Механізм російсько-китайської торгівлі, що забезпечує експорт нафти, газу і вугілля на Схід, а в зворотному напрямку постачає споживчі товари та технології, раптом зазнав збою.
Згідно з інформацією, опублікованою Reuters на основі даних китайської митниці, в жовтні обсяги поставок товарів з Китаю до Росії зменшилися на 10,4% у порівнянні з минулим роком.
Зниження китайського експорту до Росії було зафіксовано вперше з липня, після чого почалося також скорочення загального обсягу товарообігу. У листопаді він склав 145,9 мільярдів юанів (20,14 мільярда доларів), що на 5% менше порівняно з жовтнем.
Протягом одинадцяти місяців обсяги торгівлі між Росією і Китаєм досягли $222,8 млрд, що свідчить про майже відсутнє зростання в порівнянні з періодом, коли війна тільки почалася. У 2022 році взаємний товарообіг зріс на 34%, досягнувши $190 млрд, а в 2023 році він збільшився ще на 26%, до $240 млрд. Натомість, за період з січня по листопад 2024 року, зростання склало лише 2,1%.
Гальмування російсько-китайської торгівлі, ймовірно, викликане "проблемами з розрахунками", зазначає керуючий директор ГПБ Private Banking Єгор Сусін. З початку року російський бізнес скаржиться на блокування платежів банками "дружніх" країн, зокрема Китаю, де, за даними на літо 2024 року, застрявали 80% транзакцій.
Згідно з попередніми повідомленнями, російський підрозділ одного з провідних китайських банків вирішив припинити співпрацю з клієнтами з Росії.
Проблеми у фінансових відносинах з китайськими банками в Росії виникли наприкінці 2023 року. Це стало наслідком указу президента США Джо Байдена, який надав американському Міністерству фінансів можливість запроваджувати вторинні санкції проти банків третіх країн, що співпрацюють із російськими компаніями, які підпадають під санкції, а також надають підтримку оборонно-промисловому комплексу Росії.
У квітні 2024 року одразу кілька банків Китаю перестали приймати платежі в юанях із Росії через побоювання вторинних санкцій із боку США.
У липні 2024 року китайські банки заявили, що вважають юані з Росії "брудними" і відмовляються їх приймати. Наразі приблизно 80% платежів у юанях повертається назад у РФ. Також повідомлялося про те, що ЦБ готуються до сценарію, коли біржові торги юанем доведеться також зупинити.
4 грудня 2024 року сталовідомопро те, що Китай зупинив поставки, на які розраховував Кремль.
#Бізнес #Китай (регіон) #Джо Байден #Росія #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Товари #Митниця #Експорт #Природний газ #Північна та Південна Америка #Вугілля #Долар #Reuters #Банк #Китай #Юань Женьміньбі #Нафта #Конвеєр