Науковці стверджують, що штучний інтелект здатен проявляти самовпевненість і упередженість, подібно до людей.

Учені з'ясували, що ШІ іноді може ухвалювати рішення так само ірраціонально, як і люди.

Люди та моделі штучного інтелекту мають принципово різні підходи до розумування. Однак нещодавнє дослідження виявило, що між ними можна знайти певні спільні риси в процесах мислення, повідомляє Live Science.

Дослідники виявили, що штучний інтелект іноді приймає рішення так само нераціонально, як це роблять люди. У рамках свого дослідження вони вирішили вивчити поведінку моделей OpenAI GPT-3.5 та GPT-4 у контексті 18 відомих когнітивних упереджень, які вивчені в психології.

Зазначається, що майже в половині сценаріїв ШІ демонстрував багато з найпоширеніших людських упереджень під час ухвалення рішень. Вони виявили, що нейромережі не застраховані від людських помилок.

"Менеджери зможуть максимально виграти, застосовуючи ці інструменти для розв'язання проблем, для яких існують чіткі та стандартизовані рішення. Однак, якщо ви плануєте використовувати їх для прийняття суб'єктивних рішень або рішень, що грунтуються на особистих уподобаннях, слід бути обережними," - зазначив у своїй заяві Ян Чен, провідний автор дослідження та доцент кафедри управлінських наук у бізнес-школі Ivey.

Дослідники намагалися з'ясувати, як штучний інтелект реагує на гіпотетичні запитання, що походять з традиційних психологічних концепцій, у контексті реальних комерційних застосувань, таких як управління товарними запасами чи ведення переговорів з постачальниками. Вони прагнули вивчити не лише ймовірність того, що ШІ повторюватиме людські упередження, але й те, як його відповіді змінюються в залежності від типу запитань у різних бізнес-сферах.

Відповідно до даних дослідження, GPT-4 виявився більш ефективним, ніж GPT-3.5, у виконанні завдань, що потребують точних математичних рішень. Він продемонстрував меншу кількість помилок у випадках, пов'язаних з ймовірністю та логікою. Однак у суб'єктивних ситуаціях, зокрема при виборі ризикованих варіантів для отримання прибутку, чат-бот часто проявляв ірраціональні уподобання, властиві людській поведінці.

"Згідно з дослідженням, GPT-4 виявляє ще більшу здатність до визначеності в порівнянні з людьми."

Науковці виявили, що реакції чат-ботів залишаються переважно незмінними, незалежно від того, чи запитання стосуються абстрактних психологічних концепцій, чи ж конкретних бізнес-процесів. Дослідники зробили висновок, що виявлені упередження є не лише результатом навчання на основі прикладів, а й невід’ємною частиною логіки, за якою працює штучний інтелект.

У ході дослідження вчені відзначили, що GPT-4 іноді підсилює помилки, які нагадують людські.

"Дослідження показали, що у завданні на виявлення упередженості GPT-4 постійно надавав упереджені відповіді. Крім того, він виявив помітнішу схильність до помилки "гарячої руки", тобто до очікування закономірностей у випадкових подіях, у порівнянні з GPT-3.5", - повідомили науковці.

Науковці з Університету Карнегі-Меллона раніше організували вигадану компанію під назвою TheAgentCompany, яка спеціалізується на розробці програмного забезпечення. Усі працівники цієї фірми були створені за допомогою технологій штучного інтелекту, їх завданням було виконання робочих процесів самостійно. Результати проведеного експерименту виявилися досить непередбачуваними.

У виданні поділилися, що найкраще себе показала модель Claude 3.5 Sonnet від Anthropic. Проте вона впоралася лише з 24% доручених їй завдань. Для виконання одного завдання моделі доводилося здійснювати близько 30 кроків.

Модель Gemini 2.0 Flash від Google в середньому робила 40 кроків на одне виконане завдання. Тільки 11,4% з них були виконані успішно.

#Бізнес #Товари #Штучний інтелект #OpenAI #Google #Логіка #Програмне забезпечення #Психологія #Бізнес-процес #Модель #Гіпотеза #Експеримент #Нейронна мережа (машинне навчання) #Наука (газета) #Доцент #Абстракція #Adobe Flash

Читайте також

Найпопулярніше
Скріншот не є юридично обов'язковим документом. Як створити копії документів за допомогою застосунку "Дія".
Електронні платформи на заміну паперовим формальностям: Україна модернізує митні процеси.
Оцініть це, а потім вирушайте на зустріч: які чоловічі імена приносять фінансовий успіх та процвітання у бізнесі.
Актуальне
Науковці стверджують, що штучний інтелект здатен проявляти самовпевненість і упередженість, подібно до людей.
"Нехай Сила завжди буде з тобою": п'ять найвідоміших ігор серії "Зоряні війни" (фото та відео)
Сучасні технології друку на металі: переваги якості, тривалості служби та нові горизонти для підприємств.
Теги