У Україні 14% корпоративних кредитів належить до "зомбі" – компаній, які не здатні генерувати прибуток.

Приблизно 14% корпоративних кредитів в Україні належать позичальникам із невтішними фінансовими показниками, які характеризуються високим борговим навантаженням, збитковістю та зниженням доходів. Цю інформацію було представлено у грудневому звіті Національного банку, що стосується фінансової стабільності.

У своєму дослідженні Нацбанк розділив позичальників на кілька категорій: "зірки" та "майже зірки" (це компанії з відмінними й хорошими показниками), "темні конячки" (підприємства з незначними вразливостями), "інфіковані" (компанії з окремими незадовільними показниками) і "зомбі" (боржники з украй незадовільними результатами).

В листопаді 2024 року було проведено аналіз вибірки підприємств, які мають кредити в українських банках, з використанням фінансової звітності за 2023 рік. До дослідження були включені найзначніші приватні компанії, чий дохід або обсяги чистих кредитів перевищують 100 млн грн. Вибірка охоплювала 4 332 позичальники, загальний обсяг їх кредитів становив 459 млрд грн, що є майже 75% від валового корпоративного портфеля, без врахування кредитів державних підприємств та проблемних активів державних банків. Кредити, включені в цю вибірку, складають три чверті як активного, так і неактивного портфелів. Компанії, які стали частиною вибірки, забезпечили 31% загального доходу всіх підприємств у 2023 році. Для оцінки боржників, що належать до груп під спільним контролем (близько третини всіх кредитів), була використана консолідована фінансова звітність зазначених груп.

Дані, отримані під час дослідження 2024 року, свідчать про суттєве вдосконалення в порівнянні з 2018 роком, коли Національний банк вперше ініціював цю оцінку.

Тоді приблизно третина корпоративного портфеля банків була зосереджена на "зомбі", в той час як "зірки" та "майже зірки" займали менш ніж чверть. Наразі ці цифри становлять 14% для "зомбі" та 35% для "зірок" і "майже зірок".

Найкращий фінансовий стан мають позичальники в торгівлі, харчовій промисловості й машинобудуванні. Найгірша ситуація в енергетиці (через російський енерготерор і задавнені проблеми з розрахунками за зеленим тарифом), будівництві та операціях з нерухомістю (через падіння ринку після початку повномасштабного вторгнення).

"Зберігання фінансової стабільності клієнтами банків, незважаючи на руйнівні наслідки війни, свідчить не тільки про resiliency бізнесу, але й про обґрунтовані критерії кредитування. Уроки минулих криз спонукали банки більш ретельно аналізувати фінансовий стан своїх боржників", - зазначає НБУ.

#Бізнес #Росія #Робити #Енергетична галузь #Підприємницька діяльність #Національний банк України #Банк #Нерухомість #Кредит #Зірка #Харчова промисловість #Криза #Фінансовий звіт #Машинобудування #Вибірка (статистика)

Читайте також

Найпопулярніше
Скріншот не є юридично обов'язковим документом. Як створити копії документів за допомогою застосунку "Дія".
Електронні платформи на заміну паперовим формальностям: Україна модернізує митні процеси.
Оцініть це, а потім вирушайте на зустріч: які чоловічі імена приносять фінансовий успіх та процвітання у бізнесі.
Актуальне
Повний огляд казино parimatch
Киянин вперше в історії здобув титул чемпіона світу з боксу! Відзначаємо століття з моменту найзначнішої перемоги відомого емігранта!
У 2024 році Збройні Сили Росії захопили більше 2500 квадратних кілометрів території, але при цьому понесли значні втрати, складаючи 427 000 військовослужбовців. Докладніше про це.
Теги