Іноземці, які отримували пропозиції працевлаштування в США, практично напевно отримували також робочі візи у фінансовому році 2024. Як свідчать відомості Національного фонду американської політики, імміграційні органи затвердили понад 97% заявок на візи H1-B.
Це був другий найвищий рівень схвалення за понад десять років. Але, за словами імміграційних адвокатів, надзвичайно високий рівень успіху може незабаром зменшитись, якщо команда новообраного президента Дональда Трампа дотримуватиметься такої ж політики з обмеження імміграції, як і за часів його першого президентства. Це може вплинути на американський бізнес та інші установи, які залучають висококваліфікованих іноземних працівників, особливо з Індії, попереджають вони.
"На мою думку, процес отримання схвалення стане більш ускладненим і важким," — зазначила Шарварі Далал-Дейні, старша директорка з урядових зв'язків Американської асоціації імміграційних юристів (AILA) та колишня юристка Служби громадянства та імміграції США (USCIS).
Критики стверджують, що компанії використовують цю програму у своїх інтересах.
Запроваджена в 1990 році, програма H-1B надає можливість американським компаніям залучати іноземних фахівців у таких сферах, як технології, інженерія та медицина. Щорічно видається 85 000 віз через процес жеребкування. Останнім часом більше 70% віз отримують працівники з Індії, за ними слідують громадяни Китаю.
Програма довгий час була предметом суперечок. Прихильники вказують на те, що вона дозволяє США залучати кращі іноземні таланти і заповнювати важливі робочі місця. Дослідження 2016 року, проведене Національним фондом американської політики, показало, що засновники майже чверті мільярдних американських стартапів вперше приїхали до США як іноземні студенти.
Але критики вважають, що ця програма шкодить американським робітникам. Айра Мелман з Федерації американської імміграційної реформи (FAIR) звернув увагу на суперечливий крок Disney десять років тому, який звільнив сотні співробітників США і змусивши їх навчати своїх наступників-іноземців, як умову отримання вихідної виплати.
Хоча Дісней заперечував будь-які правопорушення та виграв позови, ця справа об'єднала антиіммігрантські групи.
FAIR стверджує, що американські компанії застосовують цю систему для залучення дешевшої іноземної робочої сили, що призводить до зниження заробітних плат у Сполучених Штатах.
"У Сполучених Штатах налічується велика кількість фахівців у сфері технологій, і компаніям слід в першу чергу віддавати перевагу американським громадянам при наймі," -- зазначає Мелман, медіадиректор організації FAIR, у розмові з Голосом Америки.
Мелман висловлює думку, що програма втратила свою первісну мету, яка полягала в тимчасовому залученні працівників з інших країн, і нині іноземці використовують її як неформальний спосіб отримання американського громадянства.
"Ця ініціатива передбачає, що ви прибуваєте сюди на визначений термін, протягом дії вашої візи, після чого повертаєтеся назад додому," — зазначив Мелман.
Цю точку зору підтримує чимало республіканців у Конгресі, а також сам Трамп, який у 2016 році закликав зупинити те, що він охарактеризував як "ініціативу з дешевою робочою силою". Хоча цього не вдалося досягти, під час свого першого терміну Трамп підписав указ "Купуй американське, найми американське", а імміграційна служба посилила вимоги до кваліфікацій та заробітних плат для іноземців.
Більшість із цих нововведень зрештою заблокували суди. Але посадовці імміграційної служби знайшли інші способи зменшити програму. Вони схвалювали запити на візу на один рік замість трьох, відхилили автоматичне продовження та посилили перевірки робочих місць. За словами імміграційних юристів, від заявників на отримання візи почали вимагати докази для обробки їхніх петицій.
Кількість відмов у візах зросла до 24% у 2018 році та впала до 21% у 2019 році, а потім зменшилася до 13% у 2020 році. Це ознаменувало різкий відхід від епохи Обами, коли було відхилено менше ніж 1 з 10 петицій.
"Можна стверджувати, що за часів президенства Трампа система зазнала значних негативних змін," – зазначила Далал-Дейні, яка обіймала посаду спеціального радника в USCIS під час першого терміну Трампа.
Плани Трампа стосовно віз залишаються невизначеними.
Незважаючи на те, що процес зміни правил і норм може бути тривалим, імміграційні юристи застерігають про можливе відновлення підходів, які застосовувалися в період першої адміністрації Трампа для зменшення кількості віз, надаваних іноземним працівникам.
Кетлін Кемпбелл Вокер, яка очолює імміграційну практику в юридичній фірмі Dickinson Wright, висловила свою тривогу щодо загострення контролю з боку федеральних агентств, що займаються боротьбою з шахрайством. Вона зазначила, що це може призвести до затримок у процесах і, можливо, викликати "додаткові складнощі при отриманні вашого статусу візи H-1B".
"Це викликає в мене занепокоєння," -- заявила Вокер, екс-президентка AILA, під час розмови з Голосом Америки.
Плани майбутньої адміністрації щодо візової програми залишаються невизначеними. Перехідна команда Трампа не відповіла негайно на запит Голосу Америки про коментар, але речник кампанії заявив у заяві для The Washington Post на початку цього року, що Трамп "відновить усі свої попередні [імміграційні] політики" одразу після повернення до Білого дому..
Очікується, що нова адміністрація Трампа зосередиться на боротьбі з нелегальними іммігрантами, а імміграційні юристи кажуть, що ціллю нової адміністрації може стати як легальна, так і нелегальна імміграція, вказуючи на призначення прихильників жорсткої імміграційної політики, таких як Стівен Міллер, майбутній заступник голови апарату Трампа в Білому домі.
Однак сигнали залишаються суперечливими. Дональд Трамп запропонував ідею надання грін-карт міжнародним випускникам американських навчальних закладів. Тим часом, один з ключових союзників Трампа, Ілон Маск, активно підтримує програму H-1B. У 2024 фінансовому році компанія Tesla прийняла на роботу 742 нових іноземних працівника, зайнявши 16-те місце серед американських компаній за кількістю схвалених віз H-1B.
Неясно, чи зможе Маск вплинути на політику в сфері імміграції, але Вокер висловила надію, що "він, ймовірно, спробує підкреслити переваги категорії H-1B".
#Сполучені Штати #Бізнес #Китай (регіон) #Білий дім #Дональд Трамп #Республіканська партія (США) #Юрист #Імміграція #Сміливіше. #Ілон Маск #Туристична віза #Робоча сила #Індія #Громадянство #Голос Америки #Тесла, Інк. #The Washington Post #Барак Обама #Адвокат. #Конгрес Сполучених Штатів Америки #Служба громадянства та імміграції США #Компанія Волта Діснея #Інжиніринг #Високі технології #Університет #Коледж