Зображення: LB.ua Оновлення в процесі бронювання
Квотирование:
Квота залишається незмінною: не більше 50% військовозобов'язаних. Однак до її складу не включатимуться: жінки, що підпадають під військовий обов'язок; кінцеві бенефіціарні власники компаній, які не є їхніми працівниками, а також ряд інших категорій військовозобов'язаних.
Окреме рішення Міністра. Кількість військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню, може становити понад 50 відсотків, але за окремим рішенням Міністра оборони. При цьому, процедура звернення за збільшення квоти досі не чітко не визначена.
Критерій, пов'язаний з оплатою праці. Військовозобов'язані, які працюють на підприємствах або в установах, що мають критичне значення, не підлягатимуть бронюванню, якщо їхня нарахована зарплата за кожен місяць останнього звітного періоду (кварталу) є нижчою за мінімальну заробітну плату в Україні (на сьогоднішній день це 8000 грн), помножену на коефіцієнт 2,5.
Проекти міжнародної технічної допомоги. Максимальна частка військовозобов'язаних, що обіймають посади у представництвах донорських організацій або виконавців проектів міжнародної технічної допомоги і можуть підлягати бронюванню, не повинна перевищувати 50% від загальної кількості військовозобов'язаних співробітників. Бронюванню підлягають лише ті особи, які активно залучені до виконання завдань проекту та визначені як такі відповідно до внутрішніх нормативних документів виконавця (накази, посадові інструкції тощо).
Перезапис - "з нуля"
Необхідно буде перебронювати всіх працівників, у яких відстрочка активна на момент офіційного оприлюднення постанови Кабміну з новими змінами. Це потрібно для того, щоб усі були зареєстровані через портал "Дія", а також для того, щоб "обнулити" всі існуючі відстрочки та активувати їх одночасно. Однак варто врахувати, що буде перехідний період, в рамках якого це слід зробити до 28 лютого 2025 року.
Представление списка:
Відтепер, всі компанії зобов'язані здійснювати бронювання виключно через портал "Дія". Виняток становлять лише ті підприємства, які не мають коду ЄДРПОУ; вони можуть продовжувати подавати свої списки до державного органу, що надав статус критичності. Цей орган, у свою чергу, передасть списки через портал "Дія".
Перехід на спеціальний облік - отримання відстрочки:
Тепер процес не відбудеться миттєво і автоматично, а займе до 72 годин з моменту подачі списку на платформі "Дія", і лише за умови дотримання кількох додаткових вимог.
Анулювання відстрочки:
Керівник організації тепер матиме можливість подати запит на скасування бронювання через платформу "Дія". Для цього потрібно буде вказати наступні дані:
Повна назва та адреса компанії (інформація має автоматично відображатися на порталі після входу в систему); прізвище, ім’я та по батькові працівника, для якого подається запит на скасування бронювання; підстава для подання запиту на анулювання.
Таку заяву можна подати не тільки стосовно працівника, який закріплений за компанією, що подає запит на анулювання, але й для працівників, які працюють у цій компанії, але закріплені за іншою організацією.
У випадку скасування відстрочки з причин, зазначених у постанові, Міністерство економіки тепер повідомлятиме про своє рішення не лише компанії, але й Міністерству цифрової трансформації та Міністерству оборони. Відстрочка вважатиметься скасованою з моменту ухвалення відповідного рішення Мінекономіки. Раніше не було чітко визначено, з якої дати припиняється дія відстрочки: з дати ухвалення рішення чи з моменту переведення з спеціального обліку на загальний.
Розширено список інформації про компанію в Єдиному реєстрі для бронювання, що включає такі дані:
місцезнаходження підприємства; інформація про наявність відокремлених підрозділів; повна назва відокремленого підрозділу; код ЄДРПОУ для відокремленого підрозділу; адреса реєстрації юридичної особи, що відповідає за контроль іншої філії (для філій); дані державного контракту; дані рішення державного органу про відповідність компанії критеріям критичності; дані про рішення щодо підвищення ліміту; ліміт для бронювання; кінцевий термін бронювання; позначка для перевірки дотримання "зарплатного" критерію.
Державний орган, що надав статус критично важливого, матиме можливість через портал "Дія" ініціювати виключення підприємства з Єдиного реєстру для бронювання, що призведе до неможливості здійснення бронювання.
У застосунку "Резерв+" з'явилася відстрочка від мобілізації для багатодітних батьків
Внесення коректив у процедуру набуття статусу критичності.
Продовження терміну дії прийнятих рішень:
Рішення щодо всіх критично важливих підприємств, які будуть активними на час введення в дію цієї постанови Кабінету Міністрів України, але термін дії яких закінчується до 30 листопада 2024 року (включно), автоматично подовжуються до 31 грудня 2024 року.
Перегляд наданих статусів:
Держорганам доручено у тримісячний строк (тобто, якраз до кінця перехідного періоду: до 28.02.2025) переглянути видані ними рішення про визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Параметри:
Спеціалізовані критерії (підпункт 4 пункту 2 регламенту) органи повинні будуть узгоджувати з Міністерством економіки та Міністерством оборони. Критерій, що стосується відсутності заборгованості з ЄСВ (підпункт 5 пункту 2 регламенту), тепер доповнено вимогою не мати боргів по податках перед державним і місцевими бюджетами. Критерій, що стосується заробітної плати, розділений на окремі вимоги для державного та приватного секторів. Для приватного сектору (за винятком деяких випадків) вимога полягає в тому, що середня нарахована заробітна плата за останній календарний квартал має бути не нижче мінімальної заробітної плати в країні (на сьогодні це 8000 грн), помноженої на коефіцієнт 2,5. Критерії щодо відсутності заборгованості та заробітної плати стають обов'язковими для приватного сектору, тому це два з трьох необхідних критеріїв. Третій критерій компанії обиратимуть самостійно.
Присутні й інші зміни. Вище ж наведені ті, які приватному сектору потрібно розуміти в першу чергу для швидкого реагування та входження у новий етап розвитку боротьби за працівників, а отже і за свій бізнес в цілому.
#Бізнес #Мобілізація #Податок #Економіка #Сміливіше. #Юридична особа #Уряд України #Військовозобов'язаний #Міністерство оборони (Україна) #Підприємницька діяльність #Місцевий бюджет #Броня #Єдиний соціальний внесок #Міністерство економіки (Україна) #Мінімальна заробітна плата #Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України #Обмеження в часі #Код ЄДРПОУ