Прискорення інфляційних процесів: Національний банк оприлюднив інформацію про товари, що зазнали найбільшого зростання цін у лютому.

Національний банк 11 березня висловив свою думку щодо показників інфляції за лютий 2025 року, спираючись на інформацію від Державної служби статистики. Згідно з оцінками регулятора, річний темп інфляції зріс до 13,4%, а в місячному розрізі ціни піднялися на 0,8%.

"Динаміка споживчої інфляції відповідала прогнозам Національного банку, викладеним у Інфляційному звіті за січень 2025 року. Проте базова інфляція продовжувала перевищувати очікування, що зумовлено подальшим зростанням витрат на ведення бізнесу, зокрема на заробітну плату", - зазначено у повідомленні.

Зокрема, спостерігається значне зростання цін на сирі продукти — вони піднялися на 13%.

"Швидше дорожчали фрукти, деякі продукти тваринництва, борошно й крупи під впливом триваючих ефектів низьких минулорічних врожаїв. Ціни на свинину, курятину і цукор наближалися до цін країн ‒ торговельних партнерів на тлі стійкого експорту".

Читайте також: Національний банк вдруге у 2025 році підняв облікову процентну ставку.

Замість цього, зростання цін на овочі "трохи зменшилося" завдяки збільшенню пропозиції через імпорт, новому врожаю з теплиць та зниженню попиту на деякі види продукції.

Подорожчання оброблених продовольчих товарів минулого місяця пришвидшилося до 16,7% у річному вимірі. Регулятор пояснює таку динаміку подорожчанням продовольчої сировини, а також збільшенням витрат підприємств на електроенергію, оплату праці й логістику.

"Внаслідок стрімкого підвищення цін спостерігалося зростання вартості хліба та деяких хлібобулочних виробів, олії, м'яса і молочних продуктів. Крім того, через підвищення цін на міжнародних ринках подорожчали деякі імпортовані товари, включаючи сири, чай, каву та шоколад," - зазначає Національний банк України.

Ціни на непродовольчі товари зросли лише незначно, досягнувши 4,4% в річному вимірі, при цьому вартість одягу та взуття залишалася нижчою в порівнянні з минулим роком. Також спостерігалося незначне прискорення зростання цін на послуги, яке сягнуло 14,3% у річному обчисленні. Зокрема, подорожчали медичні послуги, транспорт, зв'язок, а також послуги у сфері відпочинку та культури. Натомість послуги особистого догляду, страхування та фінансові послуги підвищувалися у вартості повільніше.

Ціна на підакцизні товари підвищувалася швидшими темпами внаслідок зростання витрат на виробництво, а також через коригування цін у зв'язку з посиленням заходів протидії тіньовій економіці та можливим впливом запланованого тестування системи Е-акцизу.

"У лютому ціни на паливо зросли швидше, ніж у січні, що, насамперед, пов'язано з істотним підвищенням вартості автогазу. Проте надлишок пропозиції бензинів, конкуренція серед АЗС та покращення логістики імпортних поставок допомагали стримувати зростання цін на паливо," - зазначає НБУ.

Днями голова НБУ Андрій Пишний спрогнозував, що інфляція зростатиме в найближчі місяці, але заходи регулятора сприятимуть зниженню інфляції до цілі 5%.

У січні темпи інфляції збільшилися до 12,9%. За даними Національного банку України, у лютому цей показник продовжував зростати. Проте, як підкреслюють у НБУ, ці тенденції були передбачуваними і в цілому відповідали прогнозованим показникам.

#Бізнес #Товари #Експорт #Електрична енергія #Інфляція #Овочевий #Зв'язок #Логістика #Національний банк України #Банк #Цукор #Чай #Імпорт #Взуття #Шоколад #Тваринництво #Торгівля #Олія #Борошно #Крупа (зерно) #Свинина

Читайте також

Найпопулярніше
Скріншот не є юридично обов'язковим документом. Як створити копії документів за допомогою застосунку "Дія".
Електронні платформи на заміну паперовим формальностям: Україна модернізує митні процеси.
Оцініть це, а потім вирушайте на зустріч: які чоловічі імена приносять фінансовий успіх та процвітання у бізнесі.
Актуальне
У угоді щодо рідкісноземельних ресурсів не буде враховано вже отриману допомогу з боку США, – заявив Шмигаль.
Росія готова розглядати шляхи досягнення "балансу інтересів", однак не має наміру йти на компроміси щодо Криму чи Запорізької атомної електростанції, заявив Лавров.
Угода щодо природних ресурсів та "план Маршалла": Шмигаль поділився інформацією про "вартість відновлення" для України (ексклюзив)
Теги