
Міжнародний валютний фонд демонструє адаптивність у наданні фінансової підтримки Україні та очікує, що найближчим часом економіка країни може зазнати сильного удару.
Про деякі деталі нової редакції меморандуму з МВФ - у матеріалі РБК-Україна. Про це повідомляють Контракти.UA.
1 липня Україна отримала дев'ятий транш кредиту від Міжнародного валютного фонду (МВФ) на суму приблизно 500 мільйонів доларів. Це була частина 4-річної програми кредитування EFF, яку уряд України підписав з МВФ у березні 2023 року. В рамках цієї угоди Київ вже отримав 10,6 мільярда доларів з загальної суми в 15,6 мільярда.
Всі ресурси останнього траншу, так само як і вісім попередніх, будуть використані для бюджетних витрат. "Ми направимо ці кошти на фінансування першочергових бюджетних потреб", - підкреслив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Місія МВФ провела оцінку програми ще в травні. Для того, щоб рада директорів могла ухвалити рішення про виділення коштів уряду України, необхідно було затвердити бюджетну декларацію на 2026-2028 роки та підготувати план реформування митної служби (prior action). Ці вимоги були виконані, що дозволило раді директорів МВФ ухвалити позитивне рішення.
До оновленої версії меморандуму Міжнародного валютного фонду були включені чотири нові структурні орієнтири, а також перенесені терміни виконання чотирьох раніше визначених завдань.
Нові "структурні маяки"
"Маяки", для яких терміни виконання були відкладені.
У оновленій версії меморандуму з Міжнародним валютним фондом негативний сценарій все ще передбачає, що війна завершиться в другому кварталі 2026 року. Водночас, найбільший "удар" очікується в третьому кварталі 2025 року.
Термін "шок" відображає зниження темпів зростання ВВП, яке може виникнути внаслідок ескалації конфлікту та збільшення активності бойових дій на фронті. Наразі фонд очікує, що економіка в цьому році зросте на 2-3%, проте майбутні перспективи залишаються невизначеними.
Враховуючи складність сучасної ситуації та невизначеність щодо її подальшого розвитку, Міжнародний валютний фонд не вимагає впровадження радикальних заходів.
Зростання податкових ставок, включаючи ПДВ, передбачено, але лише як останній засіб. На цей рік його впровадження не планується. Натомість система спрощеного оподаткування може бути переглянута вже у 2027 році, з наміром обмежити її використання для великих підприємств. Крім того, планується перейти до більш прогресивної структури оподаткування доходів фізичних осіб, оскільки нинішній рівень ПДФО становить 18%.
Передбачено і підвищення тарифів на комунальні послуги для населення, але лише після закінчення війни.
"Міжнародний валютний фонд демонструє здатність до адаптації в умовах постійних змін, що відбуваються в Україні. В умовах тривалої війни ситуація та прогнози постійно коригуються. За результатами останнього перегляду програми було лише незначно відкориговано кілька критичних моментів," - прокоментував фінансовий аналітик Андрій Шевчишин для РБК-Україна.
Фінансові вливання від Міжнародного валютного фонду (МВФ) для державного бюджету України не є значними. У цьому році країна очікує отримати 2,7 мільярда доларів від фонду, але водночас необхідно буде повернути 1,8 мільярда доларів за попередніми кредитами.
Продовження стабільної співпраці з Міжнародним валютним фондом є важливим чинником для залучення фінансування від інших партнерів, зокрема, від Європейського Союзу в рамках програми Ukraine Facility.
Кошти за цією програмою в розмірі 50 млрд євро - як кредити, так і гранти - протягом 2024-2027 років виділятимуться для потреб бюджету, на реформи та модернізацію країни.
Проте немає абсолютної гарантії того, що необхідне фінансування буде отримано в повному обсязі цього року, навіть якщо Україна виконає всі вимоги. Основні ризики, які є досить значними, пов'язані з тривалістю конфлікту та стабільністю міжнародної підтримки.
Якщо військові дії продовжаться після середини 2026 року, Міжнародному валютному фонду знадобиться адаптувати умови своєї програми.
Нагадуємо, що раніше Міжнародний валютний фонд надав Україні поради стосовно податкової політики. Зокрема, необхідно оновити систему оподаткування та митного контролю, активізувати заходи протидії ухиленню від сплати податків, а також адаптувати національне законодавство до європейських стандартів.
Також я б порадив акцентувати увагу на функції обмінного курсу як механізму регулювання. Це означає, що варто уникати надмірних валютних втручань, спрямованих на тимчасову стабілізацію цін.
#Бізнес #Прем'єр-міністр #Україна #Європейський Союз #Податок #Економіка #Комунальне господарство #Київ #Бюджет #Уряд України #Бойові дії #Євро #Законодавство #Валовий внутрішній продукт #Податок на доходи фізичних осіб #Міжнародний валютний фонд #Кредит #РБК-Україна #Податок на додану вартість #Electronic Frontier Foundation #Рада директорів #Маяки (Біляївський район)