу, - зазначає Мойніген. - Це справжня карикатура на тему корупції."

За останні роки SpaceX отримала від NASA і Пентагону мільярди доларів на запуск супутників, обслуговування Міжнародної космічної станції та використання мережі Starlink. За останнє десятиліття суми виплат за цими контрактами становили понад 15 мільярдів доларів, як повідомляє The New York Times. Тільки за минулий рік компанії Маска уклали 100 різних угод із 17 федеральними агентствами на загальну суму три мільярди доларів.

У Маска вже є історія конфліктів із федеральними агентствами та регуляторами. Розслідування, проведене Комісією з цінних паперів і бірж США (SEC), у 2018 році завершилося звинуваченнями підприємця в шахрайстві з цінними паперами, внаслідок чого Маск залишив посаду голови компанії Tesla.

Ознайомтеся також: Лояльність важливіша за досвід: нова команда Трампа (фото)

Цей автовиробник, що належить Маску, отримує великі податкові пільги і стимули від низки американських штатів. На федеральному рівні компанія має невеликий контракт на постачання автомобілів. Тепер Маск може переконати Трампа зберегти податкові пільги для електромобілів, що підтримає продажі, або підвищити мита на продукцію конкурентів, які виробляють машини за кордоном. Він також може вплинути на тих регуляторів, які прагнуть посилити контроль за системою автономного водіння в машинах Tesla, або на тих, хто встановлює норми викидів для автомобілів.

Інші компанії Маска, такі як xAI, The Boring Co, Neuralink і X, не мають урядових контрактів, але й вони можуть отримувати вигоду від близькості їхнього власника до Трампа. Вона може сприяти вільнішому розвитку штучного інтелекту, допомагати пом'якшувати різні нормативні акти або допомогти заборонити діяльність неугодних конкурентів, наприклад TikTok.

Трамп не є першим президентом, який намагається зменшити державні витрати або залучити фахівців у сфері ефективного управління. Проте, його підхід у цьому питанні є безпрецедентним, оскільки він використовує свої особисті зв'язки та можливості для досягнення особистої вигоди, які виникають у процесі.

Трамп обережний у формулюваннях, заявляючи, що Маск не стане офіційною частиною виконавчої гілки влади і буде "давати поради та рекомендації поза кабінетом, співпрацюючи з Білим домом і Управлінням з питань бюджету". Це важливе застереження, оскільки федеральний закон забороняє брати участь у державних справах, у яких у людини може бути власний фінансовий інтерес.

Окрім того, найбільш непередбачуваним елементом цього проєкту є сам Дональд Трамп. У нього є чималий список початкових фаворитів, до яких він пізніше може раптово відчути антипатію. Ідея усунути найбагатшу людину у світі може стати для Трампа занадто спокусливою. Обидві ці виразні особистості прагнуть бути в центрі уваги, але, як зазначає політолог Мойніген, Трамп "не виносить, коли його затінюють".

#Сполучені Штати #Президент (державна посада) #Дональд Трамп #Підприємництво #Флорида #Повноваження #Державний бюджет #Бюджет #Машина. #Північна та Південна Америка #Корупція #Бюрократія #Ілон Маск #SpaceX #Вода #Deutsche Welle #Етика #Політолог #Державне управління #Літак. #Безпека (фінанси) #Мито (податок) #Тесла, Інк. #Кабінет міністрів США #Південна Африка #Макдональдс #Конкуренція (економіка) #Теорія змови #Нью-Йорк #Мічиган #Нормативно-правовий акт #Міжнародна космічна станція

Читайте також

Найпопулярніше
Скріншот не є юридично обов'язковим документом. Як створити копії документів за допомогою застосунку "Дія".
Електронні платформи на заміну паперовим формальностям: Україна модернізує митні процеси.
Оцініть це, а потім вирушайте на зустріч: які чоловічі імена приносять фінансовий успіх та процвітання у бізнесі.
Актуальне
Наречена Джеффа Безоса поділилася знімком, на якому вона позує в масці та тримає батіг.
Бронювання через "Дію" знову доступне: які наслідки це матиме для бізнесу?
Сьогодні світла стане ще менше: в Україні оновили розклади відключень.
Теги