
В Швеції з 1 червня вступають в силу кардинальні нововведення у сфері продажу алкогольних напоїв – для малих виробників вперше відкривається можливість безпосереднього продажу своїх продуктів споживачам, минаючи державну контрольовану роздрібну мережу.
Про це повідомляє Reuters, пише "Європейська правда".
З 1 червня маленькі броварні, а також виробники вин і лікеро-горілчаних напоїв отримають можливість безпосередньо реалізовувати свою продукцію споживачам. Це стане першим кроком у напрямку ослаблення більш ніж столітньої державної монополії на продаж алкоголю, яка була введена для боротьби з алкоголізмом.
Зміни були впроваджені з метою підтримки розвитку малого бізнесу в цій сфері, при цьому зберігаючи ключову функцію державних алкогольних магазинів Systembolaget.
Про кардинальні зміни розмова велася ще з 2021 року. Тоді спеціальна комісія в своїй прогнозній звітності зазначила, що впровадження нововведень призведе до збільшення продажів алкоголю в Швеції приблизно на 200 000 літрів на рік, що становить менше ніж 1% від обсягу продажів через монопольну мережу.
Згідно з новими нормами, підприємства отримали можливість реалізовувати безпосередньо споживачам лише одну пляшку після проходження платної екскурсії на своєму виробництві. Обсяги продажу становлять 0,7 літра для міцних напоїв і 3 літри для виноробів та броварень, причому це можливо робити з 10 ранку до 8 вечора. Додатково, продавець зобов'язаний нагадати клієнту про ризики, пов'язані з надмірним вживанням алкоголю.
Безліч маленьких пивоварень у Стокгольмі зможуть реалізовувати свою продукцію безпосередньо споживачам лише в ті ж години, що й державна мережа. Таким чином, продаж пива у вечірній час, а також у другу половину суботи та протягом всієї неділі залишаться під забороною.
Через шість років планується здійснити оцінку змін у споживанні алкоголю, викликаних новими заходами, і, за необхідності, внести корективи до законодавства.
Парламент Швеції ухвалив цю пропозицію, отримавши 154 голоси "за" та 129 "проти", переважно від лівої опозиції, яка виступила з критикою щодо ліквідації десятилітньої монополії держави на продаж алкогольних напоїв.
Натомість правий уряд Швеції назвав зміну "реформою свободи", яка має на меті стимулювати розвиток сектору мікропивоваріння, виноробства та туристичної індустрії.
Сусідня Фінляндія, відома своєю однією з найжорсткіших алкогольних політик у Європейському Союзі, також планує внести зміни до існуючих обмежень.
#Бізнес #Парламент #Опозиція (політика) #Європейський Союз #Політик #Законодавство #Роздрібний магазин #Reuters #Фінляндія #Алкогольний напій #Українська правда #Вино #Швеція #Алкоголізм #Монополія #Виноробство #Пиво. #Стокгольм, Швеція #Уряд Швеції #Systembolaget