
Жоден з осіб, які стали володарями "золотих паспортів" Сербії, не внесений до санкційних списків.
Між 2022 і 2025 роками Сербія надала більше 200 "золотих паспортів" громадянам Росії, зокрема багатьом, які мають зв'язки з російськими мільярдерами, компаніями під санкціями та військово-промисловими структурами. Це може становити серйозну загрозу для країн Європейського Союзу.
Такі паспорти видають "в особливому порядку" - за заслуги перед Сербією. Це сербські паспорти, що дають право на безвізовий в'їзд до ЄС.
Розслідування про це опублікували "Важливі історії".
Автори розслідування зазначають, що ніхто з людей, які отримали "золоті паспорти" Сербії, не перебуває в санкційних списках. Вони можуть безперешкодно подорожувати із сербським паспортом.
Сербський паспорт відкриває в'їзд до країн Європейського Союзу і ще близько сотні держав. Тому багато хто хоче його отримати - від початку 2022 року по квітень 2025 року уряд у Белграді підписав укази про надання сербського громадянства більш ніж 330 людям із формулюванням "в інтересах республіки" - це лише одна з багатьох підстав для отримання паспорта. 204 із цих новоспечених сербів - росіяни.
Усі ці укази були прийняті відповідно до Закону про громадянство Сербії, який дозволяє надавати паспорти за особисті заслуги перед державою через спеціальну процедуру. Особи, які отримують громадянство, не зобов'язані відмовлятися від інших паспортів і навіть не повинні проживати в Сербії ані до, ані після отримання паспорта. Зазвичай це право надається видатним особистостям у галузі бізнесу, науки, спорту або мистецтва. Наприклад, під час війни російські художники, які працювали над оформленням храму Святого Сави в Белграді, також стали громадянами Сербії.
Серед осіб, які отримали сербські паспорти за їхні заслуги перед країною під час війни між Росією та Україною, можна знайти як засновників IT-компаній, так і звичайних програмістів та менеджерів. Один із засновників російського IT-стартапу, який нещодавно став громадянином Сербії разом із бізнес-партнером, поділився з IStories на умовах анонімності, що іноді ініціатива щодо видачі паспортів таким особам йде безпосередньо з боку уряду.
За його словами, рішення голови уряду не пов'язане з програмою "паспорт в обмін на інвестиції", яка так і не була реалізована в Сербії.
У Белград переїжджають не тільки IT-фахівці. У березні 2025 року стало відомо, що російська мережа дисконтних магазинів FixPrice, яка після початку війни переїхала в Казахстан і стала найприбутковішою російською франшизою за версією Forbes, виходить на сербський ринок. На самому початку 2025 року співзасновник мережі Сергій Ломакін - російський мільярдер, чиї статки оцінюють у 1,2 мільярда доларів - набув громадянства "в інтересах Сербії".
Серед осіб, згаданих у публікації, були:
Дмитро Сергєєв — товариш російського віцепрем'єра Дмитра Патрушева, з яким він співпрацював у Россільгоспбанку та в уряді Росії. Наразі Сергєєв займає посаду керівника Об'єднаної зернової компанії та очолює Союз експортерів зерна.
Кирило Краттлі. Чоловік племінниці колишнього міністра сільського господарства Росії Олександра Ткачова. Очолює компанію "Миртех", яка постачає сільгосптехніку.
Іван Сибірєв. Співвласник будівельної компанії "Р-строй", яка працює в окупованих Росією Маріуполі та Сєвєродонецьку. Раніше очолював "Будтранснафтогаз", що належить Геннадію Тимченку.
Віктор Шендрик. Голова наглядової ради Федерації боксу Москви. У минулому - спецпризначенець ФСБ і колишній глава служби безпеки Аркадія і Бориса Ротенбергів. Шендрик в інтересах Ротенбергів спонсорує неонацистський підрозділ футбольних фанатів "Еспаньола", який воює в Україні, та багато інших.
"Золоті паспорти" надають й інші країни. Програма "золотих паспортів", наприклад, у Чорногорії діє з 2019 року. Першим його володарем в обмін на купівлю нерухомості став росіянин, та й загалом більшість одержувачів "золотих паспортів" - вихідці з Росії.
У Великій Британії деякі власники "золотих віз", які були надані інвесторам-мільйонерам за вкладення капіталу, могли накопичити свої багатства через корупційні схеми та організовану злочинність. Такі висновки були зроблені в результаті розслідування, проведеного місцевими правоохоронними органами.
Ці програми надають російським елітам змогу ефективно уникати санкцій, а також дозволяють Росії реалізовувати свої стратегічні цілі, які мають на меті дестабілізацію політики європейських держав.
#Бокс #Бізнес #Паспорт #Прем'єр-міністр #Інвестиції #Росія #Європейський Союз #Москва #Капітал (економіка) #Експорт #Російська мова #Сільське господарство #Росіяни #Корупція #Роздрібний магазин #Казахстан #Зерно #Туристична віза #Сербія #Forbes (журнал) #Громадянство #Маріуполь #Сєвєродонецьк #Храм #Федеральна служба безпеки #Золото #Чорногорія #Белград #Асоціативний футбол