
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на коментар НБУ щодо інфляції.
Як зазначили в НБУ, пришвидшення інфляції у квітні значною мірою зумовлювалося залишковими ефектами гірших торішніх урожаїв і подальшим підвищенням цін на алкогольні напої та тютюнові вироби.
Основними факторами залишалися значні витрати компаній на заробітну плату в умовах дефіциту кадрів та активного споживчого попиту.
"Відповідно до повідомлення, заходи Національного банку України, спрямовані на підтримку стабільності валютного ринку та зацікавленості до гривневих заощаджень, стримували зростання цін. Крім того, на ситуацію вплинуло зниження світових цін на нафту та зменшення цінового тиску на внутрішньому оптовому ринку електроенергії."
Впродовж року ціни на молочні продукти піднялися швидше через наслідки минулорічних неврожаїв та квітневі заморозки. Вартість борошна, круп, а також овочів і фруктів, що входять до борщового набору, зросла через брак якісних продуктів.
Додатково вплинуло зміщення сезонного попиту на окремі продукти, зокрема яйця, через Великдень у квітні (торік - у травні). Зростання дещо стримували імпорт і тепличні овочі.
Темпи підвищення цін на оброблені продукти залишилися на показнику 17,3% в річному вимірі. Зростання вартості сировини для харчових продуктів та витрати на заробітну плату стали причинами подорожчання хліба, м'яса та м'ясних виробів.
Водночас стабілізація цін на олію на світових ринках і збільшення пропозиції молочних товарів дещо стримували інфляцію.
Зниження темпів зростання цін пов'язане зі стабільною ситуацією на валютному ринку, що обмежило тиск на імпортні товари.
Вартість послуг зросла внаслідок збільшення заробітних плат і стабільного попиту. Найзначніше подорожчали послуги у сферах ресторанного бізнесу, готельного обслуговування, транспорту та фінансових послуг. У той же час, темпи зростання цін на послуги особистого догляду та страхування стали повільнішими.
Підакцизна продукція дорожчала через зростання витрат і зміни в оподаткуванні: підвищення акцизів, їх переведення в євро, запровадження коефіцієнта 1,1 до мінімального податкового зобов'язання.
Підвищення курсу гривні щодо долара трохи знизило тиск на ціни на медикаменти, медичні вироби та обладнання.
Сповільнення темпів інфляції цін напряму пов'язане з падінням світових цін на нафту. У той же час, зростання попиту та укріплення євро призводили до посилення тиску на ціну пального.
За інформацією, наданою Національним банком України, у квітні спостерігалося продовження зростання споживчих цін, проте також були помічені ознаки зменшення цінового тиску. Реальні показники загальної та базової інфляції виявилися трохи нижчими за прогнози НБУ. Аналіз місячної динаміки інфляції, з урахуванням сезонних коливань, також підтвердив тенденцію до послаблення цінового тиску.
"Згідно з прогнозами Національного банку України, влітку очікується, що інфляція знову почне знижуватися, а до кінця року може зменшитися до однозначних показників", - зазначається в повідомленні.
#Бізнес #Товари #Українська гривня #Електрична енергія #Інфляція #Овочевий #Євро #Національний банк України #Яйце #Попит #Алкогольний напій #Імпорт #Оподаткування #Нафта #Акциз #Перелік тютюнових виробів #Олія #Борошно #Медикаментозне лікування #Крупа (зерно) #Великдень