Відчуження з "революцією": як ОККО здобула земельну ділянку для розвитку на популярному курорті.

Вражаючі нюанси з кримінальним відтінком у випадку, який фахівці вважають типовим.

Місяць тому в Славському, що належить до Стрийського району на Львівщині, сталося подія місцевого масштабу, яка можна охарактеризувати як "переворот". На сесії депутати висловили недовіру голові селищної ради та передали виконання її обов'язків секретарю ради.

На перший погляд, це звичайна подія в житті місцевого самоврядування. Але є одне важливе "але". Славсько (раніше зване Славським до 2023 року) - це селище, в якому "Концерн Галнафтогаз" (відомий українцям завдяки мережі заправок OKKO) активно реалізує проект зі зведення розкішного готельного комплексу GORO Mountain Resort, що має стати конкурентом Буковелю. Від рішень селищної ради та дій її голови залежить, як відбуватиметься цей процес будівництва.

У цьому контексті обидва керівники — як відсторонений Володимир Бега, так і призначений виконувати його обов'язки Олег Даниляк — виявляються надзвичайно, а можна навіть стверджувати, що занадто активно залученими до згаданої справи з готелем.

Під час аналізу ситуації, що стосується усунення селищного голови та призначення нового, видання "Телеграф" виявило кілька цікавих аспектів, серед яких є й кримінальні елементи.

У жовтні 2024 року холдинг OKKO Group офіційно оголосив про старт будівництва першої фази масштабного готельного комплексу GORO Mountain Resort у Карпатах. Цей величезний проект охоплюватиме майже 1200 гектарів та включатиме 25 готелів, 41 лижну трасу і 11 окремих канатних доріг. Загальні інвестиції в реалізацію проекту можуть досягти близько 1,5 мільярда доларів.

Загалом, ситуація з цим проектом будівництва може викликати сумніви щодо його актуальності в умовах війни. Проте в Україні існують численні обмеження на виведення капіталу за кордон, зокрема, заборона НБУ на виведення валюти, що змушує підприємців шукати можливості для інвестування своїх коштів в місцеві проекти.

Новий готельний комплекс буде розташований в межах Славської об'єднаної територіальної громади, що знаходиться в Стрийському районі Львівської області. Реалізація такого проєкту вимагала тісної співпраці з місцевою адміністрацією, адже саме від неї залежали питання, пов'язані з виділенням земельних ділянок. Спочатку в компанії OKKO та Славській селищній раді, зокрема з її головою, існувало повне розуміння і підтримка.

Однак наприкінці березня 2025 року з'явилися новини про те, що голову селища Славське усунули з його посади. Це рішення було ухвалене за активної участі компанії OKKO.

На засіданні Славської селищної ради, яке відбулося 26 березня 2025 року, 20 з 23 присутніх депутатів (загалом у раді 26 обраних представників) шляхом таємного голосування висловили недовіру селищному голові Володимиру Безі. Крім того, було прийнято рішення покласти виконання його обов'язків на секретаря ради Олега Даниляка, який є рідним братом Василя Даниляка, генерального директора OKKO Group.

Пізніше з боку Олега Даниляка виданню "Твоє місто" були озвучені деталі відсторонення Беги - мовляв, все було зроблено згідно з законом "Про місцеве самоврядування в Україні", а причиною стало те, що голова не рахувався з думкою депутатів Славської селищної ради. Зокрема, проводив практику недемократичного призначення керівників комунальних підприємств, заважав селищній раді ухвалювати кадрові рішення по старостах місцевих сіл, розподіляв кошти недоцільним способом. Наприклад, розгорнув будівництво комунальної ковзанки за 20 млн грн.

"Це рішення (про відсторонення. -- Ред.) визрівало в кожному не один день. І воно точно не було несподіванкою для голови. Причини накопичувалися десь рік, може, навіть і більше... Якщо резюмувати - мова йде про узурпацію повноважень", -- прокоментував Даниляк ситуацію журналістам.

У Беги є своя точка зору на ці події. Він переконаний, що відсторонення стало наслідком комерційних інтересів власників OKKO, які намагаються нав'язати свої умови місцевій спільноті.

"Бізнес є бізнес, він сентиментів не знає. Усе просто: люди, які мають свою думку, чимось з ними не погоджуються, їм не потрібні. Це стосується багатьох речей: бути чи не бути набережній у Славську, бути ковзанці комунальній чи приватній, бути ринку у комунальній власності чи у приватній. Їхнє (інвесторів) бачення, що все це має бути віддане підприємцям, ковзанка має бути на приватній території, ринок треба віддати у руки одному підприємцю, а не комунальному... Вони використали мене, більше я їм не потрібен і вони вирішили поставити свою людину, тобто Олега Даниляка", -- розповів Бега журналістам видання "Високий замок".

Після зміни керівництва в Славському в соціальних мережах почали з'являтися повідомлення, які стверджують, що суперечка між Бегою та Даниляком є підтвердженням реалізації "сценарію захоплення влади бізнесом".

"Якщо бізнес вийде переможцем у цьому конфлікті, ця схема може стати прикладом для всієї України, демонструючи, як фактично легально отримати контроль над цілою громадою," -- зазначив, наприклад, політолог і політик Ростислав Коваль.

Теза може бути і доречною, але має певні хиби в часовій перспективі. Адже насправді OKKO фактично "завоювала" Славську громаду вже досить давно, а Володимир Бега, який наразі відсторонений, активно сприяв цьому процесу.

Плани компанії OKKO на спорудження готелю в Карпатах існують вже більше десяти років. Деякі джерела стверджують, що перші обговорення даного проекту почалися ще до 2013 року. З 2017 року компанія активно зайнялася підготовкою своїх позицій у місцевій Славській громаді, прагнучи забезпечити собі "безперешкодне функціонування" (мається на увазі отримання всіх необхідних земельних і управлінських рішень).

Видання Mind.ua, яке у 2017 році першими звернуло на це питання, зазначало, що "основною умовою для початку реалізації проєкту (будівництва готелю OKKO. -- Ред.) стала реформа децентралізації та формування об'єднаної територіальної громади, до складу якої увійшло Славське разом з іншими селами, території яких мають бути використані для курортних цілей".

У січні 2017 року "OKKO-Рітейл", а згодом і АТ "Концерн Галнафтогаз" офіційно змінили місце реєстрації на Славське. Це рішення стало важливим кроком для компаній, оскільки в серпні 2017 року було створено окрему Славську селищну об'єднану територіальну громаду. Компанії прагнули, щоб їхні податкові надходження спрямовувалися на розвиток місцевої інфраструктури, необхідної для будівництва готелю, а не розподілялися між загальними бюджетами, як це відбувалося раніше.

Респонденти видання також зазначили, що в процесі цього керівництво OKKO активно взаємодіяло з органами місцевого самоврядування, зокрема, в аспектах, пов'язаних з виділенням земельної ділянки для будівництва готелю.

"У 2017 році вони активно співпрацюють як з місцевими громадами, так і з міжнародними фахівцями в рамках цього проєкту. Поки тривають вибори, триває підготовка, а вже наступного року нова влада має ухвалити рішення стосовно земельних ділянок. Заплановано, що будівництво розпочнеться у 2019 році," - поділився інформацією колишній голова Сколівської РДА Ігор Свистун.

У 2017 році Володимир Бега був обраний головою селища Славське. Схоже, що саме він став одним із ключових "інструментів", завдяки яким власники компанії OKKO розпочали створення земельної та інфраструктурної "бази" для свого розкішного готелю.

Співпраця повинна була приносити вигоду обом сторонам. OKKO отримувало необхідні рішення від ради (деталі наведені нижче в контексті кримінальних справ). Тим часом, перетворення Славського на великий туристичний центр стало б вигідним і для Безі, оскільки через своє ТзОВ "Горари" він володіє готелем "Вежа ведмежа" у селі Волосянка, яке є частиною Славської ОТГ. Це свідчить про те, що чиновник має вагомий інтерес у залученні туристів до регіону.

Крім того, він володіє або орендує кілька земельних ділянок поблизу Славського. На деякі з них він отримав права ще до того, як став селищним головою, а інші – у 2017 році (зокрема, орендував водний об'єкт у Славському) і пізніше. Не виключено, що він планує отримати непоганий прибуток з цих активів.

Між Бегою та компанією OKKO не існувало безумовної довіри. Інвестори прагнули зберегти максимальний контроль над процесом ухвалення рішень у Славській раді. Саме тому, ймовірно, під час виборів 2020 року вони "провели" у раду свою людину. І не просто когось, а Олега Даниляка, брата керівника холдингу OKKO та "Концерну Галнафтогаз". Врешті-решт, Олег Даниляк став секретарем Славської селищної ради. Цікаво, що, згідно зі словами самого Беги, саме він, за проханням інвесторів, призначив брата директора OKKO на цю посаду.

Цікаво, що після відсторонення з посади Володимир Бега, наче забувши про власні комерційні інтереси у Славському, почав активно розказувати, що він, мовляв, завжди був проти "змички" бізнесу та місцевої влади.

"Не може бути перекосів. На мою думку, окремо має бути самоврядування, окремо бізнес. Має бути партнерство. І це партнерство успішно йшло всі 7 років до сьогоднішнього дня. Але в компанії, напевно, щось змінилося", -- жаліється зараз Бега.

Олег Даниляк стверджує, що не має ніякого зв'язку з OKKO.

"Люди віддали свої голоси за мене та нашу політичну силу ("Слуга народу". -- Ред.), яка отримала місце в селищній раді. Я був обраний на посаду секретаря. Яким чином це пов'язано з OKKO та курортом?" -- намагається пояснити Олег Даниляк.

Насправді це зовсім не відповідає дійсності. Якщо уважно ознайомитися з його останньою декларацією, стає очевидним, що він досі володіє акціями "Концерну Галнафтогаз". Крім того, в медіа можна знайти інформацію про те, що в 2019 році, тобто незадовго до його обрання до селищної ради Славська, Олег Даниляк займав посаду керівника відділу закупівель ПАТ "Концерн Галнафтогаз".

Виявлені "Телеграфом" документи в Єдиному державному реєстрі судових рішень дозволяють простежити хід фактичного захоплення земельної ділянки OKKO для зведення готельного комплексу. З цих матеріалів стає очевидним, що до цього процесу були залучені голова Славської селищної ради, її секретар, депутати та ряд інших посадових осіб.

Ось як це говориться у матеріалах судових справ, які можна знайти у Єдиному держреєстрі судових рішень (ЄДРСР).

Під час досудового розслідування було встановлено, що представники влади та депутати Славської селищної ради Сколівського (тепер Стрийського) району Львівської області, зловживаючи своїми повноваженнями, у змові з фізичними та юридичними особами, в період 2019-2020 років вчинили дії, які призвели до безкоштовного відведення та передачі у власність 30 земельних ділянок загальною площею 44,5 гектари, розташованих за межами села Волосянка Сколівського (тепер Стрийського) району на території Славської об'єднаної територіальної громади. Ці ділянки були надані фізичним особам для ведення особистого селянського господарства, які в свою чергу в період з січня по липень 2020 року перепродали ці земельні ділянки ТОВ "СЛАВСКІ" (код ЄДРПОУ 43438129) за загальну суму 21 087 001 гривня. Таким чином, внаслідок зазначених дій було завдано значних збитків комунальній власності (вказаним земельним ділянкам) на вищезазначену суму. Цю інформацію містить, зокрема, судове рішення від 22 квітня 2024 року, яке стосується кримінального провадження 52020000000000387.

Варто зазначити, що процес реєстрації прав власності на зазначені земельні ділянки проводили представники АТ "Концерн Галнафтогаз", яким 30 фізичних осіб довірили захищати свої інтереси.

"Через деякий час первинні власники відчужили (продали) свої земельні ділянки ТОВ "СЛАВСКІ", яке, у свою чергу, деякі земельні ділянки згодом об'єднало (згідно з розробленою ТОВ ГЕОАРХ ПРОЕКТ технічною документацією) у 4 земельні ділянки із кадастровими номерами 4624580800:04:000:2001, 4624580800:04:000:2002, 4624580800:04:000:2003, 4624580800:04:000:2004", -- йдеться у судових матеріалах.

Згідно з інформацією, отриманою з медіа, значна кількість приватних осіб, через яких проводилась ця угода, була так чи інакше пов'язана з власниками компаній OKKO та "Галнафтогаз".

ТОВ "Славскі", яке в підсумку отримало всі ці земельні наділи, за інформацією з YouControl, перебуває у власності Василя Данилюка та Віталія Антонова. Перший з них є номінальним керівником, а другий — власником компанії "Галнафтогаз".

На даний момент ТОВ "Славскі" має в своєму обліку 50 земельних ділянок, які в сумі займають понад 52,4 гектари у Львівській області. Серед них 42,6 гектара згадуються в рамках кримінальних розслідувань.

Якщо попередня справа стосується виділення комунальної земельної ділянки Славської ОТГ, то в документах судових рішень, які пов'язані з кримінальним провадженням 62022000000000035, йдеться вже про передачу в користування компаніям, що мають зв'язки з власниками OKKO та "Галнафтогазу", земель, які належать державному лісовому фонду.

З матеріалів випливає, що досудовим розслідуванням, яке веде ДБР, було викрито оборудку, учасниками якої були директор ДП "Славське лісове господарство", а також голова, секретар і начальник відділу земельних відносин Славської ОТГ разом з депутатами Славської ОТГ та "іншими невстановленими особами".

Зловживаючи своїм службовим становищем для отримання незаконної вигоди, була створена схема, що передбачає незаконне вилучення земель з державного лісового фонду. Це здійснювалося через укладення угоди про інвентаризацію земель Славського лісового господарства з підприємством ТОВ "ГЕОАРХ ПРОЕКТ" (ЄДРПОУ 41516587). В результаті неправомірного нанесення земель цієї категорії на кадастрову карту, ці ділянки, згодом, на підставі рішень Славської ОТГ Стрийського району Львівської області, за підтримки та активної участі згаданих осіб, передавалися підставним особам, які потім перепродавали їх іншим фізичним та юридичним особам, -- зазначається у матеріалах судових реєстрів.

У документах також міститься відомості про те, що внаслідок угоди одним із власників зазначеної ділянки стало товариство з обмеженою відповідальністю "Нова Рожанка". Аналіз інформації про цю компанію через платформу YouControl вказує на те, що вона, подібно до вже згаданого ТОВ "Славскі", перебуває у власності Василя Данилюка та Віталія Антонова.

Як ми можемо спостерігати, відсторонений голова Володимир Бега активно сприяв компанії OKKO у отриманні земельних ділянок для будівництва готелю. Таким чином, стверджувати, що ця компанія лише нещодавно "захоплює" територію Славської ОТГ, щонайменше, є запізнілим, оскільки це питання вже давно стало очевидним. У цьому контексті звільнення Беги виглядає скоріше як результат рішення компанії OKKO про розірвання контракту з менеджером, який більше не відповідає корпоративним вимогам, аніж як наслідок процесів, пов'язаних із функціонуванням місцевого самоврядування.

Взагалі, коли бізнес, як кажуть, "заходить" до якоїсь ОТГ, це навіть може принести певний зиск місцевій громаді. Адже це -- наповнення місцевого бюджету за рахунок податків цього бізнесу, це нові робочі місця, розвиток інфраструктури тощо. Відтак, місцеві жителі дуже часто бувають не проти такої ситуації.

Проте це також створює серйозні ризики для місцевих політичних процесів, адже фактично підриває демократичні основи місцевого самоврядування. Справді, про яку демократію на місцях можна говорити, коли місцева рада, як у випадку зі Славським, значною мірою залежить від комерційних інтересів певної фінансової групи і навіть ухвалює рішення, які, як показують наведені вище судові постанови, мають ознаки відверто замовних і можливих злочинних дій?

Дійсно, ситуація, коли компанії нав'язують свої умови місцевим органам влади, є досить поширеною. Подібні випадки впливу великих підприємств на місцеву адміністрацію можна спостерігати майже в усіх регіонах, де вони мають свої інтереси, і це не обмежується лише Україною.

"Перш за все, хочу сказати, що це - поширена світова практика. Бізнес завжди, якщо може, впливає і лобіює власні інтереси, коли це стосується прийняття нормативних рішень. Наприклад, землевідведення на пільгових умовах, щоб потім побудувати там готель. Це твориться в усьому світі, і ми тут не придумали "ноу-хау". В Україні таких випадків дуже багато", -- розповів "Телеграфу" керівник експертної групи Бюро аналізу політики Віктор Бобиренко.

Таким чином, за його інформацією, завдяки лобістським зусиллям у місцевій раді, відома мережа супермаркетів змогла отримати земельні ділянки під свої об'єкти. Або, наприклад, у аналогічний спосіб київська компанія уклала договір оренди на ТЕЦ у Сумах.

"Вони заявили, що планують здійснити якісь вдосконалення, але насправді нічого не реалізували, а тепер реалізують тепло для громади, отримуючи свою прибуток. Це рішення було, безсумнівно, нав'язане через Сумську міську раду. Подібних рішень існує безліч як у великих містах, так і в маленьких містечках та селах," -- зазначає Бобиренко.

На його переконання, наразі не існує універсального рішення, яке б змогло захистити громади від занадто сильного впливу бізнесу на місцеве самоврядування. Проте, експерт зазначає, що активність громадян, які вважають подібні ситуації неприйнятними, може стати ефективним засобом запобігання цим проблемам.

"Якщо, наприклад, хтось активно підтримує ідею будівництва готелю, а інші виступають проти, то противники цього проекту повинні також організуватися, умовно кажучи, у кампанію та вжити дій. Це можуть бути дії, які вважаються "деструктивними" — такі як протести, блокування доріг тощо. Однак існують і альтернативні шляхи, зокрема залучення досвідчених адвокатів, використання судових механізмів або підключення політичних опонентів. Універсального рішення тут немає. Врешті-решт, можна шукати компромісні варіанти: наприклад, висунути умову для бізнесу, що його діяльність буде можлива, якщо він забезпечить більше переваг для місцевої громади. Можна включати додаткові зобов'язання, щоб бізнес більше інвестував у розвиток громади", — зазначає експерт.

Звісно, зазначає Бобиренко, якщо громада помічає, що обрані депутати більше захищають бізнес-інтереси, а не інтереси населення, то наступного разу варто утриматися від голосування за таких кандидатів.

Наразі стало відомо, що у Володимира Беги з'явилося кілька сотень прихильників у місцевій об'єднаній територіальній громаді, які зібралися разом і вирішили відкликати всіх 20 депутатів Славської селищної ради, що раніше його усунули.

Яка легітимність цього рішення, які реальні наслідки воно принесе для депутатів ради, і чи вплине воно в кінцевому підсумку на зведення готельного комплексу -- покаже лише майбутнє.

На даний момент будівництво GORO Mountain Resort йде повним ходом — техніка працює, а бетонні елементи вже закладені.

Що стосується існуючих кримінальних справ, то, схоже, основний підозрюваний, відсторонений Володимир Бега, зможе дати відповіді на всі запитання. Особливо враховуючи, що компанії OKKO він вже не є необхідним.

"Телеграф" уважно стежитиме за подіями, що відбуваються навколо будівництва великого курорту в Карпатах. Наразі редакція надіслала запит до Холдингу OKKO Group із проханням прокоментувати як дивну процедуру виділення земель під готельний комплекс, так і питання заміщення голови Славської ОТГ особою, яка має безпосередні зв'язки з керівництвом холдингу. Про відповідь, яку обіцяли підготувати в холдингу, ми неодмінно сповістимо наших читачів. Залишайтеся з нами!

#Бізнес #Податок #Інвестор #Туризм #Телеграф #Київ #Львівська область #Інфраструктура #Чиновник #Кримінальне судочинство #Слуга народу (політична партія) #Національний банк України #Гектар #готель #Акціонерне товариство #Спільна власність #Земельна ділянка #ОККО #Корпоративна група #Суми Площа #Місцеве самоврядування #Курортне містечко #Карпатські гори #Судове рішення (закон) #Суми #Славське #Галнафтогаз #Стрийський район #Селище міського типу #Сколівський район #Стрий

Читайте також

Найпопулярніше
Скріншот не є юридично обов'язковим документом. Як створити копії документів за допомогою застосунку "Дія".
Електронні платформи на заміну паперовим формальностям: Україна модернізує митні процеси.
Оцініть це, а потім вирушайте на зустріч: які чоловічі імена приносять фінансовий успіх та процвітання у бізнесі.
Актуальне
Україна робить кроки до інтеграції в європейську платіжну систему: уряд затвердив ключові законодавчі ініціативи.
Як забезпечити лібералізацію капітальних потоків, не порушуючи стабільність фінансової системи?
Україна на порозі приєднання до європейської платіжної зони SEPA: які переваги це принесе | УНН
Теги