Під час зустрічі "Європейської бізнес асоціації" 12 листопада міністр оборони Рустем Умєров повідомив, що прийняття такого рішення є критично важливим для забезпечення обороноздатності та реалізації військових завдань. Варто зазначити, що відповідно до ухвали Верховної Ради України, воєнний стан та загальна мобілізація в країні будуть діяти до 7 лютого 2025 року.
Попри складну ситуацію на фронті, потрібно мобілізувати до 500 тисяч людей, а Ветеран російсько-української війни Масі Найєм заявив: якщо за два місяці не мобілізується 160 тисяч людей, доведеться підписувати капітуляцію. Мобілізація в країні знизила темп та зазнає краху.
ТЦК часом виходять за межі своїх повноважень, займаючись "бусифікацією", тоді як військовозобов'язані чоловіки намагаються знайти способи уникнути служби. У той же час у Верховній Раді розмірковують, як залучити людей з різних силових структур до фронту. Проте представники цих структур зазначають, що їхні завдання є критично важливими для забезпечення безпеки держави.
Дізнайтеся, що думають військові та правоохоронні органи, а також кого слід мобілізувати – у статті на ТСН.ua.
Чи вирушать співробітники ТЦК на передову?
Нещодавно народна депутатка Юлія Яцик висловила ідею про заміну територіальних центрів комплектування новою мережею рекрутингових центрів. За її словами, колишніх співробітників ТЦК доцільно відправити на фронт, адже ті, хто має бойовий досвід, можуть виконувати інші важливі завдання.
"Співробітники ТЦК є військовими, здатними успішно виконувати свої обов'язки в умовах бойових дій. Наприклад, вже сьогодні з чинного складу можна сформувати 10 повноцінних бригад," - зазначила Юлія Яцик.
Погодився із такою думкою нардеп Олексій Гончаренко. Про це він написав на своїй сторінці у Telegram. Він вважає, що ТЦК мають замінити на рекрутингові центри з цивільними працівниками, а люди з бойовим досвідом мають виконувати інші завдання.
Народний депутат України Юрій Камельчук висловив підтримку ідеї розформування ТЦК. Він зазначив, що цей орган є "недостатньо ефективним і некомпетентним". За його словами, багато з тих завдань, які виконують співробітники, можна автоматизувати.
На думку нардепки Мар'яни Безуглої, ліквідація ТЦК вивільнила б до 50 тисяч військовослужбовців. Вони цілком могли б поповнити бойові підрозділи.
Речник Полтавського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Роман Істомін повідомив, що неможливо створити жодну бригаду з працівників ТЦК, оскільки вони є цивільними особами.
Він зазначає, що з цих людей можна сформувати лише, умовно кажучи, будівельні підрозділи. "Щодо військових, які перебувають у ТЦК, то наразі немає жодного наказу про їхнє розформування", - підкреслив він.
Спікер Міноборони Дмитро Лазуткін в етері телемарафону зауважив, що в українських ТЦК та СП на сьогодні працюють 36 тисяч людей. Він також додав, що сім тисяч працівників - це цивільні.
Як повідомив представник Міністерства оборони, серед військовослужбовців є значна кількість тих, хто має обмежену придатність до служби, зокрема близько трьох тисяч жінок.
Заступник командира 3 ОШБр Максим Жорін зауважив, що ідея розформувати ТЦК і запровадити замість неї нову цивільну структуру - "пустий популізм, не вартий обговорення". Він вважає, що проблема полягає не в самій структурі під назвою ТЦК, а в її корумпованості.
Працівники правоохоронних органів заброньовані
У інтерв'ю "Радіо Свобода" міністр внутрішніх справ Ігор Клименко зазначив, що направити поліцейських на фронт не представляється можливим. Він підкреслив, що співробітники правоохоронних органів мають статус бронювання.
Зокрема, частка поліцейських не досягла мобілізаційного віку - 25 років. За словами міністра, в Національній поліції нараховується близько 17 тисяч людей.
Конкретно, у правоохоронців робочий графік значно ускладнився, а кількість завдань зросла, при цьому криміногенна обстановка також погіршується.
Обговорюючи висловлювання в соціальних мережах про необхідність мобілізації поліції, оскільки правоохоронці мають відповідну підготовку та навички роботи зі зброєю, міністр підкреслив, що діяльність поліції і військових має суттєві відмінності.
Правоохоронець має навички використання зброї та фізичної сили для нейтралізації злочинців, проте це не пов'язано з бойовими позиціями, інженерними спорудами або тактичними діями в рамках відділень, взводів чи рот. Наприклад, стрільба з автомата по злочинцеві або операції спецназу, метою яких є ліквідація злочинних угруповань, — це одна річ, що відбувається в міських умовах, тоді як бойові дії в полях, лісах та інших природних середовищах мають зовсім інший контекст.
Зокрема, співробітники ТЦК та СП спільно з представниками поліції доставляють повістки військовозобов'язаним прямо за місцем проживання.
Патрульна поліція супроводжує працівників ТЦК та СП, коли у них є спільні завдання. Зокрема, коли повістки виписують громадянам вдома.
"Ми надаємо підтримку військовослужбовцям ТЦК під час спільних патрулів і виконання завдань. Наприклад, коли працівник ТЦК планує відвідати громадянина для вручення повістки, він попередньо інформує поліцію. Поліцейський завжди перебуває поряд, щоб запобігти можливим правопорушенням з обох сторін, виконуючи роль арбітра. Важливо зазначити, що відповідно до закону, всі дії, які здійснюють працівники ТЦК, поліції та громадяни, повинні обов'язково фіксуватися за допомогою поліцейської бодікамери", - зазначив Ігор Клименко в інтерв'ю для "Радіо Свобода".
Для комплектування військових підрозділів проводиться набір серед медичних працівників та мешканців сільської місцевості.
Народна депутатка Анна Скороход розповіла, про те, що медиків в Україні починають переводити у штурмовики на фронт.
Скороход підтвердила, що є випадки, коли медиків переводять на бойові посади на "нуль".
"Це дійсно правдива інформація. І до мене безпосередньо зверталися медики. Переведення зачепило звичайних лікарів, медсестер, реабілітологів, які ну ніяк не можуть стати піхотою, тому що у нас і так величезний брак персоналу у госпіталях", - наголосила нардепка.
"Ми розуміємо, що є ще й питання особистостей - коли людей просто ховають на певних посадах в ротах охорони. Замість того, щоб відправляти бойові спеціальності в піхоту або штурмовики, у нас відправляються лікарі", - додала політикиня.
Вона наводила в приклад свого знайомого, який займається реабілітацією, і якого перевели на позицію стрільця.
"Згідно з вказівкою, цей показник не повинен перевищувати 20%. Це розпорядження Сирського, яке реалізується командувачем Медичних сил. Хоча ми раніше намагалися його призупинити, зараз лікарі знову звертаються, повідомляючи про повторення ситуації. Мені навіть телефонують медсестри, медбрати та санітари," – поділилася депутатка.
Народна депутатка Мар'яна Безугла заявила, що Командування Медичних сил ЗСУ запланували від 4 листопада "потайки відновити відправку медиків у піхоту". За її словами, зараз у піхоту відправляють людей із прикриття аеродромів, артилерійських розрахунків, навіть з Patriot.
Капітан ЗСУ Мирослав Борисенко зазначив, що 2023-2024 років на фронт переважно мобілізують жителів сіл і маленьких містечок, водночас мешканці великих міст можуть ухилятися від призову.
Військовий поділився своїми думками, висловивши бажання бачити дітей олігархів та президентів серед тих, хто служить. Борисенко також зауважив, що нинішня ситуація з мобілізацією є критичною, і це створює серйозні труднощі для армії. Крім того, капітан ЗСУ зазначив, що працівники територіальних центрів комплектування найчастіше звертаються до мешканців сіл і невеликих міст для мобілізації.
На його переконання, в селах вже не залишилося ухилянтів. Проте командир мінометної батареї підкреслив, що чоловіки у віці 55 років не здатні бути ефективними військовими. Молоде покоління повинно вступати до армії.
Жінки мають взяти зброю до рук
Чимало політиків, а також військових кажуть, що до війська мають йти жінки. Ветеранка російсько-української війни, очільниця волонтерського проєкту Victory drones Марія Берлінська розповіла, що при розумному підході зараз це може бути не обов'язкова мобілізація, а успішний рекрутинг.
За її словами, жінки, які вирішили добровільно приєднатися до військових рядів і пройшли необхідну підготовку, отримають можливість зайняти різні посади в тилу, що дозволить звільнити десятки тисяч чоловіків для служби на фронті.
На її думку, на 11 році війни навіть смішно дискутувати питання чи можуть жінки служити на фронті. За її словами, на фронті є блискучі снайперки, операторки дронів, медикині, артилеристки і т.д. Варто додати, що раніше волонтерка Берлінська заявляла, що генералів та ексміністрів потрібно відправити у піхоту.
Євгенія Закревська, представниця 92-ї окремої штурмової бригади, зазначила, що новобранців у Збройних Силах України недостатньо навіть для компенсації втрат. У зв'язку з цим, встановлення конкретних термінів служби видається неможливим, і виникає необхідність мобілізувати жінок.
Водночас військове командування виступає за впровадження ротаційних процесів та активізацію мобілізаційних заходів. На думку представників, настав час оголосити обов'язкову мобілізацію для жінок.
"Чи хочемо ми цього, чи ні, але ми призначені для боротьби. І саме від нас залежить, чи наші діти також будуть змушені боротися. Вибір тут очевидний: підкорення, виїзд за кордон або опір. Я обираю опір. Насправді, єдиний етичний вибір для громадянина – це опір," – підкреслила Закревська.
Народна депутатка Мар'яна Безугла висловила свою підтримку мобілізації жінок. Відповідне повідомлення вона опублікувала на своїй сторінці в Telegram.
"Я вже давно виступаю за залучення жінок до мобілізації і щиро вдячна Марії за те, що вона знову підняла цю важливу тему. У нашій Конституції не передбачено існування двох категорій громадян. Наразі спостерігаємо незаконну дискримінацію чоловіків," - зазначила вона.
Безугла підкреслила, що залучення жінок до мобілізації може призвести до зменшення числа мобілізованих чоловіків: "Якщо жінки також будуть мобілізовані, то кількість чоловіків, яких призвуть, зменшиться. Тому, чоловіки, це ще одна причина, чому варто підтримувати мобілізацію наших співгромадянок".
Безугла висловлює думку, що необхідно почати з мобілізації на допоміжні позиції: "У тилу наразі існує чимало "пристроєних" – тисячі чоловіків, які знайшли способи уникнути фронту, і бойові підрозділи вже чекають на них".
Нагадаємо, що Олександр Попов, командир бригади "Чорний ліс", підкреслив необхідність мобілізації військовозобов'язаних. Він зазначив, що навіть якщо люди не бажають служити, їхня присутність на фронті залишається важливою.
#Мобілізація #Депутат парламенту #Народний депутат України #Лікар #Збройні сили України #Військовослужбовці #Війна на Донбасі #Командир підрозділу #Рота (військова частина) #Бойові дії #Піхота #Верховна Рада #Поліція. #Радіо «Свобода» #Клименко Ігор Володимирович #Військовозобов'язаний #Штурмовики #Правоохоронний орган #Міністерство оборони (Україна) #Умєров Рустем Енверович #Автомат (дезавуація) #Мустафа Найєм #Національна поліція України #Олексій Гончаренко #Патрульна поліція України #Берлін #Олександр Степанович Попов