Це підтверджується даними дослідження "Податковий індекс", яке було здійснено Європейською Бізнес Асоціацією у партнерстві з EY в Україні.
Повідомляється, що податковий режим в Україні має неоднозначну оцінку серед експертів і бізнесу. Так, 59% податкових фахівців вважають його задовільним, однак 36% підприємств зазначають, що чинна система перешкоджає розвитку їхнього бізнесу та залученню інвестицій. Водночас лише 5% опитаних заявили, що нинішній податковий режим сприяє зростанню їхньої діяльності.
Особливу увагу в дослідженні було звернено на якість податкового законодавства, яке отримало найнижчий бал серед усіх складових індексу — всього 2,46 з можливих 5.
У 2023 році цей індекс досяг 2,63 балів. За даними опитування, 52% учасників оцінюють законодавство як прийнятне, тоді як 43% висловлюють негативну думку про нього.
Серед ключових проблем респонденти відзначили часті та імпульсивні зміни, суперечливість і неоднозначність норм, а також ускладненість правил. Лише 5% опитаних висловили позитивну оцінку якості податкового законодавства, що є зниженням у порівнянні з 9% у 2023 році.
Оцінка процесу адміністрування податків склала 2,62 бали за підсумками опитування, що вказує на серйозні виклики для підприємців. 44% опитаних охарактеризували цю процедуру як обтяжливу, 41% вважають її задовільною, а тільки 15% вважають її простою (у 2023 році цей показник становив 17%).
Відповідно до проведеного дослідження, респонденти найчастіше вказують на такі проблеми: великі витрати часу на підготовку звітів і сплату податків, брак часу для адаптації до нових регуляцій, а також неясність норм і вказівок.
У цьому році оцінка якості послуг, які надають податкові органи, знизилася до 2,79 балів, що є зниженням з 3,03 у 2023 році. Лише 20% опитаних висловили задоволення від роботи податкових служб, тоді як минулого року цей показник становив 31%. 37% респондентів виявили невдоволення, що порівняно з 21% у 2023 році є суттєвим збільшенням. 43% оцінюють діяльність податкових органів як задовільну.
У ЄБА зазначають, що труднощі зі спілкуванням із податковими органами стали частішими:. 31% респондентів змогли легко сконтактувати з податковою службою (у 2023 році - 46%), 25% заявили, що контакт був складним, у 70% випадків питання вирішувалися лише частково.
Відповідно до проведеного дослідження, у 2024 році бізнес відчув зростання фіскального навантаження. Індикатор цього аспекту зменшився з 3,07 у 2023 році до 2,7 у 2024 році.
Згідно з наявними даними, лише 7% опитаних не відчули жодного впливу з боку фіскальних органів, тоді як 41% вказали на значний тиск з їхнього боку на власний бізнес.
Ось кілька найпоширеніших форм тиску:
Менеджерка податкового та митного комітетів Європейської Бізнес Асоціації Наталія Артемчук підкреслила, що, на жаль, система оподаткування лише в 2021 році продемонструвала нейтральний результат. У решту років бізнес систематично оцінював її негативно.
На її думку, основними викликами залишаються рівень якості податкових норм і ускладнене адміністрування.
Додамо, за даними Реєстру виконавчих проваджень, за 11 місяців 2024 року відкрито 25 225 виконавчих проваджень через податкові борги бізнесу. Більшість бізнесів, з яких податкова стягує борги, знаходяться у Києві та Дніпропетровській області.
#Бізнес #Інвестиції #Податок #Київ #Законодавство #Європейська бізнес асоціація #Державна податкова служба України (2011)