Трамп розпочав критику на адресу Росії: чи буде запроваджено жорсткі санкції?

Здається, що адміністрація президента США переглянула своє ставлення до Росії, навіть натякаючи на можливість введення санкцій. Але чи справді Дональд Трамп змінив своє ставлення до російського уряду?

Після свого повернення до Білого дому Дональд Трамп неодноразово закликав до мирного врегулювання конфлікту в Україні та відновлення діалогу між Києвом і Москвою. Він висловлював занепокоєння через тривалі бойові дії та численні людські жертви, наголошуючи на необхідності зупинити бомбардування та уникнути щотижневих втрат тисяч життів. Проте на початку його каденції виникало враження, що нова адміністрація Білого дому більш прихильна до Кремля, ніж до української столиці.

Втім нещодавно риторика в Вашингтоні почала змінюватись. І не в останню чергу тому, що під час переговорів з адміністрацією Трампа Росія висувала неприйнятні вимоги аби погодитись навіть на коротке перемир'я.

Ця ситуація почала викликати невдоволення серед керівництва Білого дому. Водночас, мова президента США зазнала змін. У бесіді з NBC News на початку травня Трамп не відкинув можливість введення "жорстоких" санкцій проти Росії, зазначивши, що все залежатиме від дій Москви.

Нагадаємо про суть цих санкцій. У квітні 2025 року група з 72 сенаторів ініціювала законопроєкт, що передбачає "катастрофічні" заходи проти Росії, а також введення мит на країни, що імпортують російську нафту, газ та інші важливі ресурси. Саме про це згадував Трамп.

Оточення президента США теж змінило риторику. Спочатку спецпредставник Трама Кіт Келлог заявив, що наразі Путін - єдина перешкода на шляху до припинення вогню в Україні. Потім міністр фінансів США Скотт Бессент погодився з тим, що очільник Кремля є воєнним злочинцем. А віцепрезидент Джей Ді Венс заявив, що росіяни зараз "просять занадто багато" на мирних переговорах.

Але що змусило американців змінити думку?

За інформацією The New York Times, після конфлікту у Білому домі в лютому між президентом України Володимиром Зеленським та командою Трампа, американський лідер активізував дипломатичні зв'язки з Путіним. Однак після укладення угоди з Вашингтоном щодо корисних копалин, Київ отримав новий імпульс надії – аналітики відзначають, що ситуація України виглядає найобіцяючою за останні кілька місяців.

"Ці сигнали є обнадійливими і вказують на можливі зміни. Виглядає так, що стратегія адміністрації Трампа зазнала змін," - зазначила президентка та виконавча директорка Центру європейського політичного аналізу Аліна Полякова.

Вона охарактеризувала мінеральну угоду як "перемогу для всіх учасників", підкресливши, що Україна "дуже розумно" її погодила.

Окрім того, Трамп і Зеленський провели дружню зустріч у Ватикані 26 квітня, тоді як президент США дедалі більше роздратований вимогами російського диктатора у мирних перемовинах.

У статті зазначається, що наразі Трамп, здається, переніс свою роздратованість з Зеленського на Путіна.

Видання Politico, посилаючись на джерела в урядах Європи, зазначило, що зміна настроїв стала можливою завдяки зусиллям президента Франції та прем'єр-міністра Великої Британії. Емманюель Макрон та Кір Стармер акцентували увагу на необхідності вплинути на Трампа, аби він поліпшив своє ставлення до Зеленського і спрямував частину свого гніву на Путіна. Вони використали аргумент, що російський президент виглядає як той, хто ставить Трампа в незручне становище.

Цікаву думку в коментарі Reuters висловив колишній радник Трампа з питань України Курт Волкер. Він заявив, щоТрамп став "по-справжньому прихильним" до України і застосовує до Росії більш жорсткий підхід. На це вплинуло як небажання Кремля домовлятись, так і мінеральна угода.

Волкер вважає, що укладення угоди з Києвом стало політично важливим кроком для Трампа, оскільки це показало його прихильникам, що Україна фінансувала допомогу, а не залежала від коштів американських платників податків. Він також не виключає можливості, що ця угода може відкрити шлях для нових поставок допомоги Україні.

Однак фахівці сумніваються, що адміністрація президента США істотно переглянула свої уявлення про росіян. Існує кілька підстав для цього.

Аналітики видання The New York Times попереджають про необхідність обережності у формуванні висновків щодо намірів Трампа щодо України. Його непередбачувана поведінка та постійне перекладання відповідальності з одного боку на інший вводять в оману навіть найдосвідченіших експертів. Газета підкреслює, що Трамп протягом багатьох років прагнув порозуміння з Путіним, виправдовуючи його агресивні дії та заперечуючи звинувачення в злочинах.

Ситуацію ще більше ускладнюють суперечки серед радників президента США. Його спеціальний посланець Стів Віткофф, який зустрічався з Путіним чотири рази, часто говорить у тональності, близькій до кремлівської. Тоді як державний секретар Марко Рубіо, навпаки, є жорстким критиком президента Росії ще від часів роботи в Сенаті, пише NYT.

"Тепер перед президентом США стоять важливі рішення, які можуть визначити долю України. Його прагнення до швидкого миру суперечить водночас глибокій недовірі до Зеленського та захопленню Путіним",- йдеться в матеріалі.

Аналітики нагадують, що заяви Трампа часто змінюються, і не варто їх глибоко трактувати. Як зазначає кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський в ефірі 24 Каналу, бувало і таке, що висловлювання лідера США нерідко суперечили одне одному. Крім того, у Трампа зараз набагато більше провалів і невиконаних обіцянок, які він давав ще під час передвиборчої кампанії, ніж перемог, і тому йому треба робити жорсткі заяви для електората.

Проте, якщо проаналізувати повідомлення, що надходять від Трампа або його команди, можна з обережністю стверджувати, що у нинішній адміністрації США спостерігається більше раціонального підходу до війни в Україні, зазначає Желіховський.

"Бачимо, що є позитивні зрушення в цьому сенсі, тому нам потрібно продовжувати посилено працювати й на американському трекові, щоб надалі розповідати про реальний стан речей і справжні наміри Росії", - підкреслив він.

За словами політолога Володимира Фесенка, в останні тижні Трамп почав усвідомлювати, що Путін маніпулює ним. Проте, як підкреслює аналітик в ефірі FREEДОМ, прийняття однозначного рішення для Трампа виявляється складним завданням через відсутність єдності в його команді. Серед радників президента існує помітна група, яка дотримується проросійських поглядів та вважає, що з Росією краще вести переговори, а не здійснювати тиск. Це ускладнює Трампу ухвалення остаточного рішення щодо подальших дій.

Проте Фесенко вважає, що Вашингтону доведеться приймати рішення принаймні в найближчі тижні. Переговори, по суті, застопорилися – вже майже два тижні не спостерігається жодної активності, нових раундів обговорень не відбувається.

Своєю чергою Путін ухвалюватиме рішення щодо подальших дій стосовно мирних пропозицій від США лише після 9 травня, додає Фесенко. І російський диктатор хоче переговорів тільки з Трампом, говорити про зняття санкцій та бізнес - але не про завершення війни.

Отже, американському президенту незабаром потрібно буде прийняти рішення, зазначив експерт.

"Чи то він збільшує тиск на Путіна, що відкрило б можливість для переговорів щодо завершення війни, чи то переговори заходять у безвихідь, і тоді Трампу також доведеться приймати рішення щодо подальших дій," – зазначив Фесенко.

Щодо потенційного тиску на Росію, аналітики не переконані, що державу-агресора чекають "пекельні" санкції. Вони вважають, що розробляються більш помірковані та практичні заходи, зокрема стосовно російської нафти та її тіньового флоту.

#Президент (державна посада) #Прем'єр-міністр #Володимир Путін #Білий дім #Дональд Трамп #Росія #Україна #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Європа #Москва #Володимир Зеленський #Президент України #Політик #Природний газ #Київ #Івано-Франківськ #Бойові дії #Росіяни #Північна та Південна Америка #Вашингтон, округ Колумбія #Сполучене Королівство #Франція #Московський Кремль #Сенат Сполучених Штатів Америки #Риторика #Марко Рубіо #Нафта #Оточення #NBC #Диктатор. #The New York Times #Еммануель Макрон #Виконавча влада (уряд) #Міністерство фінансів Сполучених Штатів Америки #Берестейський мир #Воєнний злочин #Бомбардування #Ватикан #Курт Волкер

Читайте також

Найпопулярніше
Скріншот не є юридично обов'язковим документом. Як створити копії документів за допомогою застосунку "Дія".
Електронні платформи на заміну паперовим формальностям: Україна модернізує митні процеси.
Оцініть це, а потім вирушайте на зустріч: які чоловічі імена приносять фінансовий успіх та процвітання у бізнесі.
Актуальне
"На мене впала машина, внаслідок чого я отримав 10 переломів."
Меган Маркл потрапила під критику через свій вибір піжами: які обставини викликали обурення і яку роль у цьому відіграє її син Арчі?
Nissan планує скоротити 20 000 співробітників у зв'язку з фінансовими проблемами.
Теги