Ринок на мільярди. Чи зможе Україна наростити обсяги виробництва біометану для Європейського Союзу?

Біометан для підприємств являє собою справжній "голубий океан", оскільки в Європі встановлено мету до 2030 року досягти виробництва 35 мільярдів кубометрів біометану щорічно, що створює величезний попит при обмеженій конкуренції.

Це фантастична цифра. Вони вже виробляють 5 млрд кубічних метрів. Ця ніша - дуже сильно не зайнята і потрібно спішити, щоб зайняти своє місце", - сказав він.

Його позицію підтвердив голова наглядового комітету We Build Ukraine, віце-прем'єр-міністр з відновлення України в період 2022-2024 років Олександр Кубраков.

"Ми бачимо, що частка зеленої енергетики в енергобалансі України може стати навіть вищою, ніж у багатьох країнах ЄС. За прогнозами експертів Boston Consulting Group частка ВДЕ зросте вдвічі: з 15% у 2022 році до 28% у 2040-му.

Сектор має великий потенціал для залучення значних обсягів прямих іноземних інвестицій. Наприклад, ми спостерігаємо активну співпрацю між провідними учасниками ринку та міжнародними фінансовими організаціями, такими як EBRD та IFC. Європа активно шукає безвуглецеві джерела енергії, і Україна вже володіє як інфраструктурними, так і природними перевагами для того, щоб стати важливим гравцем у цій сфері. Однак для ефективного запуску цього механізму необхідні гарантії, страхові інструменти, стандарти сертифікації та зрозуміле регуляторне середовище, - зазначив Олександр Кубраков.

Олександр Кубраков акцентував увагу на тому, що галузь відновлювальної енергетики створює можливості для залучення великих обсягів прямих іноземних інвестицій в Україну (We build Ukraine).

Сергій Кравчук підкреслив, що українським підприємствам необхідно швидко втілювати проекти в галузі виробництва біометану. Згідно з інформацією, наданою Європейською асоціацією біометану, вже існують компанії, які планують підвищити загальний обсяг виробництва біометану до цільового рівня—35 мільярдів кубометрів на рік до 2030 року.

"Ми повинні потрапити в цей потяг, щоб знову не залишитися позаду," - зазначив керівник агрохолдингу "Галс Агро".

Він підкреслив, що на сьогодні в Україні функціонують біометанові виробництва, які належать великим агрокомпаніям.

Українські компанії мають можливість перейти на використання біометану замість природного газу, що дозволить їм підвищити конкурентоспроможність своїх продуктів на ринку Європейського Союзу (Презентація агрохолдингу "Галс Агро").

Відзначимо, що у Франції діє приблизно 700 малих виробництв біометану, які в сумі мають потужність близько 2 мільярдів кубометрів на рік. Більшість з цих підприємств належить сільськогосподарським господарствам. "Серед загальних тенденцій розвитку біометанової галузі в Європі спостерігається зростання числа малих біогазових та біометанових установок", - зазначив він.

За словами Сергія Кравчука, сьогодні розвиток біометанового виробництва стикається із проблемою підключення до газових мереж.

Серед основних перешкод для розвитку виробництва біометану в Україні виділяються труднощі з підключенням до газових мереж, а також низькі, субсидовані тарифи на газ для населення і комунальних установ (Презентація агрохолдингу "Галс Агро").

"У нас сьогодні підключення біометану (до газових мереж - ред.) займає два роки. Дуже, дуже повільно приймаються технічні умови, робиться проект. Маленький фермер не може собі цього дозволити. "Нафтогаз" не сильно зацікавлений підключати маленьких виробників, у них немає програми щодо підключення біометанових заводів", - сказав Сергій Кравчук.

За його словами, у Франції також діє додатковий механізм для стимулювання біометанового виробництва - це гарантований викуп біоетану на багато років вперед за фіксованою ціною, що дає впевненість майбутнім виробникам у веденні бізнесу.

Згідно з відомостями, наданими Георгієм Гелетухою, головою правління Біоенергетичної асоціації України, в Україні функціонує чотири заводи з виробництва біометану, які мають загальну потужність 17 мільйонів кубічних метрів на рік. Ці підприємства належать таким компаніям, як "Миронівський хлібопродукт", VitAgro та "Галс Агро".

У 2025 році заплановано відкриття нових виробничих потужностей, які зможуть забезпечити обсяг у 94 мільйони кубічних метрів. Частину виробленого біометану, за задумом, не буде підключено до газових мереж, а буде транспортуватися в рідкому вигляді в спеціальних контейнерах на ринок Європейського Союзу.

#Бізнес #Україна #Європейський Союз #Європа #Енергія #Енергетична галузь #Нафтогаз #Природний газ #Інфраструктура #Підприємницька діяльність #Франція #Міжнародна фінансова корпорація #Фермер #Ціна #Миронівський хлібопродукт #Віце-прем'єр-міністр України #Європейський банк реконструкції та розвитку #Сертифікація #Прямі іноземні інвестиції #Агрохолдинг #Бостонська консалтингова група

Читайте також

Найпопулярніше
Скріншот не є юридично обов'язковим документом. Як створити копії документів за допомогою застосунку "Дія".
Електронні платформи на заміну паперовим формальностям: Україна модернізує митні процеси.
Оцініть це, а потім вирушайте на зустріч: які чоловічі імена приносять фінансовий успіх та процвітання у бізнесі.
Актуальне
Президент компанії TERWIN Руслан Шостак став новим членом Ради директорів Спілки українських підприємців.
Штучний інтелект і енергетичний сектор: Україна досліджує можливості для сталого розвитку.
Економіка зупинилася: скромне зростання на фоні зменшення міжнародної підтримки.
Теги