Адвокат Наталія Горбаль розповіла, чому в Україні спостерігається зростання кількості розлучень / Фото надане Наталією Горбаль.
З кожним роком в Україні спостерігається зростання кількості розлучень. Причини цього явища різноманітні: від зрад і побутових суперечок до психологічної несумісності та емоційного виснаження партнерів. Проте, як зазначає адвокатка з досвідом у сфері сімейного права Наталія Горбаль, основною причиною більшості розлучень є нездатність встановлювати здорову комунікацію та нехтування усвідомленою працею над відносинами.
У розмові з META.ua фахівець поділилася своїми думками щодо поширених помилок, які допускають партнери на стадії формування стосунків, розглянула ілюзії, з якими люди вступають у шлюб, а також пояснила, чому кохання є не лише емоцією, а й важливою відповідальністю.
Деталі
Що спонукало вас обрати саме цю галузь права, як-от сімейне?
- Декілька років на початку своєї кар'єри я здебільшого працювала у галузі корпоративного права, навіть очолювала свого часу департамент M&A (злиття та поглинання), але постійно доводилося звертатися саме до сімейного права, адже, як виявилося, жодна угода не можлива без з'ясування сімейного стану всіх її учасників, інакше ризик визнання такої угоди недійсної "другими половинками" буде завжди переслідувати всіх учасників такої угоди. І це не залежить від того, чи йде мова про зареєстрований шлюб, чи ми говоримо про спільне проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу. Саме працюючи у галузі корпоративного та господарського права, я зрозуміла, що нерозв'язані питання, пов'язані з першим колом оточення людини (сім'ї), надалі стають ризиками для бізнесу як такого.
На жаль, багато моїх колег вважають сімейне право чимось простим і незначним, на що не слід звертати уваги. Проте, існує безліч випадків, коли невирішені сімейні питання ставали причинами серйозних проблем у бізнесі одного з подружжя. І якщо б ці труднощі торкалися лише їх, це було б одне. Однак, коли йдеться про бізнес-активи, невирішені сімейні питання можуть стати головним болем не лише для партнерів у бізнесі, а й для інвесторів, а також для всіх, хто так чи інакше пов'язаний із ситуацією, включаючи працівників будь-якого підприємства.
Зрозумівши, наскільки важливе сімейне право не лише для інституту сім'ї, а й для загального життя кожної особи, я вирішила зосередити свої зусилля на цій сфері. Це надає мені впевненість і дозволяє усвідомлено підходити до своїх дій у різних аспектах життя. Я щаслива, що можу ділитися своїми знаннями і цінностями, адже їх значення важко переоцінити.
- Ви активно викладаєте й займаєтесь менторством. Які теми найбільше цікавлять молодих юристів?
- Найчастіше це питання, пов'язані з вартістю юридичних послуг, клієнтською базою. Де брати клієнтів і зробити так, щоб вони постійно поверталися? Як формувати ціни на свої послуги? Як "продавати" на великі чеки? Як не вигорати та отримувати задоволення від своєї роботи? Як юристу побудувати свій персональний бренд? Все це я детально розповідаю на своїх зустрічах.
Який випадок у вашій професійній діяльності залишив найбільше враження або запам'ятався?
У мене є два яскраві приклади з моєї практики. На початку кар'єри, коли я зіткнулася з ситуацією, коли суддя "втратив" справу (таке, на жаль, буває), і через це виникли труднощі зі слуханням справи, я не впала у відчай. Я вирішила звернутися до голови суду за порадою: що робити в подібних випадках? Сьогодні це може здаватися малоймовірним, але в 2001 році голова суду погодився мене вислухати і негайно взявся за розслідування ситуації. Більше того, в той же день була організована суддівська нарада, на якій "раптом" справа була знайдена. Цей досвід навчив мене багатьом речам. Але найголовніше, що я зрозуміла: коли ти не знаєш, як діяти, адже тебе цьому не навчали і в законах це не прописано, потрібно робити все можливе, а навіть більше, щоб захистити інтереси клієнта, адже завтра можливості можуть вже не бути.
Другий випадок також виявився досить захоплюючим. Насправді, я змогла виграти цю справу "без бою", навіть не проводячи жодного засідання. Мій клієнт виступав у ролі відповідача, і я готувала відклик на позовну заяву. Коли цей документ був поданий до суду, позивач несподівано відмовився від своїх претензій і відкликав позов. Я дізналася про це, коли прийшла на перше засідання і почула, що справа закрита через те, що позивач забрав свій позов. Цей випадок ще раз підтвердив, що важливо уникати шаблонного підходу в підготовці процесуальних документів і приділяти увагу деталям.
- Яким чином протягом останніх років трансформувалася ситуація з розлученнями в Україні? Які етапи можна вважати найскладнішими?
- Якщо виходити із власної адвокатської практики, то, за моїми спостереженнями, сплеск розлучень відбувся у 2023 році, якраз після шаленої хвилі одружень "на емоціях" у 2022 році.
На жаль, кількість розлучень з року в рік збільшується. Можна сказати, що весь період, починаючи з 24 лютого 2022 року, є суцільним критичним періодом.
- Чи помітили Ви зростання кількості розлучень після повномасштабного вторгнення? Якщо так -- у чому, на Вашу думку, головні причини?
Так, я це також зауважила, і не лише я. Багато моїх колег адаптували свою практику в сфері сімейного права, значно збільшивши число юристів і адвокатів, які спеціалізуються на підтримці у шлюбно-розлучних справах.
Ніхто не був готовий до масштабного вторгнення, тому не існувало альтернативного плану на випадок роздільного проживання. Особливо варто підкреслити, що в першу чергу розлучалися ті, хто з самого початку не будував свої стосунки на правді, а лише зображав щасливу картину, прагнучи досягти інших цілей, які суттєво відрізнялися від створення справжньої сім'ї. Інакше кажучи, люди формували сім'ї, обираючи партнерів не з урахуванням бажання побудувати спільне життя, а на основі їхніх "функціональних" можливостей: заробітку грошей, забезпечення комфортних умов, емоційної підтримки або взяття на себе відповідальності за життя партнера.
Чому я говорю саме в розрізі "функцій" і вважаю це однією з головних причин розлучень? Тому що, якщо людина розуміє, що вона в себе одна і ніхто інший краще за неї не буде піклуватися про неї ж, ніж вона сама, то вона здатна все це робити сама: заробляти гроші, забезпечувати комфортне життя, відповідати за якість свого життя і т.д. Але, соромлячись навіть собі зізнатися в тому, що я хочу всі ці "функції" передати комусь, така людина починає грати "в любов". Інший з пари сприймає все це за чисту монету або вдає, що вірить. І так вони живуть якийсь час. А потім трапляється щось, чого вони не планували, і той, хто мав виконувати "функції", втрачає свої вміння з незалежних від нього обставин. Інший же втрачає інтерес до такого "нефункціонального партнера" і починає життя спочатку.
Тобто головна причина розлучень насправді полягає в тому, що більшість людей підходять до створення сім'ї, лише керуючись емоційною складовою, забуваючи при цьому обговорити та вирішити найважливіші питання щодо життєдіяльності їхньої родини. Тому, коли щось трапляється, чого ти не планував і на що не маєш впливу, то "це" відіграє роль лакмусового папірця для стосунків і всім одразу все стає зрозумілим. Через це люди і розлучаються.
- Чи впливає на сімейні конфлікти економічна нестабільність або вимушена міграція?
- Так, однозначно впливає. Якщо говорити про економічну нестабільність, то вона могла б і не впливати або не викликати конфлікти, якби пари з самого початку обговорювали цей сценарій, були б чесними одне з одним, і заздалегідь узгодили би свої дії в таких випадках. У житті кожної людини може трапиться будь-що, але коли в людини є сім'я, то вона очевидно має право розраховувати на щирі почуття, підтримку, а не думати про те, що, якщо ти втратив певну "функцію", то, в принципі, ти вже нікому не потрібен. Підтримка та повага - це, в тому числі юридичні категорії з сімейного права, що відносяться до особистих немайнових обов'язків кожного з подружжя.
Теж саме і з вимушеною міграцією. Це питання слід обговорювати не лише зараз, коли сім'ї внаслідок обставин розлучені, а завжди. Адже в будь-якій сім'ї у будь-який час можуть виникнути обставини, які обумовлюють роздільне проживання подружжя (навчання, робота, догляд за кимось тощо). І подружжю доведеться вирішувати, як вони будуть жити, чи є в них план "Б", що буде, якщо хтось з них або вони обидва зустрінуть інших людей, з якими захочуть пов'язати своє життя і т.д.
Згідно з моїм професійним досвідом, люди, які відкрито говорять правду у своїх стосунках, стикаються з набагато меншою кількістю проблем або взагалі їх уникають. Вони вже мають чітке уявлення про свої дії. Натомість ті, хто видають свої бажання за реальність, демонструючи лише те, що хоче почути їхній партнер, зазнають поразки ще до початку спільного життя.
Які основні фактори, що призводять до розлучень, ви спостерігаєте у своїх клієнтів?
- Здебільшого це неспівпадіння цінностей на якомусь етапі подружнього життя або різні погляди на розвиток кожного з подружжя у шлюбі.
Доволі часто хтось один інвестує в себе, у свої знання та розвиток, в професійні навички, інший же зупиняється на досягнутому. Тому через деякий час обидва розуміють, що вони наче з різних планет і їм просто не цікаво одне з одним.
Чи існують відмінності у причинах розлучення між молодими подружжями та тими, хто вже більше десяти років перебуває в шлюбі?
- Молоді пари продовжують і під час розлучення керуватися почуттями та емоціями, в той час, як ті, хто вже прожив понад десять років більш виважено підходять до цього кроку. Хоча трапляються і дива. Наприклад, в одній зі справ, яку я супроводжувала, чоловік, проживши більш ніж 20 років в один момент вирішив розлучитися, не пояснюючи нічого. Просто зазначив, що він не бачить себе поруч з цією жінкою. Але пізніше з'ясувалося, що він просто уклав вигідний контракт та очікував на грошове надходження у великому розмірі. Тож, все банально - він просто не захотів ділитися, але йому соромно було в цьому зізнатися.
Яке значення має психічне благополуччя та емоційна зрілість у стосунках між партнерами?
Психічне благополуччя та емоційна зрілість є ключовими аспектами для кожної родини. Нажаль, ці питання часто залишаються поза увагою під час формування сім'ї. Було б доцільно обговорювати їх ще на етапі становлення стосунків.
Ментальне здоров'я тісно пов'язане зі здатністю формувати здорові стосунки. Ін Individuals, які мають стійке психічне здоров'я, зазвичай легше довіряють іншим, відкриваються та приймають людей такими, які вони є. Крім того, психічно врівноважений партнер краще справляється з викликами, уникає зривів, не звинувачує інших і не перекладає відповідальність на когось. Відсутність токсичних моделей поведінки є ще однією ознакою: людина, яка працює над своїм психічним станом, менш схильна до маніпуляцій, аб'юзу або співзалежності.
Говорячи про емоційну зрілість, варто звернути увагу на вміння спілкуватися відкрито та чесно, здатність відповідати за свої емоції і поважати особисті кордони.
- Які найпоширеніші помилки допускає подружжя під час розлучення?
Вияв емоцій та надія на те, що "він не в змозі так вчинити зі мною", замість того, щоб заспокоїтися і підготуватися до розлучення, — це особливо важливо, коли усвідомлюєш або відчуваєш, що розподіл майна є неминучим.
Які правові процедури повинні виконати подружжя під час розлучення? Які ключові моменти слід врахувати на початковому етапі?
Слід з’ясувати, в якому форматі відбуватиметься це розлучення: чи за взаємною згодою учасників, чи в "примусовому" режимі, а потім, виходячи з цього, розробити подальший план дій.
Не забувайте, що під час розлучення ви маєте можливість включити в один позов і інші вимоги, такі як визначення місця проживання дитини, стягнення аліментів або розподіл майна. Це, по-перше, дозволяє зекономити процесуальні витрати, адже вам не доведеться брати участь у кількох судових засіданнях. По-друге, ви можете обрати юрисдикцію, якщо одна з ваших вимог стосується аліментів. Однак, якщо вам терміново потрібне саме "розлучення", рекомендується відкласти інші вимоги для окремих судових процесів.
Ніколи не завантажуйте шаблони позовів про розірвання шлюбу з інтернету, оскільки вони можуть завдати більше шкоди, ніж користі у судовому процесі. Використання стандартного шаблону може призвести до того, що ваш позов залишать без розгляду, і вам доведеться виправляти допущені помилки. Тому доцільніше звернутися до професіоналів у цій галузі, щоб зекономити час і уникнути непотрібних труднощів.
Нещодавно тренерка з жіночого щастя Тоня Полянська поділилася порадами щодо того, як підтримувати гармонію у стосунках після народження дітей.
#Бізнес #Українці #Інвестор #Юрист #Емоції #Бренд #Судова влада #Міграція населення #Суддя #Шлюб #Відповідач #Адвокат. #Перевірка. #Позивач #Романтика #Розлучення #Корпоративне право #Сімейне право #Господарське право #Поглинання (електромагнітне випромінювання)