
старша адвокатка Юридичної команди LCF
Господарський кодекс України, ухвалений у 2003 році, мав на меті стати фундаментом для регулювання господарських відносин та сприяти адаптації української економіки до міжнародних стандартів. Проте на практиці багато його норм виявилися залишками радянського підходу до економічного розвитку країни.
З ухваленням Закону 4196-IX від 9 січня 2025 року, Господарський кодекс вважається таким, що втратив свою силу, починаючи з 28 серпня 2025 року.
Це рішення завершило суперечки щодо необхідності скасування Господарського кодексу, але водночас викликало численні запитання стосовно потенційних наслідків, зокрема, з боку бізнесу.
Перш за все, бізнесу, діяльність якого ведеться в одній із таких організаційно-правових форм як:
Рекомендуємо звернути увагу, що з 28.08.2025 буде заборонено створення юридичних осіб в цих організаційно-правових формах, а для існуючих надається трирічний строк для приведення їх статутів та внутрішніх положень у відповідність до вимог законодавства.
Слід підкреслити, що законодавець, з одного боку, прямо не забороняє функціонування згаданих підприємств після завершення перехідного періоду. Проте, з іншого боку, правова невизначеність може мати негативний вплив на партнерські стосунки з контрагентами, банками, отримання державних гарантій, а також ускладнити загальний процес ведення бізнесу.
Таким чином, з метою недопущення негативних наслідків для цієї категорії бізнесу, є сенс використати перехідний період для прийняття рішення щодо зміни організаційно-правової форми, обравши одну із форм, передбачену чинним законодавством.
#Бізнес #Юрист #Юридична особа #Законодавство #Господарська діяльність #Економіка України #Радянський Союз #Обмеження в часі #Господарський кодекс України #Статут #Розмова