
Після трьох років масштабного конфлікту більшість малих і середніх підприємств в Україні все ще функціонують в умовах стратегічної та тактичної невизначеності.
Про це інформує Delo.ua з посиланням на результати нового дослідження, оприлюдненого Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР).
Опитування репрезентативної вибірки малих і середніх підприємств у секторах виробництва та послуг показало, що 90% активних компаній функціонують у повному обсязі, тоді як 10% працюють частково. Ці показники трохи покращилися в порівнянні з другим роком війни, коли цифри становили 85% і 14% відповідно. Кількість бізнесів, які повідомили про збільшення штату, зросла до 25%, але 41% підприємств все ще змушені зменшувати кількість працівників.
Тільки 17% респондентів зазначили, що їхні прибутки зросли в порівнянні з попереднім роком. У разі, якщо конфлікт триватиме ще мінімум рік, 61% компаній планують зберегти свій нинішній рівень діяльності, тоді як 14% мають намір розширити або диверсифікувати свої бізнес-операції. Ці дані майже не відрізняються від показників, зафіксованих у минулому році.
Найбільшими викликами залишаються кадровий дефіцит, падіння попиту, складність у плануванні та зростання витрат. Разом з тим, МСП вдаються до диверсифікації продукції, інвестують в автоматизацію, впроваджують інновації та штучний інтелект.
Прогнози для бізнесу на найближче майбутнє стали більш невтішними: 29% опитаних вважають, що ситуація може погіршитися (у порівнянні з 24% минулого року), тоді як лише 13% сподіваються на позитивні зміни. Ще 6% компаній не в змозі визначити можливий розвиток подій.
Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) активно продовжує надавати підтримку українським компаніям через різноманітні грантові програми, допомогу в процесах релокації, консультативні послуги, а також забезпечуючи доступ до міжнародних виставок і фінансових ресурсів. Станом на червень 2025 року обсяг фінансової підтримки малого бізнесу в Україні, що надається через банк та його партнерів, досягнув €465 млн. Загальна сума інвестицій ЄБРР в Україні з лютого 2022 року перевищила €7,6 млрд.
Додамо, українські компанії отримали доступ до нової програми страхування воєнних ризиків, запровадженої ЄБРР у співпраці з міжнародними страховими компаніями.
#Бізнес #Інвестиції #Україна #Штучний інтелект #Інновації #Євро #Ризик #Банк #Автоматизація #Диверсифікація (фінанси) #Попит #Дефіцитні видатки #Страхування #Європейський банк реконструкції та розвитку