
Навіщо готувати тих, кого бізнес вчить за два місяці, вважають парламентарі
Професійно-технічні навчальні заклади в Україні потребують модернізації, яка стосується не лише матеріально-технічної бази, але й адаптації до вимог сучасного ринку праці. Таку думку висловила Наталія Піпа, секретар Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій, в інтерв'ю з Анастасією Пронько.
Згідно з висловлюваннями депутатки, наразі держава вкладає значні фінансові ресурси в підготовку фахівців, зокрема в галузі манікюру та перукарства. Навчання в професійно-технічних закладах триває рік і більше, проте бізнес часто пропонує альтернативу у вигляді короткострокових курсів, які тривають 2-3 місяці. Хоча ці курси є платними, вони в багатьох випадках можуть виявитися ефективнішими, ніж традиційна державна програма. Піпа вважає, що в такій ситуації є сенс зменшити кількість подібних спеціальностей у професійних училищах та перенаправити державні ресурси на ті напрямки, які не охоплюються комерційними курсами.
Вона підкреслила, що в Україні все ще існує дефіцит спеціалістів, зокрема в галузі енергоефективних технологій. На її думку, саме з цієї причини слід зміцнити професійно-технічну освіту та зробити її більш привабливою для потенційних абітурієнтів.
Наталія Піпа також привела у приклад Швейцарію, де функціонує спеціалізоване агентство, що активно взаємодіє з роботодавцями. Це агентство визначає, які спеціалісти потрібні на ринку праці та в яких обсягах, після чого передає цю інформацію навчальним закладам. Освітні інститути, в свою чергу, адаптують свої програми підготовки відповідно до потреб роботодавців. Така система сприяє тісному зв'язку між освітою та подальшим працевлаштуванням.
Депутатка вважає, що Україні необхідна саме така модель. Професійно-технічні навчальні заклади потребують суттєвих змін, зокрема, вдосконалення приміщень, модернізації навчальних програм та актуалізації спеціальностей. Якщо ці перетворення будуть здійснені, профтехнічні установи зможуть стати привабливою альтернативою іншим формам освіти.
Повідомляється, що в даний момент на розгляд винесено законопроєкт, який планує внести ряд змін у галузі професійно-технічної освіти. Передбачається, що цей документ вирішить питання фінансування, модернізації навчальних програм та співпраці з ринком праці.
Нагадаємо, нові правила МОН ризикують залишити без навчання тисячі українських дітей: чого чекати з 1 вересня
Раніше ми інформували про наміри ввести плату за НМТ: хто буде змушений сплачувати?
#Бізнес #Документ #Держава (політичний устрій) #Ринок праці #Працевлаштування #Швейцарія #Міністерство освіти і науки України #Комітет Верховної Ради України з питань науки і освіти #Професійно-технічна освіта