Угода щодо природних ресурсів та "план Маршалла": Шмигаль поділився інформацією про "вартість відновлення" для України (ексклюзив)

У неділю, 27 квітня, під час телемарафону "Єдині новини" на каналі "Інтер" наш спеціальний кореспондент Дмитро Анопченко провів ексклюзивне інтерв'ю з українським прем'єр-міністром Денисом Шмигалем, у якому поставив йому кілька запитань стосовно результатів його поїздки до США.

Що ж саме трапляється? Які у вас залишились враження після спілкування з Бесентом, новопризначеним міністром фінансів США?

Загалом візит дуже насичений, як і завжди протягом весняних зустрічей Міжнародного банку реконструкції розвитку і Міжнародного валютного фонду. Ми, фактично, мали зустрічі зі всім фінансо-економічним блоком світу, від МВФ, Світового банку, Європейського банку реконструкції розвитку. Звісно ж, ключова зустріч тут в Сполучених Штатах це з міністром фінансів Бесентом. Звісно, ми мали ще ряд зустрічей двосторонніх з прем'єр-міністром Норвегії, з прем'єр-міністркою Ліхтенштейну.

Мали хороші зустрічі з бізнесом Сполучених Штатів, говорили про фінансування цього року, наступних років, про план відновлення України. Все це, звичайно ж, обговорювалося доволі жваво зі всіма нашими партнерами.

Важливою та, на мій погляд, продуктивною була зустріч з міністром фінансів Бесентом. Ми обговорили всі актуальні питання, що мають значення для нас. Серед них – фінансування наших бюджетних потреб у найближчі періоди, конфіскація російських активів, запровадження додаткових санкцій проти російської економіки, а також заходи стосовно російських сировин та тіньового флоту. Загалом, ми охопили широкий спектр тем, і розмова пройшла дуже прагматично, спокійно та в дружній атмосфері.

Звичайно, міністр Бесент також взяв участь у масштабному круглому столі, присвяченому підтримці України в рамках співпраці зі Світовим банком та Міжнародним валютним фондом. Це стало важливим сигналом та символом підтримки з боку США. У заході взяли участь 20 міністрів фінансів, керівники міжнародних фінансових установ, а також представники фінансового відомства США, які виступили з потужними промовами на підтримку України. Міністр фінансів США підтвердив свою підтримку територіальної цілісності та суверенітету України, а також висловився за надання необхідної допомоги.

Ми також обговорили, як і раніше, конфіскацію російських активів, яка є ключовим джерелом для нашого відновлення. Піднімали питання посилення санкцій проти росії, аби створити додатковий тиск на країну. Окрім цього, окремо з міністром фінансів ми торкнулися теми нашої угоди, над якою в даний момент працює юридична команда уряду разом із залученими юридичними компаніями, що мають на меті захистити нашу позицію.

Сьогодні ми досягли значного прогресу в цій угоді. Ми насправді чітко окреслили наші рамки та визначили червоні лінії, за які угода не повинна виходити, щоб не суперечити нашим європейським зобов'язанням, а також нашій Конституції та законодавству.

Угода має бути обов'язково ратифікована. Та її частина, яка буде носити міжурядовий характер, тому що буде угод, скоріше за все, декілька. Буде основна угода міжурядова, яка буде ратифікуватись в парламенті. І потім уже на виконанні цієї угоди, можливо, будуть так звані екзек'ютів, виконавчі угоди між американською державною компанією DFC і українською агресорною компанією. Тобто галузеві угоди так звані. Вони вже будуть такими виконавчими на додаток, доповнення до основної угоди.

Команди працюють. Працювали всі ці три дні. Урядова делегація, яка визначена урядом, офіційно, з головою делегації, зіступником міністра економіки. Всі наші представники теж були тут.

Кожного дня, а точніше, щоночі, продовжуються переговори, технічні узгодження та консультації. Безумовно, ми будемо відстоювати свої інтереси, адже ця угода є двосторонньою і партнерською. Тому важливо вже зараз ретельно опрацювати всі деталі, щоб уникнути можливих суперечок у майбутньому. Ми дуже уважно та детально займаємося цим процесом.

Все відбувається в атмосфері доброзичливості, з практичним підходом та спокоєм. Важливо наголосити, що угода передбачає створення спільного партнерського фонду, в якому Україна та США виступають як рівні партнери. Сполучені Штати здійснять первинні внески до цього фонду, що включатиме фінансові ресурси та підтримку з їхнього боку.

Ми досягли згоди, що жодна допомога, надана до підписання цієї угоди, не буде включена до її умов. Це надзвичайно важливий аспект. Ми визнаємо внесок Сполучених Штатів та їхню ключову роль у підтримці України під час цієї війни, проте не визнаємо боргових зобов’язань, оскільки Конгрес США ухвалив рішення про надання грантів для України, які є безповоротними. Це рішення було прийняте Конгресом, відображаючи волю американського суспільства, і цей момент також має бути зафіксовано.

Отже, ми спостерігаємо позитивний розвиток у переговорах, і спокійно просуваємося до наступних етапів укладення цієї угоди. Як тільки юридична база буде готова, і наші правові команди підтвердять, що документ може бути представлений уряду для подальшого розгляду в парламенті для ратифікації, ми, безумовно, продовжимо рух. Якою вам здається ця стадія процесу?

Ми значною мірою залежимо від міжнародної підтримки, оскільки донорські кошти є ключем до забезпечення бюджетної стабільності, соціальних виплат та багатьох інших важливих аспектів. Які ваші враження з приводу нашого фінансового становища? Чи можемо ми розраховувати на підтримку цього року, а також у наступному, або хоча б у першій половині року?

Я можу зразу вам сказати про цей рік, тому що ми працюємо з нашою командою урядовою, з Міністерством фінансів, з моїми радниками, з всіма нашими колегами. Ми працюємо на випередження. Тобто 2025 рік, цей рік, ми дуже впевнено проходимо і розуміємо, що фінансово ми надійно забезпечені на весь бюджетний період цього 2025 фінансового року.

Чому? Тому що ще минулого року, в тому числі на минулорічних весняних зустрічах з нашими міжнародними фінансовими партнерами, ми домовились про повний об'єм фінансування цьогорічних бюджетних потреб. Тому фінансовий дефіцит в розмірі 39 мільярдів доларів у нас на цей рік повністю покритий зобов'язаннями наших партнерів передати нам гроші, на які у нас є певний такий амортизатор, запас для цього ліміту, щоб в разі якихось форс-мажорних обставин мати додаткове фінансування.

У наступному, 26-му та 27-му році, над якими ми працюємо, ми вже частково узгодили фінансування та маємо чітке уявлення про можливі джерела. Зокрема, це стосується програми МВФ, яка в Україні функціонує рекордно довго, пройшовши 7 переглядів. Цього року ми плануємо здійснити 8-й, 9-й та 10-й перегляди, і всі ми сподіваємося успішно їх завершити.

Ми дуже відповідально дотримуємося всіх угод із Міжнародним валютним фондом. Звичайно, одним із важливих елементів європейської підтримки є Ukraine Facility. Ще один важливий інструмент — це доходи від заморожених російських активів, відомі як кредит ЕРА. Таким чином, ми маємо три основні джерела фінансування: програма МВФ, Ukraine Facility та ЕРА, які забезпечують нас ресурсами цього року, а також частково наступного року і навіть до 2027-го.

Але, звичайно, в наступному році нам потрібно буде додаткове фінансування. Про це ми говорили зі всіма нашими партнерами. Говорили також про фінансування економіки з фінансовими інституціями, тому що не лише бюджетні потреби нам треба закривати, нам також треба гроші в реальну економіку. Нам треба гроші державним підприємствам, нам треба гроші в бізнес, який сьогодні потребує для розвитку, для відновлення додаткових кредитів.

Ми, до речі, уклали дві важливі угоди з Світовим банком та Європейським банком реконструкції і розвитку для "Укргідроенерго", які сприятимуть розвитку та відновленню гідроенергетичних потужностей. Крім того, ми також підписали угоду для "Нафтогазу" з Європейським банком реконструкції і розвитку, що передбачає додаткові 70 мільйонів євро фінансування для "Нафтогазу" та близько 270 мільйонів для цього ж підприємства. Всі ці заходи є важливими, але вони все ще залишаються короткостроковими завданнями, навіть якщо ми говоримо про наступний рік.

Коли йдеться про довгострокову перспективу, зокрема про відновлення після війни, важливо розпочати ці обговорення вже сьогодні. Я чув від американських експертів і колишніх чиновників, що слід діяти зараз, адже коли настане мир чи перемир'я, може бути запізно, і потрібно мати готові рішення для запуску процесів. Яка ситуація з тим, що у медіа називають планом Маршалла?

Отже, перше, ми говоримо про швидке відновлення. Працюємо дуже плотно зі Світовим Банком. Ми маємо вже чотири їхніх великих звіти про потреби швидкого відновлення. Остаточний звіт демонструє 524 мільярда доларів - це потреби для відновлення всього, що втратила Україна через російську агресію. Звичайно, там є розділ, який називається Rapid Recovery - швидке відновлення.

У цьому розділі, що стосується 2025 року, зазначається, що загальна потреба становить 17 мільярдів доларів. З цієї суми вже відомо, що 7 мільярдів ми зможемо забезпечити, а ще 10 мільярдів — це додаткова потреба, яку ми активно обговорюємо з нашими партнерами, щоб знайти способи фінансування для інвестицій у швидке відновлення. Під швидким відновленням розуміються такі напрямки, як відновлення енергетичної інфраструктури, розмінування територій, забезпечення житлом людей, відновлення критично важливих інфраструктурних об'єктів та підтримка малого і середнього бізнесу.

Ось п'ять ключових аспектів швидкого відновлення, які насправді входять до цих пріоритетів. Звичайно, ми також обговорювали питання, які ви вважаєте більш довгостроковими. Саме з цієї причини ми проводили зустрічі з американськими бізнесменами, синдикатами та нашими фінансовими партнерами. Це були досить масштабні зустрічі з змістовними обговореннями.

Ми провели надзвичайно продуктивну зустріч з дипломатами та провідними представниками американського суспільства у українському домі. Це була насичена програма, що включала численні обговорення, зустрічі та мозкові штурми, в тому числі щодо перспективного плану відновлення України.

Яким чином слід розпочати цей процес? Яка буде його структура? Які ресурси необхідні для реалізації? Яким чином залучати нові технології в Україну? Як створювати можливості для відновлення, починаючи з житла людей і закінчуючи критично важливою інфраструктурою та виробничими потужностями, щоб український реальний сектор економіки міг розпочати стабільне зростання після закінчення війни? Всі ці питання були обговорені, ми надали нашим партнерам певні імпульси. Окремо ми також обговорили з Світовим Банком можливість його лідерства у підготовці майбутнього плану на зразок плану Маршалла.

Як він має називатись? Ми будемо ще дивитись і обговорювати всередині України, всередині нашого уряду, але сам процес цієї дискусії вже запущений. Ми до цього робили дуже багато роботи, тобто вже багато напрацювань існує, безумовно, але чим більше сьогодні розмов про можливий мир, чим більше зусиль наші американські партнери роблять для укладення миру, ми активно над цим працюємо. Світ нам допомагає. Тим, звісно, активніше треба готуватись до ось цього першого дня миру і подальшої довгострокової програми відновлення України. Там, насправді, сотні, можливо тисячі питань, які потребують відповідей, розрахунків, детальних прогнозів.

#Сполучені Штати #Бізнес #Документ #Парламент #Прем'єр-міністр #Росія #Україна #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Економіка #Нафтогаз #Російська мова #Українська мова #Північна та Південна Америка #Вашингтон, округ Колумбія #Суверенітет #Конституція України #Міжнародний валютний фонд #Журналіст #Світовий банк #Ратифікація #Інтер (телеканал) #Кредит #Борг. #Норвегія #Міністерство фінансів Сполучених Штатів Америки #Конгрес Сполучених Штатів Америки #Ліхтенштейн #Укргідроенерго

Читайте також

Найпопулярніше
Скріншот не є юридично обов'язковим документом. Як створити копії документів за допомогою застосунку "Дія".
Електронні платформи на заміну паперовим формальностям: Україна модернізує митні процеси.
Оцініть це, а потім вирушайте на зустріч: які чоловічі імена приносять фінансовий успіх та процвітання у бізнесі.
Актуальне
У угоді щодо рідкісноземельних ресурсів не буде враховано вже отриману допомогу з боку США, – заявив Шмигаль.
Росія готова розглядати шляхи досягнення "балансу інтересів", однак не має наміру йти на компроміси щодо Криму чи Запорізької атомної електростанції, заявив Лавров.
Угода щодо природних ресурсів та "план Маршалла": Шмигаль поділився інформацією про "вартість відновлення" для України (ексклюзив)
Теги