
Андрій Озейчук є керівником інженерно-будівельної фірми Rauta та очолює раду директорів Асоціації "Український Центр Сталевого Будівництва".
У 2022 році, через повномасштабне вторгнення росії, обсяг будівельного ринку України у гривневому еквіваленті скоротився більш ніж удвічі. Попри державну підтримку замовлень на відбудову інфраструктури та програми єВідновлення і єОселя, а також підвищений інтерес з боку інвесторів, об'єм будівельного ринку все ще суттєво відстає від рівня 2021 року, коли він сягнув 258 млрд грн (8 млрд євро).
Попит
У 2024 році в Україні спостерігався приріст будівельного сектору на 20% у порівнянні з 2023 роком, зумівши досягти обсягу близько 200 мільярдів гривень (еквівалентно 4,6 мільярда євро).
Попит на нову нерухомість зріс на 7%, і це значною мірою стало можливим завдяки державній ініціативі єОселя. Приблизно третина всіх виданих кредитів у межах цієї програми була спрямована на придбання новобудов.
У сфері комерційної нерухомості найбільші інвестиції були спрямовані на зведення складських, виробничих і торгових об'єктів. Особливо слід відзначити, що складські приміщення виявилися лідерами нової комерційної забудови, зайнявши 50% ринку та подвоївши попит у порівнянні з минулим роком.
Сегмент, що охоплює реконструкцію та охорону критично важливої інфраструктури, становить приблизно 20% від загального обсягу ринку.
У разі продовження позитивної динаміки, будівельний сектор України має можливість відновити свої показники до рівня 2021 року в найближчі 4-5 років.
Вартість
З початку повномасштабної війни витрати на будівництво в гривневому вимірі зросли на 70%. У 2024 році ціни на будівельні матеріали та послуги піднялися на 24%.
Кадри
Протягом минулих трьох років проблема нестачі кваліфікованих спеціалістів у будівельній галузі лише загострювалася, і в деяких випадках процес пошуку кандидатів на відкриті вакансії може тривати до шести місяців.
Нестача кваліфікованих кадрів, поєднана з високими темпами інфляції, спонукає компанії підвищувати заробітні плати та запроваджувати програми для утримання працівників. У період з 2022 по 2024 рік заробітні плати в будівельному секторі зросли приблизно на 20% щороку.
Будівельні компанії активніше залучають до роботи жінок і людей старшого віку на посади, які не потребують великого фізичного навантаження, зокрема, інженерів, операторів будівельної техніки, водіїв, зварювальників тощо.
Деякі українські компанії розглядають варіант запрошення будівельників із країн Азії для покриття нестачі персоналу.
Зміни в правовій системі
29 липня 2022 року був ухвалений Закон №2486-IX, який регламентує обов'язкове обладнання бомбосховищ у нових будівлях. Це рішення покращить рівень безпеки, хоча й призведе до зростання загальних витрат на будівництво в межах 1-7%.
З 1 вересня 2022 року набрав чинності новий Державний будівельний норматив В.2.6-31:2021, присвячений "Тепловій ізоляції та енергоефективності будівель". Цей документ суттєво посилив вимоги щодо енергоефективності, підвищивши їх у середньому на 28%.
З 1 січня 2023 року почав діяти закон "Про регулювання будівельної продукції на ринку", що є імплементацією європейського Регламенту ЄС 305. Цей закон значно підвищує стандарти якості та безпеки для будівельних матеріалів.
Відновлення нації
Світовий банк, Європейська комісія та Організація Об'єднаних Націй визначили, що Україні для відновлення знадобиться близько 524 мільярдів доларів протягом наступних десяти років.
Процес відновлення включатиме різні напрямки, такі як розмінування, енергетичний сектор, будівництво житла, агропромисловий комплекс, оборонна промисловість, транспортні системи, логістика, комерція та промисловість.
Попри очікування завершення війни, багато інвесторів уже зараз прораховують вартсіть будівництва та готуються до запуску нових будівельних проєктів. У той же час деякі компанії вже вкладають кошти у відновлення об'єктів, робота яких критично важлива для бізнесу.
На українському ринку поступово з’являються міжнародні будівельні компанії та фінансові організації, які налагоджують партнерство з державними інститутами та місцевими підрядниками для залучення до відновлення України після війни.
#Бізнес #Україна #Організація Об'єднаних Націй #Європейський Союз #Європа #Голод #Інвестор #Енергетична галузь #Інфляція #Інженер #Азія #Сміливіше. #Інфраструктура #Європейська комісія #Євро #Логістика #Попит #Світовий банк #Дефіцитні видатки #Кредит #Будівництво #Корпорація #Будівельний матеріал #Ефективне використання енергії #Технологія