"Сірий" імпорт електроніки підриває легальні підприємства - адвокат розкриває схеми на ринку | УНН

Незаконні практики в сфері електронної торгівлі формують нерівні умови для конкуренції, ставлячи під загрозу легітимний бізнес. Органи правопорядку зобов'язані вивчати випадки податкових правопорушень і притягувати відповідальних осіб до суду.

"Сірі" схеми в електронній торгівлі формують недобросовісну конкуренцію, що ставить під загрозу легальний бізнес, оскільки ускладнюють його можливості для ефективної діяльності. Таку думку в інтерв'ю УНН висловив адвокат та колишній радник директора Державного бюро розслідувань Олег Шрам.

Будь-який контрабандний товар знищує реальний і легальний бізнес, бо не дає можливості тим, хто діє відповідно до букви закону, ефективно працювати, отримувати прибутки, розвиватися. Звичайно, будь-які "сірі", "чорні" чи інші схеми, які дозволяють мінімізувати податки - вони створюють реальну конкуренцію, знищують той білий бізнес, який хоче, готовий, і працює в білу. Йому не дають можливості ефективно працювати

Він уточнив, що процес розслідування податкових правопорушень вимагає від правоохоронних органів дотримання певної послідовності дій.

Правоохоронці мусять провести весь комплекс необхідних слідчих процесуальних дій, встановити суму, яка не надійшла до бюджету за той чи інший період, і притягнути їх (винних - ред.) до кримінальної відповідальності. І, відповідно, суд має дати оцінку зібраним доказами і винести відповідний вирок

За його словами, після встановлення суми податкового боргу можливі кілька сценаріїв - сплата повної або узгодженої суми з податковим органом (що тягне за собою закриття кримінального провадження), або ж заперечення й розгляд справи в суді.

На запитання про можливість притягнення до відповідальності компаній, які розділяють свою діяльність через підставних фізичних осіб-підприємців, Шрам зазначив, що це цілком здійсненно.

Звісно, це можливо. Проблема полягає в тому, що потрібно не лише встановити суму несплачених податків та зборів, а й довести провину осіб, які за це відповідають. Це може бути одна людина або кілька. Принаймні, мова йде про керівника юридичної особи та головного бухгалтера. Якщо йдеться про кілька мереж, то важливо з'ясувати, які саме це мережі, хто ними управляє та хто має до цього відношення. Це вимагає ретельної праці та системного підходу з боку органів досудового розслідування та прокурорів, які повинні детально розібратися в ситуації та надати відповідну оцінку.

Приблизно місяць тому Державна податкова служба України виявила схеми ухилення від сплати ПДВ, які сягнули понад 286 млн грн, в мережах "Ябко" та Yabluka. Голова служби Руслан Кравченко повідомив, що під час перевірок податківці знайшли численні випадки торгівлі без використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО) та відсутність документів, що підтверджують походження техніки. Крім того, ДПС передала правоохоронцям інформацію про штучний розподіл продажів зазначеними мережами: юридичні особи залучали до 300 пов'язаних фізичних осіб-підприємців, що працювали на спрощеній системі. Податківці виявили 170 підприємців, які брали участь у цих схемах, з загальним доходом у 1,72 млрд грн.

Раніше у Бюро економічної безпеки України у відповідь на запит УНН повідомили, що правоохоронці розслідують факти ухилення від сплати податків та контрабанди у сфері торгівлі електронікою. За даними джерел УНН, слідчі дії охоплюють факти постачання на територію України техніки відомих брендів - йдеться про понад 30 кримінальних проваджень та підозри 7 особам, частину матеріалів уже передано на розгляд суду.

Голова податкового комітету ВР Данило Гетманцев зазначав, що зокрема у компанії "Ябко" відкрито заявляли, що працюють "в тіні", дроблячись на ФОПи. Він наголосив, що це пряме порушення закону - злочин, передбачений щонайменше статтею 212 Кримінального кодексу щодо ухилення від оподаткування.

Згідно з оцінками Американської торгової палати, державний бюджет зазнає втрат у розмірі 5,5 млрд грн через діяльність тіньового ринку окремих моделей смартфонів. Експерти Палати зазначають, що один із великих рітейлерів має понад 100 магазинів по всій Україні, які функціонують через мережу сотень підставних фізичних осіб-підприємців.

Європейська Бізнес Асоціація та її Комітет з питань побутової електротехніки наполягали на необхідності вжиття невідкладних заходів для боротьби з нелегальним імпортом побутової техніки та електроніки в Україні.

#Бізнес #Товари #Податок #Державний бюджет України #Державна податкова служба України #Бюджет #Юридична особа #Роздрібний магазин #Правоохоронний орган #Кримінальне судочинство #Кримінальний кодекс України #Оподаткування #Контрабанда #Електроніка #Державне бюро розслідувань (Україна) #Кримінальна відповідальність #Європейська бізнес асоціація #Податок на додану вартість #Адвокат. #Досудове розслідування #Шрам ("Король Лев")

Читайте також

Найпопулярніше
Скріншот не є юридично обов'язковим документом. Як створити копії документів за допомогою застосунку "Дія".
Електронні платформи на заміну паперовим формальностям: Україна модернізує митні процеси.
Оцініть це, а потім вирушайте на зустріч: які чоловічі імена приносять фінансовий успіх та процвітання у бізнесі.
Актуальне
Продаж автомобілів у 2025 році: які податкові зобов'язання чекатимуть на українців?
Генеральний директор ДТЕК Тімченко в інтерв'ю для FOX підкреслив, що угода в сфері корисних копалин сприятиме швидшому залученню інвестицій в українську енергетику.
Донателла Версаче святкує 70-річчя: пригадуємо, як вона виглядала в молоді роки до косметичних змін.
Теги