Які зміни в цінах на овочі очікуються в 2025 році: передбачення на літній період.

Яка ситуація з цінами та які очікування на літо?

Влітку 2025 року в Україні прогнозується зниження цін на овочі в порівнянні з весняними показниками.

Зростання обсягів вирощування овочів у природних умовах стане ключовим чинником, що вплине на ціноутворення.

Згідно з інформацією, наведеною в аналітичному звіті Українського клубу аграрного бізнесу, ціни на огірки та помідори почали знижуватися через збільшення обсягів виробництва з теплиць та стабільні імпортні постачання.

Експерти очікують, що в найближчі тижні ціни на огірки знизяться, в той час як вартість помідорів залишиться стабільною.

Подальша цінова ситуація залежатиме від погодних умов, які можуть вплинути на врожайність.

Ціни на ранню білокачанну капусту також знижуються. Як повідомляє портал EastFruit, минулого тижня вартість молодої капусти впала в середньому на 37% через збільшення обсягу пропозиції нового врожаю та низький попит.

Зображення: ціни на овочі влітку матимуть тенденцію до зниження (Віталій Носач, РБК-Україна)

Одночасно спостерігається підвищення цін на деякі овочі. Наприклад, ріпчаста цибуля вже почала дорожчати — її середня роздрібна вартість зросла майже вдвічі за місяць. Відповідно до інформації з порталу Мінфін, на початку квітня ціна на цибулю становила 21,25 грн за кілограм, а в травні піднялася до 32 грн за кілограм.

Аналітики УКАБ прогнозують, що ця тенденція може зберігатися до липня, коли буде новий врожай, а зміна вартості залежатиме від імпортних поставок.

Зростання цін також спостерігається на капусту через скорочення запасів старої продукції в умовах сезонного зниження пропозиції. Аналогічна ситуація і з морквою.

Щодо картоплі, то стара картопля вже почала дешевшати під тиском збільшення пропозиції молодої.

Ціна на молоду картоплю на даний момент залишається на високому рівні (80-130 грн за кілограм), проте прогнозується, що з середини червня вона знизиться у зв'язку з ростом обсягу вітчизняних поставок.

У коментарі для РБК-Україна аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Максим Гопка повідомив, що найближчим часом вартості овочів передбачається зниження. Він також підкреслив, що ціни на овочі цього року будуть відрізнятися від тих, що були в минулому.

Вартість овочів визначається рядом різноманітних чинників, серед яких ключову роль відіграє сезонність. Коли на ринку з’являється велика кількість овочів під час їхнього активного дозрівання, це, як правило, призводить до зниження цін. В Україні цей сезон зазвичай припадає на літні місяці.

Ще одним ключовим аспектом є обсяг виробництва. Вигідні погодні умови забезпечують щедрі врожаї, що, у свою чергу, підвищує пропозицію та веде до зниження цін. У протилежному випадку, погані погодні умови можуть спричинити зменшення врожаю та підвищення вартості овочів.

Імпортні поставки також відіграють важливу роль. Стійкий імпорт може запобігати підвищенню цін на певні товари, зокрема в періоди міжсезоння або коли внутрішнє виробництво не відповідає попиту.

Крім того, збільшення попиту споживачів на певні овочі може призвести до зростання їхньої вартості, особливо якщо пропозиція обмежена.

У Нацбанку України спрогнозували, що влітку 2025 зростання цін почне сповільнюватися за широким спектром товарів і послуг.

"Прогнозоване зростання врожайності допоможе знизити продовольчу інфляцію з третього кварталу 2025 року та утримувати її на відносно низькому рівні в майбутньому", - зазначив голова НБУ Андрій Пишний. Таким чином, ця тенденція може мати позитивний вплив на ціни на овочі в середині літа.

Сьогодні в магазинах та на ринках можна знайти овочі, вирощені в теплицях, а також імпортні продукти. Хоча ціни поступово знижуються, вони все ще на 20% вищі в порівнянні з травнем минулого року.

Як повідомляє EastFruit, минулого тижня в Україні почала знижуватися ціна на тепличні помідори - в середньому на 20%. Це пояснюють зростанням пропозиції тепличних овочів у всіх регіонах країни та малоактивним попитом. Водночас поставки з зовнішнього ринку залишаються стабільними, що також тисне на ціни.

Попри поточне зниження, ціни на тепличні помідори все ще на 23% вищі, ніж у середині травня минулого року. Середня ціна на помідори по супермаркетах становить 95,86 грн/кг.

Вартість помідорів у "Сільпо" (скриншот silpo.ua)

Також відзначається зниження вартості ранньої білокачанної капусти. Головною причиною цього є сезонне збільшення постачання свіжого врожаю, оскільки більшість аграрних підприємств в Україні вже розпочали активні відвантаження ранньої капусти.

Проте вартість капусти нового врожаю наразі перевищує минулорічний показник у 2,8 разу, що фахівці пов'язують з холодною весною. Середня ціна становить 58,65 грн за кілограм.

Ціни на капусту в супермаркетах (зображення з google.com)

Короткоплідні огірки за останній місяць суттєво знизилися в ціні — з 125 грн за кілограм у квітні до 81,78 грн за кілограм на початку травня 2025 року. Проте, в порівнянні з минулим роком, їх вартість все ще перевищує на майже 10 грн (минулорічна ціна становила 72,84 грн/кг у травні 2025).

Вартість огірків (скриншот google.com)

При цьому продовжує дорожчати торішній буряк - за тиждень ціни зросли в середньому на 10%. Наразі ціни на буряк на 36% вищі за торішні, і очікується подальше зростання. За даними Мінфін, вартість овоча на 19 травня становила 45,20 грн/кг.

#Бізнес #Ґрунт #Товари #Овочевий #Роздрібний магазин #Національний банк України #Супермаркет #Імпорт #Врожайність сільськогосподарських культур #Сільпо (торгова мережа) #Теплиця #Український клуб аграрного бізнесу #Український клуб #Врожайність #Картопля #Морквина. #Бета (рослина) #Allium #Помідор. #Огірок #Брассіка.

Читайте також

Найпопулярніше
Скріншот не є юридично обов'язковим документом. Як створити копії документів за допомогою застосунку "Дія".
Електронні платформи на заміну паперовим формальностям: Україна модернізує митні процеси.
Оцініть це, а потім вирушайте на зустріч: які чоловічі імена приносять фінансовий успіх та процвітання у бізнесі.
Актуальне
"Мій шлях не пов'язаний з політикою": Дмитро Добкін розповідає про бізнес, суперечки, війну та свою роль в Україні.
В Одеському порту запустила нову цифрову платформу DocPort: які вигоди чекають на підприємців -- Delo.ua
Як тарифні конфлікти впливають на економічну ситуацію та які перспективи на ринку праці: аналітика НБУ -- Delo.ua
Теги