"В умовах воєнного стану, коли на всіх державних рівнях декларується підтримка підприємництва, а без потужного розвитку бізнесу відновлення України визнається неможливим, з боку виконавчої влади у сфері охорони здоров'я допускається системна дискримінація та перешкоди діяльності приватної медицини", - сказано в заяві.
Асоціація зазначає, що Міністерство охорони здоров'я не включає заклади охорони здоров'я приватної форми власності у процес формування ефективної мережі та маршрутів медичного обслуговування населення, що призводить до їх виключення з єдиного медичного простору.
Об'єднання вважає це спробою створення штучної інфраструктури закладів охорони здоров'я, які отримуватимуть пріоритетне та пільгове фінансування з державних і місцевих бюджетів. Це ігнорує потенціал приватної медицини та гальмує її подальший розвиток.
Він вважає, що це також утискає права пацієнтів на вибір закладу охорони здоров'я для отримання медичних послуг, заважає запровадженню ефективних і прогресивних моделей надання медичної допомоги, ускладнює прозорість фінансових операцій, а також сприяє практиці неофіційних платежів з боку пацієнтів, що, в свою чергу, підживлює корупційні механізми в сфері охорони здоров'я.
Такі дії профільного відомства приватні медзаклади вважають систематичним і грубим порушенням статті 49 Конституції, яка гарантує підтримку розвитку державою закладів охорони здоров'я усіх форм власності.
Асоціація також підкреслює, що існують регулярні штучні перешкоди для приватних медичних закладів у процесі участі в програмі медичних гарантій, які викликані постійними змінами в правилах, нормах і критеріях для укладення угод з Національною службою здоров'я.
"Це є суттєвою загрозою зміни курсу задекларованої реформи охорони здоров'я в Україні та створює ризики нераціонального витрачання коштів державного бюджету задля створення нових потужностей ЗОЗ державної форми власності замість використання та залучення тих, що вже існують і доводять ефективну діяльність", - йдеться у заяві.
За інформацією асоціації, нормативні акти Міністерства охорони здоров'я серйозно порушують права пацієнтів, які отримують медичні послуги в приватних медичних закладах. Відтепер ці заклади позбавлені рівних можливостей для закупівлі препаратів крові і можуть їх придбати лише за умови, що ці препарати є в надлишку у центрах крові.
Додатково, виникають скарги на дискримінаційні норми, що стосуються медичних працівників у приватних закладах охорони здоров'я. Зокрема, йдеться про те, що програми пільгового кредитування на житло доступні лише для медичних працівників державних і комунальних установ, що прямо суперечить потребі у підтримці та збереженні кадрового потенціалу в медичній сфері загалом.
В асоціації вбачають дискримінацію своїх медиків і в тому, що МОЗ активно просуває запровадження можливості бронювання від мобілізації 100% працівників лише державних та комунальних закладів, ігноруючи приватні.
"Крім того, міністерство серйозно порушує права приватних медичних установ, не визнаючи їх критично важливими, і вводить дискримінаційні норми, які, зокрема, суперечать постанові Кабінету Міністрів у цій сфері", - підкреслюють в об'єднанні.
Представники галузі акцентують увагу на тому, що така державна політика створює надзвичайно несприятливі умови для залучення інвестицій у приватний сектор медицини. Вони зазначають, що відсутність державних гарантій, негативне ділове середовище та слабкий захист інвестицій, викликаний дискримінаційними нормами з боку уряду, суттєво ускладнюють стабільну участь потенційних міжнародних і національних інвесторів, що, в свою чергу, негативно впливає на міжнародний імідж України.
Асоціація приватних медзакладів направила відповідні офіційні листи до президента Володимира Зеленського, прем'єр-міністра Дениса Шмигаля та голови Верховної Ради Руслана Стефанчука.
Вона наголошує на необхідності термінового реагування на систематичну дискримінацію приватного медичного сектору в Україні, що проявляється в діях виконавчої влади. Важливо вжити заходів для стабілізації ситуації, щоб забезпечити ефективний розвиток та підвищити спроможність і стійкість системи охорони здоров'я в країні.
#Бізнес #Президент (державна посада) #Прем'єр-міністр #Інвестиції #Володимир Зеленський #Мобілізація #Державний бюджет #Бюджет #Уряд України #Корупція #Дискримінація #Конституція України #Воєнний стан #Медицина #Міністерство охорони здоров'я (Україна) #Державна політика #Голова Верховної Ради #Виконавча влада (уряд)