В Україні стартувала кампанія з декларування доходів громадян. Щороку сотні тисяч українців повинні самостійно звертатися до податкових органів за місцем своєї реєстрації, заповнювати декларацію та сплачувати 18% податку на доходи фізичних осіб та 5% військового збору. Сплата податків є конституційним обов'язком кожного українця. У умовах повномасштабної війни всі зібрані податки використовуються для забезпечення обороноздатності країни.
Попри це, в Україні культура сплати податків залишається надзвичайно низькою. Щоб дізнатися про відповідальність за несплату податків та про те, що саме потрібно сплачувати, ознайомтеся з матеріалом на OBOZ.UA.
Українці не поспішають декларувати доходи: до чого це може призвести
В Україні зазвичай близько 270 тисяч осіб заповнюють податкові декларації, виходячи з статистики попередніх років. Приблизно 50% з них роблять це з метою отримання податкової знижки. Наприклад, якщо ви витратили гроші на навчання або медичні послуги, ви можете повернути частину сплаченого податку. Для цього необхідно заповнити та подати декларацію.
"Відповідно до підсумків декларування доходів громадян у 2023 році, було сплачено: 4 539,02 млн грн податку на доходи фізичних осіб та 946,09 млн грн військового збору", - повідомив голова фінансового комітету Данило Гетманцев, коментуючи результати кампанії з подачі декларацій.
Отже, українці сплачували 4,5 млрд грн податку через декларування, а за допомогою податкової знижки з бюджету повертали 444 млн грн. Насправді обидві цифри свідчать про значний резерв для детінізації. Зараз цілі галузі знаходяться в тіні. Наприклад - оренда. За різними оцінками до 90% ринка знаходиться в тіні.
За діючим законом орендодавець має раз на рік подати податкову декларацію за місцем своєї реєстрації та вказати додатковий дохід. Наприклад, якщо ви здаєте квартиру за 10 тис. грн на місяць, то задекларувати треба 120 тис. А з цього заплатити податок на доходи фізосіб (ПДФО) в 18% та 5% військового збору.
Частина українців не лише ухиляється від сплати податків на доходи, отримані від оренди, а й оформляє субсидії на квартири, які здають в оренду, що є порушенням існуючих норм.
Олександра Томашевська, податкова консультантка з Київського центру підтримки та розвитку бізнесу, поділилася думками з OBOZ.UA: в Україні не сформувалася культура сплати податків, оскільки немає реальних наслідків за ухилення. "Культура податкової відповідальності формується через штрафи. Чому ж у країнах ЄС громадяни свідомо виконують свої податкові зобов’язання? Вони усвідомлюють, що покарання за ухилення є неминучим", - зазначає спеціалістка.
В Україні сплата податків з додаткових доходів є радше рідкістю, хоча це й передбачено законодавством. Як зазначає Томашевська, у випадку, коли дохід надходить від податкового агента, такого як фізична особа-підприємець або компанія, відповідальність за сплату податків лежить саме на них. Проте, якщо дохід отримано, наприклад, від іншої фізичної особи, то ви самі повинні подати декларацію та сплатити податок.
Данило Гетманцев в бесіді з OBOZ.UA висловив думку, що до завершення війни не варто очікувати на прийняття законодавчих змін, які б дозволили податковим органам більш ефективно контролювати сплату податків фізичними особами. "Кабінет Міністрів ще до початку війни планував розробити законопроект, що стосується непрямих методів податкового контролю. Проте, вважаю, що його не подадуть на розгляд до закінчення війни, а новий парламент займеться цим питанням", – зазначив він.
Наразі податкові органи в основному зосереджуються на виявленні великих порушників. Серед них виявляються, наприклад, деякі популярні моделі з платформи OnlyFans, які, маючи мільйонні доходи, не сплачують податки. Якщо українець отримує зарплату в конверті або на картку, і мова йде про незначну суму, податкові служби, ймовірно, не дізнаються про це. Проте з посиленням фінансового моніторингу питання можуть виникнути у банку, що обслуговує такого клієнта, який отримує неофіційну зарплату. Якщо з цього доходу не здійснюється сплата податків, банк може вирішити припинити співпрацю з таким клієнтом. Однак банки не передають дані до податкових органів.
Хто та за що має заплатити
В Україні фізичні особи-підприємці (окрім тих, хто користується спрощеною системою оподаткування) та звичайні громадяни зобов'язані до 1 травня цього року подати декларації за попередній рік, згідно з інформацією, оприлюдненою Державною податковою службою.
"За умови якщо у платника податку відсутні підтверджуючі документи щодо суми отриманого ним доходу з іноземних джерел і суми сплаченого ним податку в іноземній юрисдикції, оформлені згідно зі ст. 13 Кодексу, то відповідно до п. п. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 Кодексу такий платник зобов'язаний подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою заяву про перенесення строку подання податкової декларації до 31 грудня року, наступного за звітним", - зазначають в ДПС.
Податки необхідно сплачувати за:
Податкову декларацію також зобов'язані подавати:
Податковці також попереджають: якщо вчасно не подати декларацію, доведеться заплатити 340 грн штрафу. Також, відповідно до ст. 164-1 КУпАП, за неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат тягне за собою попередження або накладення штрафу в розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 до 136 грн).
Незважаючи на те, що податкові органи мають обмежені можливості виявляти осіб, які ухиляються від сплати податків, зрештою можуть виникнути труднощі. Перш за все, це стосується банківських установ. Також, через нестачу стабільного легального доходу, можуть виникнути труднощі з отриманням кредиту. У майбутньому, з посиленням методів податкового контролю, проблеми можуть виникнути навіть при придбанні дорогоцінного майна.
#Бізнес #Парламент #Європейський Союз #Українці #Податок #Державна податкова служба України #Бюджет #Уряд України #Банк #Субсидія #Податок на доходи фізичних осіб #Кредит #Оренда #Фізична особа #Платник податків #Юрисдикція #Податковий контроль #Податкова декларація #Кодекс України про адміністративні правопорушення #Бик