Дорога до енергетичної стабільності опиняється під загрозою: хто і чому перешкоджає прогресу вітрової енергетики в Закарпатті?

Компанія "УК Вітряні парки України" має намір розгорнути потужності до 156 МВт, що стане значним етапом у забезпеченні енергетичної незалежності регіону та одним із найбільших проєктів у сфері відновлювальної енергетики в країні.

Закарпаття - не тільки туристичний край, а й новий центр енергетичного розвитку України. У регіоні заплановано будівництво понад 1,5 ГВт вітроелектростанцій - потужностей, яких достатньо для забезпечення сотень тисяч домогосподарств. Це стратегічна ініціатива, що має зміцнити енергетичну безпеку країни, залучити мільйонні інвестиції, створити нові робочі місця та стабільні податки для громад.

Один із ключових майданчиків - полонина Руна, відомий гірський масив Карпат із високим вітровим потенціалом. Полонина відома ще тим, що під землею тут десятиліттями діяв радянський військовий об'єкт, а на вершину веде стара бетонна дорога, залишена ще з тих часів. Сьогодні на цій території розпочалися підготовчі роботи до будівництва першої високогірної ВЕС. Компанія "УК Вітряні парки України" має намір розгорнути потужності до 156 МВт, що стане значним етапом у забезпеченні енергетичної незалежності регіону та одним із найбільших проєктів у сфері відновлювальної енергетики в країні..

Незважаючи на стратегічну важливість проєкту, його реалізація стикнулася з певним нерозумінням з боку деяких екологічних спільнот. Так, 28 квітня громадська організація "Екологія. Право. Людина" подала позов до суду з вимогою тимчасово заборонити Тур'є-Реметівській сільській раді видачу містобудівних умов та обмежень. Проте Закарпатський окружний адміністративний суд не виявив підстав для введення таких обмежень і відмовив у задоволенні позову.

У соцмережах розгорнулася інформаційна кампанія: ширяться фото важкої техніки, розритого ґрунту та слідів коліс на схилах. У коментарях - хвиля емоцій. Звучать знайомі за риторикою меседжі: "поки наші захищають їхні землі, вони тут будують", "це не для простих людей", "чужинці поприїжджали". Це класичні тези, які дивним чином перегукуються з методами російської пропаганди - наративи, спрямовані на розділення суспільства та підміняють зміст емоцією.

В компанії підкреслюють, що їхня діяльність завжди відповідає вимогам закону.

Компанія отримала дозвіл на проведення підготовчих робіт від Державної архітектурної інспекції (ДІАМ), а також має відкриту декларацію, і вся інформація про це доступна в єдиній електронній системі будівництва. Це та сама дорога, якою користуються люди, які їдуть на яфини до полонини Руна (бетонна дорога була збудована ще в ХХ столітті, коли тут розташовувалася одна з радянських військових баз – ред.). Наша мета – укріпити та розширити цю дорогу перед початком робіт зі зведення вітропарку. Щодо будівництва самих вітроустановок, то наразі це не обговорюється, оскільки ми чекаємо на позитивний висновок Оцінки впливу на довкілля, - повідомили в компанії "Вітряні парки України" для Укрінформ.

Будь-який процес будівництва завжди супроводжується певним дискомфортом. Проте саме з цього виникає інфраструктура, яка в майбутньому служитиме на благо громади та держави.

"Поява в громаді реального інвестора є надзвичайно важливою", - каже голова Тур'є-Реметівської громади Надія Девіцька. У першу чергу, це перспективи соціально-економічного зростання й утвердження новоствореної громади, яка об'єднує 17 населених пунктів, з яких 9 - гірські. Між громадою та компанією УК "Вітряні парки України" було укладено меморандум про соціальне партнерство. Згідно з домовленостями, 3% від продажу електроенергії, згенерованої вітряками, щомісяця надходитиме до місцевого бюджету.

"У угоді акцентується на раціональному використанні земель, дотриманні екологічної безпеки та безпечній експлуатації обладнання. Проте, найважливішим є те, що компанія повинна вжити реальних заходів, які засвідчать її серйозні наміри щодо розвитку громади," - підкреслив голова громади.

Фінансові ресурси, які будуть отримані в рамках цієї співпраці, вже заплановані для досягнення визначених цілей.

"Наша компанія активно займається підтримкою дітей – це включає в себе оздоровчі програми, допомогу дітям військовослужбовців, реконструкцію Туричківської гімназії та дошкільного закладу в Тур'я-Пасіці, а також створення "Класу безпеки" для учнів. Ми реально відчуваємо цю підтримку", – зазначає Надія Девіцька, підкреслюючи, що в громаді планується відкриття Навчального центру для підготовки фахівців у сфері вітроенергетики.

Спільно з депутатами, активними громадянами та соціально свідомими підприємствами, громада повільно трансформує своє сприйняття майбутнього:

"Стереотипи змінюються. Ми починаємо дивитися на розвиток не як на загрозу, а як на можливість", - підсумовує очільниця громади.

#Інвестиції #Ґрунт #Податок #Укрінформ #Туризм #Електрична енергія #Енергетична галузь #Емоції #Організація громади #Соціальна мережа #Громада #Радянський Союз #Риторика #Енергія вітру #Карпатські гори #Екологія #Вітряна електростанція #Підкарпатська Русь #Енергетична безпека #Стереотип (поліграфія) #Пропаганда в Російській Федерації #Полонина (полонина) #Екологічна безпека

Читайте також

Найпопулярніше
Скріншот не є юридично обов'язковим документом. Як створити копії документів за допомогою застосунку "Дія".
Електронні платформи на заміну паперовим формальностям: Україна модернізує митні процеси.
Оцініть це, а потім вирушайте на зустріч: які чоловічі імена приносять фінансовий успіх та процвітання у бізнесі.
Актуальне
Боротьба з "сірим гемблінгом" у контексті євроінтеграції: як країна ЄС відкриває двері до єврозони.
Порошенко зазнав поразки в судовому процесі щодо розділу майна з ex-дружиною, повідомляють ЗМІ.
5 ознак, що ти вже мислиш як успішний керівник: перевір себе - Радіо Максимум
Теги