YouControl проаналізував доходи депутатів Верховної Ради дев'ятого скликання
Аналітичний портал YouControl оприлюднив результати дослідження, в якому були визначені найбагатші депутати дев'ятого скликання Верховної Ради на основі їхніх декларацій за 2023-2024 роки. У рейтингу опинилися п'ятеро представників Львівської області: Микола Княжицький, Степан Івахів, Ярослав Рущишин, Наталія Піпа та Олена Кондратюк. Крім того, аналітики надали інформацію про зміни в їхніх доходах у порівнянні з попередніми періодами.
Народний депутат від "Європейської солідарності" Микола Княжицький займає третю позицію за доходами серед своїх колег по партії. Лише Петро Порошенко, з доходом у 4,62 мільярда гривень, та Олексій Гончаренко, який заробив 9,6 мільйона гривень, випереджають його. У 2024 році Княжицький заробив 8,9 мільйона гривень, що на 1 мільйон гривень менше, ніж у 2023 році. Аналітики пояснюють це зниження доходів зменшенням прибутків від бізнесу його дружини Лариси, яка є співвласницею телевізійних компаній.
Серед двадцяти депутатів партії "Голос" найвищий річний дохід за 2024 рік отримав народний депутат з Львова Ярослав Рущишин, який заробив 13,3 мільйона гривень. Це на 3,4 мільйона гривень більше, ніж у попередньому році. Зростання доходів стало можливим завдяки продажу нерухомості та спадщини, яку Ярослав отримав від батька. Окрім своїх депутатських обов'язків, він є одним із засновників мистецького об'єднання "Дзиґа" та Львівської бізнес-школи LVBS. До того як стати народним депутатом, Рущишин обіймав посаду директора мережі швейних фабрик "Троттола", які наразі знаходяться у власності його дружини Ярини Рущишин. Вона керує кількома підприємствами, зокрема у 2022 році стала керівницею "Золочівської швейної фабрики".
На другій позиції серед депутатів партії "Голос" знаходиться Юлія Сірко, яка у 2024 році заробила 8,1 мільйона гривень. Третє місце займає депутатка з Львова Наталія Піпа, чий дохід за 2024 рік склав 7,6 мільйона гривень, що на 42,9% більше в порівнянні з 2023 роком. Частина її доходу походить від продажу нерухомості, а також від прибутків від IT-бізнесу її чоловіка.
Слід зазначити, що загальний дохід депутатів від партії "Голос" у 2024 році становив 56,2 мільйона гривень. Це є найнижчим показником сукупного доходу серед усіх фракцій та груп Верховної Ради дев'ятого скликання.
Хто з депутатів Верховної Ради має найбільший дохід? Інфографіка від YouControl.
Депутат від партії "За майбутнє" Степан Івахів, який походить з Львівщини, став найбільш високооплачуваним серед своїх однопартійців у 2024 році, заробивши 584,8 мільйона гривень. Він є важливою фігурою у паливно-промисловій групі "Континіум", що контролює мережу автозаправок WOG. Ця група отримує прибутки від швейцарської компанії Petroleum Trading Group SA (155,9 мільйона гривень) та АТ "Сантес-ІФ" (93,4 мільйона гривень). Крім того, Івахів отримав дохід від погашення боргових цінних паперів іноземного емітента (194,3 мільйона гривень) та від реалізації цінних паперів і корпоративних прав (106,6 мільйона гривень). За ним у рейтингу доходів розташувалися Іван Чайківський з 51 мільйоном гривень та Ігор Палиця з 44,6 мільйона гривень.
Серед депутатів, які не входять до фракцій, лідером за доходами у 2024 році став Олесь Довгий, заробивши 79,3 мільйона гривень. На другій позиції опинилася львівська нардепка Олена Кондратюк з доходом у 76,8 мільйона гривень, що на 10,4% менше, ніж у 2023 році. Варто зазначити, що більшість її активів належить чоловікові, кінопродюсеру Олександру Богуцькому, який очолює StarLightMedia, до складу якої входять такі канали, як "ICTV", "СТБ" та "Новий канал". Третє місце за рівнем доходу серед позафракційних депутатів займає Антон Яценко з 30,5 мільйона гривень.
У фракції "Слуга народу" найбільший дохід серед депутатів має Андрій Герус, чий заробіток становить 70,3 млн грн. На другій позиції знаходиться Олександр Сова з 34,1 млн грн, а третє місце займає Олег Тарасов. Загальний дохід усіх членів "Слуги народу" у 2024 році досягнув приблизно 687 млн грн, що на 7,7% або на 52,8 млн грн менше в порівнянні з 2023 роком.
Варто зазначити, що серед учасників депутатської групи "Довіра" найбільші доходи за 2024 рік отримали Борис Приходько (145,1 млн грн), Олег Кулініч (12,2 млн грн) та Владіслав Поляк (10,3 млн грн). У свою чергу, найбільшими заробітками серед депутатів фракції "Батьківщина" можуть похвалитися Олег Мейдич (12,4 млн грн), Костянтин Бондарєв (10,5 млн грн) та Андрій Пузійчук (10,4 млн грн).
Народні депутати з фракції "Платформа за життя та мир" (колишня ОПЗЖ) у 2024 році заробили 160 мільйонів гривень, що на 24 мільйони більше, ніж у попередньому 2023 році. Найбагатшими членами цієї групи є Юрій Бойко з доходом у 45 мільйонів гривень, Віталій Борт, який заробив 43 мільйони, та Григорій Суркіс з 24 мільйонами гривень. Тим часом депутати з групи "Відновлення України" у 2024 році отримали 118,9 мільйона гривень, що на 46,5 мільйона більше, ніж минулого року. Серед найуспішніших за доходами варто виділити Вадима Столара з 84 мільйонами гривень, Валерія Гнатенка з 6,5 мільйона гривень та Романа Іванісова з 5,9 мільйона гривень.
Додамо, що за 2024 рік 387 депутатів задекларували 14,8 млрд грн. Аналітики YouControl розповіли, що це вдвічі більше ніж 2023 року.
#Бізнес #Парламент #Народний депутат України #Львівська область #Львів #Олексій Гончаренко #Слуга народу (політична партія) #Швейцарія #Польський народ #Опозиційна платформа - За життя #Європейська Солідарність #Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" #Депутат (законодавець) #Петро Порошенко #ICTV (Україна) #STB (телеканал) #WOG (компанія) #Олена Кондратюк #Степан Івахів #Микола Княжицький #Антон Яценко #Депутатська група «Довіра» #За майбутнє (депутатська група) #Олесь Довгий #Григорій Суркіс #Ігор Палиця #Новий канал